Obietnica. Historia, którą napisało życie

reportaż
Edycja Świętego Pawła
2014-06-02
2014-06-02

Naprawdę wartościowa pozycja. Pokazuje jak wiele ludzi musiało zmagać się z czymś dla nas niewyobrażalnym. Jak okrutna była wojna nie tylko dla ludzi walczących na froncie. Podczas lektury można docenić czas, w jakim przyszło nam żyć. Opowieść Pani Henryki jest niesamowita i zmusza do refleksji, a także potrafi wycisnąć łezkę wzruszenia.

Kolejną moją dopiero co przeczytaną książką jest Obietnica, napisana przez naszego lubelskiego duszpasterza, księdza Arkadiusza Paśnika. Napisał ją na podstawie wspomnień swojej babci Henryki a dopełnił własną podróżą- pielgrzymką do ziemi, która wypaliła piętno na życiu jego najbliższych. To jedna z wielu nici pojedynczych historii ludzkich tworząca obraz straszliwej rzeczywistości na tej Nieludzkiej ziemi: obraz niewyobrażalnego głodu, zimna, poniżenia, wycieńczenia, upodlenia. Ale też i ludzkiej solidarności i ofiary. A oprócz tego jest to historia powrotu do korzeni, bez których nie sposób zrozumieć i określić siebie. Wzruszająca ale też zmuszająca do docenienia tego co mamy i co nie jest nam dane raz na zawsze. Przywołuje na myśl Kwiaty na stepie Barbary Piotrowskiej-Dubik. A księdzu Arkowi w podróży na Wschód (do dzisiejszego Kazachstanu) nieodłącznie towarzyszy Archipelag Gułag Sołżenicyna. Warto przeczytać

Ciemna strona życia. Piekło! Czy istnieje? Zastanawiałeś się nad tym kiedyś? Ci ludzie to już wiedzą. Zostali wyrwani z zacisza domowego, wciśnięci w bydlęce wagony i wywiezieni... Gdzie? Sami tego długo nie wiedzieli. Jednego byli pewni. Tak właśnie musi wyglądać piekło. Książka jest zapisem historii rodziny Paśników. Wysiedlenie, wywóz do Kazachskiego kołchozu z Wołynia przez Sybir, nieludzkie warunki, niewyobrażalny głód i nawet kanibalizm. I później powrót potomków po kilkudziesięciu latach by odkryć ukryte, by odczytać list na grobie ojca i ukochanego męża, z którym czasową rozłąka okazała się tą na zawsze. Po tej lekturze słysząc pociąg na długo nie pozbędziesz się obrazów z przeszłości. Czy jesteś na to gotowy?

"Wrócę po ciebie, Tato, i zabiorę się do Ojczyzny"

"Obietnica. Historia, którą napisało życie."

Książka podzielona na dwie części.
Pierwsza to wspomnienia Henryki Paśnik, która przeżyła piekło Sybiru. Opowiada ona o tułaczce, przeżyciach z zesłania i obietnicy jaką złożyła.
Część druga to historia podróży wnuka Henryki, ks. Arkadiusza Paśnika dzięki, której obietnica została spełniona.
Książka przepełniona bólem i cierpieniem, przez które musieli przejść zesłańcy ale także radością ze spełnienia obietnicy.
Książka bardzo wciągająca, nie można się oderwać. Polecam serdecznie!

"Wrócę po ciebie, Tato, i zabiorę się do Ojczyzny"

"Obietnica. Historia, którą napisało życie."

Książka podzielona na dwie części.

"Obietnica. Historia, którą napisało życie".

Jak mówi podtytuł, jest to historia, którą napisało życie. Historia ciekawsza, bardziej dramatyczna i wzruszająca niż wiele filmowych scenariuszy.

Historia Henryki, którą sowieci wywieźli wraz z ojcem i rodzeństwem najpierw do syberyjskiej tajgi, a później na kazachskie stepy.

Historia wnuka Henryki, kapłana, który po kilkudziesieciu latach próbuje wypełnic obietnice babci i przynieśc jej spokój.

Opowieśc o woli przetrwania, miłości do rodziny, Boga, ojczyzny. Warto przeczytac!

"Obietnica. Historia, którą napisało życie".

Historia wnuka Henryki, kapłana, który po...

Historia rodziny księdza Arkadiusza Paśnika. Pełna bólu, cierpienia i krzywd jakich doznali dziadkowie i pradziadkowie księdza Arka na zesłaniu. A jednocześnie radosna, spełnieniem przez wnuka tytułowej "Obietnicy" złożonej przez Panią Henrykę. Książka pełna wiary, wiary w Boga, która pomaga przetrwać niewyobrażalne zło.
Dzięki niej poznałem losy nie tylko rodziny Paśników, ale i wielu innych Polaków. Przez jakie piekło przeszli, straszne, niewyobrażalne.

Do dziś nie znałem historii księdza Arka a zapamiętam ją na długo. Mam wielką przyjemność znać go osobiście. Emanuje od niego miłość do Boga, do ludzi. wiele lat temu był moim katechetą w szkole podstawowej, później na moją prośbę udzielił mi sakramentu ślubu. Był to dla mnie zaszczyt. Zawsze pomocny, zawsze prawdziwy, wywiera na ludziach niesamowite, same pozytywne wrażenia i emocje. Myślę, że książka jest pięknym świadectwem tego kim jest dzięki rodzinie ksiądz Arek.

Dzięki niej poznałem losy nie tylko rodziny Paśników,...

Książka pokazuje, jak bardzo można kochać ojczyznę, utracony raj.Wstrzasająca,prawdziwa, bolesna.Niesamowite spotkanie wnuka przesiedlonej bohaterki z rodziną utraconego męża w dalekim Kazachstanie.

Przeczytałam wiele wspomnień z Syberii. Wszystkie historie są takie same, ale każda inna.

Takie wspomnienia są bardzo wartościowe. Polecam zwłaszcza fanom ustroju socjalistycznego.

6/10 - niezła.

6/10 - niezła.