Widnokrąg

Okładka książki Widnokrąg
Wiesław Myśliwski Wydawnictwo: Znak Seria: Proza literatura piękna
604 str. 10 godz. 4 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Proza
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2007-05-14
Data 1. wyd. pol.:
2007-05-14
Liczba stron:
604
Czas czytania
10 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324008377
Tagi:
Nagroda Nike
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
1642 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1079
632

Na półkach: ,

Trzy tygodnie temu stanąłem przed zasadniczym pytaniem – jaką lekturę zabrać na wymarzony odpoczynek do Grecji (wymarzony nie ze względu na klimat ile po prostu na sam fakt bycia odpoczynkiem). Logika podpowiadała aby był to „Grek Zorba” lub inna powieść Kazatnzakisa, ten wariant uznałem jednak za zbyt oczywisty. Rozum sugerował, aby dobrać coś odpowiednio do okoliczności, czyli miałoby być łatwo, leniwie i bez konieczności wysilania szarych komórek. Tą alternatywę też zarzuciłem, nie mój styl. Wreszcie impuls nakazał mi zabrać inną lekturę, której prawdopodobnie nie zobaczycie nigdy w ręku polskiego wczasowicza w greckich hotelach. Powieścią tą jest „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego.
Rok temu miałem przyjemność przeczytać „Ostatnie Rozdanie”, które przekonało mnie do tego autora i sprawiło, że na półce z książkami zaroiło się od jego dzieł. Przeczytałem też z ciekawością kilka faktów z życia Pana Wiesława. Poza tym, że lista przyznanych mu nagród, z dwoma Nike na czele, jest długa jak szyja żyrafy, wartym odnotowania jest także fakt pochodzenia autora, doskonale wpasowujący się w klimat jego powieści. Pan Wiesław pochodzi z rodziny mieszczańskiej z Ćmielowa, ukończył filologię polską i od początku życia hołdował z jednej strony kwestiom chłopskim, z drugiej rozwojowi polskiej kultury. Nie bez kozery uważany jest za reprezentanta nurtu chłopskiego, choć przynajmniej moim zdaniem po przeczytaniu dwóch jego książek, jego myśli znacząco wykraczają poza to pojęcie.
W „Widnokręgu” w szczególności widać odniesienia do takich kwestii jak tematyka moralna, egzystencjalna czy złożoność ludzkiego życia. Los bohaterów powieści – przedstawiany niekoniecznie w zgodzie z chronologią – przebiega od beztroskiego dzieciństwa, poprzez mozół nabywania wiedzy i świadomości, przez młodzieńcze próby zmiany świata na lepszy, aż do stopniowej rezygnacji z kolejnych wyzwań, którym coraz trudniej sprostać. Wspomnienia snują się, przeplatają, oddalają i powracają, poszczególne postaci budowane są z fragmentarycznych ujęć, w wielu odsłonach, pojawiających się na przestrzeni kart książki. Z pokładów pamięci narratora wyłaniają się niespodziewanie wydarzenia i przedmioty, wokół których odtwarzane są całe historie (tu na wyróżnienie zasługują np. historia Psa Kruczka, dobór krawata czy zgubienie buta). Bo też kto potrafiłby tak opisać zwykłe zgubienie buta? Cechą charakterystyczną prozy Mysliwskiego jest bardzo drobiazgowe przedstawienie rzeczywistości, w tym postaci, przez co stają się oni bardziej wiarygodni, jakby wyjęci z kart dzienników. Co więcej autor używa do tego celu niezwykle plastycznego i wymownego języka, nie stroniąc od odrobiny ironii i humoru.
W którymś z wywiadów z Panem Myśliwskim przeczytałem mniej więcej coś takiego „Ale co mnie dzisiejsze czasy obchodzą? Mody, rytmy, trendy otaczającego świata mnie nie interesują. Mam własny rytm życia”. Właśnie to można wyczytać w jego książkach. Chciałbym mieć pewność, że mogę te same słowa wymówić i czuć że nie kłamię. Bo w tym kryje się recepta na szczęśliwe życie.
Tej książki nie trzeba specjalnie polecać smakoszom literatury. Znacie ją i jeśli jej nie czytaliście to sięgajcie. Mimo 600 stron czyta się ją doskonale i jednym tchem. Tak smakuje najlepiej. Pozwolę sobie do was skierować cytat z tej książki „Bo najciężej jest ruszyć. Nie dojść, ale ruszyć. Dać ten pierwszy krok. Bo ten pierwszy krok nie jest krokiem nóg, lecz serca”.

Trzy tygodnie temu stanąłem przed zasadniczym pytaniem – jaką lekturę zabrać na wymarzony odpoczynek do Grecji (wymarzony nie ze względu na klimat ile po prostu na sam fakt bycia odpoczynkiem). Logika podpowiadała aby był to „Grek Zorba” lub inna powieść Kazatnzakisa, ten wariant uznałem jednak za zbyt oczywisty. Rozum sugerował, aby dobrać coś odpowiednio do okoliczności,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5 048
  • Przeczytane
    3 815
  • Posiadam
    967
  • Ulubione
    254
  • Teraz czytam
    188
  • Chcę w prezencie
    86
  • Literatura polska
    61
  • 2019
    37
  • Literatura polska
    24
  • 2014
    23

Cytaty

Więcej
Wiesław Myśliwski Widnokrąg Zobacz więcej
Wiesław Myśliwski Widnokrąg Zobacz więcej
Wiesław Myśliwski Widnokrąg Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także