Na południe od piekła

Okładka książki Na południe od piekła Thomas Engström
Okładka książki Na południe od piekła
Thomas Engström Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Ludwig Licht (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Ludwig Licht (tom 2)
Söder om helvetet
Sonia Draga
2017-01-25
2017-01-25
Emilia Fabisiak
Emilia Fabisiak

Okładka książki Armasjärvi Thomas Engström, Margit Richert
Armasjärvi Thomas Engström, Ma...
Okładka książki Nattavaara Thomas Engström, Margit Richter
Nattavaara Thomas Engström, Ma...

To druga powieść autora, której bohaterem jest Ludwig Licht. Tym razem akcja dzieje się nie w Niemczech, a w Stanach Zjednoczonych. Zleceniodawca Ludwiga, GT, ma dla niego nowe zadanie- Licht musi udowodnić, że jeden z kandydatów do Kongresu, Ron Harriman, nie ma nic wspólnego z młodym mężczyzną, którego znaleziono martwego w hotelowym pokoju, z listem pożegnalnym, według którego on i Harriman byli kochankami.

Licht trafia na obiecujący trop. Pewna grupa kierowana przez fanatycznego przywódcę może mieć coś wspólnego z upozorowaniem romansu i samobójstwa, które miały na celu zdyskredytować Harrimana i poprawić notowania jego konkurentki. Ludwig wkupuje się w łaski członków ugrupowania i zbliża się do przywódcy. Kiedy dociera do niego jak straszną rzecz planuje ten człowiek, ma niewiele czasu na to, aby go powstrzymać.

Akcja jest dynamiczna i trzymająca w napięciu. Wbrew pozorom, w tej części jest dużo mniej polityki, co według mnie jest ogromnym plusem.

Ludwig Licht jeszcze jako funkcjonariusz Stasi zaczął współpracować z CIA. Teraz, w roku 2012, jego szef, Clive „GT” Berner, już w Agencji nie pracuje, ale prywatna spółka EXPLCO, która go zatrudnia, powierza mu podobne, wywiadowcze zadania. Tym razem chodzi o zapewnienie kandydatowi Demokratów, Ronowi Harrimanowi, zwycięstwa w wyborach do Kongresu z okręgu w Pensylwanii. Tymczasem, prawdopodobnie w wyniku intrygi zwolenników kontrkandydatki, Gwen Heart, popieranej miedzy innymi przez Partię Herbacianą, szanse Harrimana maleją. GT ściąga z Berlina swojego najlepszego agenta, a uwagę Lichta przyciąga w otoczeniu Heart niejaki Melvin Klace. Zapada decyzja o infiltracji środowiska Klace’a.

Jest to zgrabny thriller szpiegowski, z wyrazistymi elementami political fiction. Ideologia nazistowskiej organizacji przedstawiona jest dość przekonująco, a operacja mająca zapobiec realizacji jej celów jest na tyle złożona i pomysłowa, że napięcie utrzymuje się niemal do ostatniej strony.

Trochę za dużo czasu poświęca Ludwig Licht na mierzenie się z własnymi emocjami oraz na refleksje nad kosztami życia, jakie wiedzie i działań, jakie musi podejmować. Ale i tak jest tego mniej niż w pierwszym, berlińskim tomie serii, gdzie życiowe frustracje leczył alkoholem jeszcze częściej niż w Pensylwanii.

Druga część wydaje się lepsza od pierwszej i zachęca do przeczytania kolejnej. Książka wydaje się adekwatna do tego co dzieje się obecnie na świecie, jest w niej wiele ciekawych rzeczy. Opisy na szczęście nie są zbyt długie, co często sprawia, że książki stają się nudne. Akcja jest interesująca, cały czas coś się dzieje, szczególnie w drugiej połowie książki. Pomimo tych pozytywnych opinii, nadal uważam, że książki Thomasa Engströma nie są dla wszystkich, tak jak większość kryminałów zawierających elementy historyczno-polityczne.

to moja pierwsza pozycja tego autora i od razu zaznaczę, że na pewno sięgnę po następne pozycje z tej serii i inne książki tego pisarza.
w książce znalazłam to czego oczekuję: akcja, ciekawa fabuła, barwne postacie, główny bohater nie "przerysowany".
według mnie książka warta polecenia, teraz przede mną poszukiwania innych pozycji tego autora.

W pokoju hotelowym podrzednego motelu zostaje znalezione cialo mlodego chlopaka ktory popelnil samobojstwo. W liscie pozegnalnym za swoja smierc obwinia kandydata partii demokratycznej w wyborach do kongresu. Sciagniety z Berlina Ludwig ma ustalic kto chce zaszkodzic politykowi i wyeliminowac go z wyborow. Tu nic nie jest takie jasne jak sie z poczatku wydaje. Autor po raz kolejny wciagnal mnie w swoja intryge kryminalna.

To druga z serii książka Thomasa Engströma i jak poprzednia jest dobra . Tym razem dzieje się w USA , ale jak w poprzedniej , główny bohater jest Niemcem , dodajmy tym samym Niemcem , pokiereszowanym przez los agentem STASI i CIA . Nie jest to tylko powieść sensacyjna , w której "ci dobrzy" walczą z "tymi złymi" , autor zwraca naszą uwagę na to do czego prowadzi głupota i fanatyzm .
Mam nadzieję , że niewiele pisząc o fabule wystarczająco zachęciłem Was do lektury "Na południe od piekła".

14/2018 (A)

14/2018 (A)

Bardzo dobra część. Trzymająca w napięciu.
Nie chciałabym tam mieszkać.
Polecam.

Bardzo dobra część. Trzymająca w napięciu.
Nie chciałabym tam mieszkać.
Polecam.

• Audiobooki
  • Kryminał
  • !!!Audiobooki
  • Ulubione/Polecane

Dodaj cytat z książki Na południe od piekła