Być szczęśliwym na Alasce

Muza
2018-01-24
2018-01-24
Joanna Kuhn

Książka niezwykle mi pomogła w trudnych chwilach. Nastawiłam się dzięki niej tak pozytywnie, że całe zdarzenie pozytywnie wspominam. Jednym zdaniem - Jest to poradnik, jak być szczęśliwym!

Poradnik z dziedziny psychologii poznawczej ( mniej -poznawczo behawioralnej) napisany przez praktykującego Katalończyka ( daleko od tytułowej Alaski). Rozdziały są poprzedzone krótkimi historiami , które stanowią formę przypowieści. Liczne przypadki z życia/praktyki autora ilustrują problemy omawiane w jednym z 20 rozdziałów. Napisana prostym, zrozumiałym dla laika językiem. Niezła lektura jako forma medytacji. Nie zgadzam się ze wszystkimi założeniami i wydającymi się na proste rozwiązaniami, mimo to może pomóc zidentyfikować problemowe/ zaburzone strefy naszego działania nad którymi powinniśmy popracować. Podsumowując szczęście bądź jego brak jest w naszej głowie , wszystkie problemy są formą projekcji naszego mózgu i mogą być przez nas modelowane.

Jestem członkinią tej strony już od dawna, ale po raz pierwszy w mym żywocie wysiliłam się, by napisać opinię.

Książka jak dla mnie rewelacyjna!
Wszystko co genialne jest proste.
Prosty język, w związku z tym łatwa do zrozumienia.
Autor wcale nie zaleca antydepresantów, jak piszą niektórzy. Wręcz przeciwnie - jeśli już - to jest to wyłącznie środek przejściowy.

Dla mnie ta książka to podsumowanie wieloletniego rozwoju duchowego.
To książka, której żałuję, że nie przeczytałam wcześniej: jakieś kilka lat temu, bo wówczas moje życie mogłoby potoczyć się inaczej, szybciej mogłabym wygrzebać się z nastrojów depresyjnych, samobiczowania, umartwiania się na zapas.

Zdecydowanie warto przeczytać.
Świetna lektura!

Książka jak dla mnie rewelacyjna!
Wszystko co genialne jest proste.
Prosty język, w związku z tym łatwa do zrozumienia.

Dla mnie...

Tego typu poradniki chyba po prostu nie są dla mnie. Męczyłam się z tą książką bardzo długo i nie odczuwałam przy tym niczego na kształt szczęścia ;) porady typu "bądź szczęśliwy bo lepiej być szczęśliwym niż nie..." infantylne, banalne, nie dla mnie.

Jaka to piękna i ważna książka! Czytaliście? Jeśli jeszcze nie to zaplanujcie koniecznie na 2022.

Książka mówi o tym, jak zaprogramować swój umysł, aby być szczęśliwym i omijać z daleka lęki, depresje, cierpienia, strachy i neurozy. Jej trzon opiera się na psychologii kognitywnej, a celem przemiany jest spokojne, uważne i pogodne życie. Psychologia poznawcza mówi, że możemy to osiągnąć metodą trzech kroków: poszukać dobrostanu wewnątrz samego siebie, nauczyć się żyć bez obciążeń czyli potrafić się wyrzec wszystkiego oraz pasjonować się życiem.

„- Tina, co tam u Ciebie?
Na zewnątrz czy w środku?
No, nie wiem, i tu, i tu - dopytywały.
Na zewnątrz źle, wszystko się sypie, ale w środku jestem szczęśliwa - stwierdzała.”

W książce mamy przykłady działań i myśli ludzi w różnych sytuacjach, które pokazują, że takie podejście działa. Szukanie radości w sobie i podziwianie świata wokół dają bardzo dużo szczęścia, wystarczy czasem więc wyjść na spacer, posłuchać muzyki, wypić kieliszek dobrego wina czy też wstać na wschód słońca i już odmieniamy nasze spojrzenie na świat.

Piramidę wyrzeczeń spotykam po raz pierwszy w literaturze, więc mam do niej pewną rezerwę. Nie do końca mnie przekonała, ale być może potrzebuję trochę czasu na przemyślenie tematu.

Podrozdział pod tytułem Zakochać się w pierwszym, który się pojawi jest BOSKI, bo pokazuje jak działa nasz mózg, a zakochanie jest funkcją naszego umysłu.
Bardzo podoba mi się opowieść o stwarzaniu „rajów”, o tym jak niektórzy potrafią przemieniać każdą sytuację w naukę i przyjemność oraz o odbieraniu znaczenia negatywnym przekonaniom, które żywimy.

W książce znajdziemy opowieści o osobach z poważnymi niepełnosprawnościami, które są bardzo silne emocjonalnie i szczęśliwe. Jedno z kluczowych zdań w tej książce brzmi: JEDYNE CO JEST W ŻYCIU WAŻNE, TO KOCHAĆ ŻYCIE I INNYCH LUDZI.

Ładne to, co jest w niej napisane, ale zbyt uproszczone i przez to nieprawdziwe.

Kocham tę książkę. To jedna z tych, które zostają z człowiekiem na zawsze. Wracam do niej, gdy czuję, że tego potrzebuję. Mam ją całą w znacznikach, z każdym kolejnym czytaniem dochodzą nowe, które tym razem trafiają w punkt.

Książka na początku (czyli mniej więcej do połowy) wzbudzała mój bunt, a autor wydawał mi się mędrkiem. Jednak im bliżej końca, tym więcej wynosiłam z opisanych „mądrości”. Ta książka jest dla mnie dowodem na to, że jeśli nawet nie zgadzamy się czyimiś poglądami, to warto się z nimi zapoznać.

Przyjemna, lekka, podnosząca na duchu :)

Przyjemna, lekka, podnosząca na duchu :)

Nie ze wszystkim się zgadzam, ale dobrze się czytało książkę.

Nie ze wszystkim się zgadzam, ale dobrze się czytało książkę.

• Psychologia
  • Poradniki