Groby niewinnych

Wydawnictwo: Sonia Draga
Innocent Graves
Alina Siewior-Kuś
Ag2S

Szesnastoletnia Debora Harrison wracała do domu ze szkoły. Megan, jej przyjaciółka, twierdzi, że widziała niewyraźną postać mężczyzny za Deborą, gdy machały sobie na pożegnanie na moście, ale tamtego wieczoru mgła była tak gęsta, że nie może mieć pewności. Niedługo potem ciało Debory zostaje znalezione na cmentarzu. Zbrodnia napełnia strachem dzielnicę Marii Panny, bogatą enklawę Eastvale, a ponieważ Debora jest córką prominentnego przedsiębiorcy, ambitny nowy komendant Jeremiah „Jimmy” Riddle naciska na nadkomisarza Alana Banksa i jego zespół, żeby jak najszybciej złapali sprawcę.
Społeczność oddycha z ulgą i zmienia się w tłum żądny linczu, kiedy policja zatrzymuje podejrzanego. Jednak Banks dalej bada niewyjaśnione wątki związane z wplątanimi w sprawę osobami: pastorem, który jest oskarżony o napastowanie seksualne podwładnego i kłamie w kwestii alibi na czas morderstwa, zdradzającą go żoną, nauczycielem kryjącym mroczną tajemnicę, mściwą byłą dziewczyną oskarżonego, nastoletnim chuliganem grożącym aktami przemocy Deborze i jej rodzinie. Z każdą nową informacją wyłania się inny obraz zbrodni…

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/1965/thriller-i-s...(?)

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/1965/thriller-i-s...»

Bzibzioh | 2019-10-06
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, Legimi
Przeczytana: 06 października 2019

Realistyczny – to główny atut Robinsona. Ten autor nie epatuje czytelnika spektakularnymi zbrodniami i awangardowym śledztwem, on naśladuje jak najbardziej rzeczywistość, w której jest miejsce i na nudę. Najgorsze jest to, że po wysłuchaniu audiobooka i tak sformułowanym zakończeniu, nie jestem pewna, kto zabił, hehe.

LadyBlackCat | 2019-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2019

Inspektor Banks, angielski policjant z hrabstwa Yorkshire, prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa nastolatki, znalezionej na cmentarzu.
Powieść jest częścią cyklu o inspektorze Banksie, to właśnie Banks zasługuje na uwagę szczególną. Serie czyta się przecież głównie z uwagi na głównego bohatera. Banks nie robi tutaj wrażenia osoby szczególnie ciekawej. Jest melomanem, różni się wiec od ogółu chociażby tym, że ma zainteresowania. Żyje w udanym małżeństwie, mieszka z żoną i córką. Z córką też ma dobre relacje. Zapowiada się na nudę. W porównaniu do charyzmatycznego Zygi z powieści M. Wrońskiego czy indywidualisty inspektora Rebusa z cyklu Iana Rankina, albo samotnika detektywa Erlendura z cyklu Indridasona, wypada blado. Ale koleżanka, która cały cykl z Banksem przeczytała, powiedziała mi, że wątki osobiste Banksa rozkręcą się . Chyba warto dać mu szansę jeszcze raz.
całość

Lily76 | 2019-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2019

Kolejny autor zasługujący na bliższe poznanie. Lawina kłamstw i niedomówień nie tylko niszczy życie niewinnego człowieka oskarżonego o zabójstwo, lecz także doprowadza do kolejnej tragedii.

Robert Łyskawa | 2018-10-16
Przeczytana: 16 października 2018

Bardzo interesujący i realistyczny kryminał, w którym na rozwiązanie zbrodni nie wystarczy kilka dni, lecz śledztwo toczy się prawie 8 miesięcy, w czasie których pojawiają się przełomy i nowe wątki, lecz nie ma taniej sensacji i momentów, gdy policjanci są w niebezpieczeństwie. Jest za to stosunkowo spokojna, stonowana akcja, rozgrywająca się na angielskiej prowincji.
Oprócz systemu pracy policji autor, na przykładzie niesprawiedliwie oskarżonego o morderstwo mężczyzny, przedstawił mniej-więcej funkcjonowanie anglosaskiego wymiaru sprawiedliwości.
I muszę dodać, że z każdą kolejną książką P. Robinsona mam ochotę na więcej jego twórczości:)

Angelika Kurek | 2018-09-29
Przeczytana: 29 września 2018

Kilka lat temu trafiłam przypadkiem na którąś z części przygód nadkomisarza Alana Banksa i stwierdziłam wtedy, że chętnie przeczytam inne... od tego czasu mam już kilka za sobą i wciąż chcę więcej.
To może nie są najwybitniejsze książki, ale czyta się je całkiem przyjemnie.
W tej części Banks nie jest jakimś spektakularnym bohaterem, dzięki któremu cała komenda pławi się w blasku chwały, wręcz przeciwnie mamy tu pewien problem... jest zbrodnia, są dowody, jest przestępca... ale wciąż jednak nie wszystko gra jak powinno.
Zabito młodą dziewczynę z bogatego domu, są dowody - włosy, krew... mamy człowieka, który był na miejscu i są na to świadkowie... jest motyw... dochodzi to rozprawy - więc co poszło nie tak?
Zwrócono nam tutaj uwagę na kilka problemów społecznych np. jak wygląda życie emigrantów, czy też jaki cień potrafią rzucić fałszywe oskarżenia...
Na pewno spotkam się z Banksem i jego ekipą ponownie. (Swoją drogą zupełnie nie rozumiem dlaczego asystentka Susan Gay została...

Właśnie skończyłem czytać i jestem mega zadowolony z tego, że przygoda z tym autorem będzie trwać dalej.

Nie spodziewałem że tak mi się spodoba jego styl, w jaki to wszystko przedstawił. Tak inaczej niż w innych książkach.

Powieść zdecydowanie dla tych, którzy chcą odpocząć od krwawych morderstw. Historia tak spokojna, że wciąga aż nie zauważysz. Bez nudy, bez koloryzowania, tak jak powinno być.

Ale, czy było oficjalny zamknięcie historii, czy tak miało być?

książek: 2059
jamczyk | 2018-05-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 23 maja 2018

Moje pierwsze spotkanie czytelnicze z Peterem Robinsonem i jego inspektorem Banksem uważam za całkiem udane. Rozwikłanie przyczyn śmierci nastoletniej dziewczyny, pokazuje żmudną pracę policji, nie tylko angielskiej, szukanie śladów, tropów, przesłuchania, powstawanie nowych kierunków śledztwa, szukanie powiązań, alibi, poszlak, by znaleźć sprawcę, zrozumieć motywy i oddać go wymiarowi sprawiedliwości. Na tyle dobrze mi się czytało, że z przyjemnością poznam dalsze losy Alana Banksa.

Małgosia | 2018-04-02
Przeczytana: 31 marca 2018

Tytuł zapowiada dobry kryminał i rzeczywiście początek daje nadzieję. Akcja trzyma w napięciu, ale potem wygląda na to, że sam autor nie może się zdecydować. Koniec zaskakuje na minus, bo tak naprawdę nic nie jest powiedziane definitywnie.

vepecis | 2018-02-18
Przeczytana: 03 marca 2016

Książka bardzo mi się podobała, ciekawa historia, zaskakujące rozwinięcie. Polecam koneserom gatunku.

Iza | 2018-01-23

Można przeczytać, są lepsze ale jest dużo gorszych