Być szczęśliwym na Alasce

Muza
2018-01-24
2018-01-24
Joanna Kuhn

Tego typu poradniki chyba po prostu nie są dla mnie. Męczyłam się z tą książką bardzo długo i nie odczuwałam przy tym niczego na kształt szczęścia ;) porady typu "bądź szczęśliwy bo lepiej być szczęśliwym niż nie..." infantylne, banalne, nie dla mnie.

Jaka to piękna i ważna książka! Czytaliście? Jeśli jeszcze nie to zaplanujcie koniecznie na 2022.

Książka mówi o tym, jak zaprogramować swój umysł, aby być szczęśliwym i omijać z daleka lęki, depresje, cierpienia, strachy i neurozy. Jej trzon opiera się na psychologii kognitywnej, a celem przemiany jest spokojne, uważne i pogodne życie. Psychologia poznawcza mówi, że możemy to osiągnąć metodą trzech kroków: poszukać dobrostanu wewnątrz samego siebie, nauczyć się żyć bez obciążeń czyli potrafić się wyrzec wszystkiego oraz pasjonować się życiem.

„- Tina, co tam u Ciebie?
Na zewnątrz czy w środku?
No, nie wiem, i tu, i tu - dopytywały.
Na zewnątrz źle, wszystko się sypie, ale w środku jestem szczęśliwa - stwierdzała.”

W książce mamy przykłady działań i myśli ludzi w różnych sytuacjach, które pokazują, że takie podejście działa. Szukanie radości w sobie i podziwianie świata wokół dają bardzo dużo szczęścia, wystarczy czasem więc wyjść na spacer, posłuchać muzyki, wypić kieliszek dobrego wina czy też wstać na wschód słońca i już odmieniamy nasze spojrzenie na świat.

Piramidę wyrzeczeń spotykam po raz pierwszy w literaturze, więc mam do niej pewną rezerwę. Nie do końca mnie przekonała, ale być może potrzebuję trochę czasu na przemyślenie tematu.

Podrozdział pod tytułem Zakochać się w pierwszym, który się pojawi jest BOSKI, bo pokazuje jak działa nasz mózg, a zakochanie jest funkcją naszego umysłu.
Bardzo podoba mi się opowieść o stwarzaniu „rajów”, o tym jak niektórzy potrafią przemieniać każdą sytuację w naukę i przyjemność oraz o odbieraniu znaczenia negatywnym przekonaniom, które żywimy.

W książce znajdziemy opowieści o osobach z poważnymi niepełnosprawnościami, które są bardzo silne emocjonalnie i szczęśliwe. Jedno z kluczowych zdań w tej książce brzmi: JEDYNE CO JEST W ŻYCIU WAŻNE, TO KOCHAĆ ŻYCIE I INNYCH LUDZI.

Ładne to, co jest w niej napisane, ale zbyt uproszczone i przez to nieprawdziwe.

Kocham tę książkę. To jedna z tych, które zostają z człowiekiem na zawsze. Wracam do niej, gdy czuję, że tego potrzebuję. Mam ją całą w znacznikach, z każdym kolejnym czytaniem dochodzą nowe, które tym razem trafiają w punkt.

Książka na początku (czyli mniej więcej do połowy) wzbudzała mój bunt, a autor wydawał mi się mędrkiem. Jednak im bliżej końca, tym więcej wynosiłam z opisanych „mądrości”. Ta książka jest dla mnie dowodem na to, że jeśli nawet nie zgadzamy się czyimiś poglądami, to warto się z nimi zapoznać.

Przyjemna, lekka, podnosząca na duchu :)

Przyjemna, lekka, podnosząca na duchu :)

Nie ze wszystkim się zgadzam, ale dobrze się czytało książkę.

Nie ze wszystkim się zgadzam, ale dobrze się czytało książkę.

Nic w tej książce nie ma, tak płytkie i banalne, że aż żenujące. A już porada, żeby nie żałować sobie antydepresantow, po prostu mnie załamała.

"Być szczęśliwym na Alasce", tytuł równie dobrze mógłby brzmieć: "być szczęśliwym zawsze i wszędzie w każdej sytuacji". Autor zdecydowanie jest optymistą i zachęca do takiego spojrzenia na życie, z czym trudno się nie zgodzić. Tego typu podejście ułatwia nam życie i radzenie sobie z problemami. Niestety, nie zawsze pozytywne myślenie załatwia sprawę i nie jest takie proste, jak się na pierwszy rzut oka wydaje, gdyby tak było, wszyscy ludzie byliby szczęśliwi, a przecież tak nie jest, co nie oznacza, że postawa "yes men" się nie sprawdza, może pomóc przezwyciężyć drobne przeszkody, ukazać nam naszą sytuację w innym świetle ale niestety raczej nie wyleczy depresji, traum czy PTSD do tego potrzebna jest terapia i dopiero krok po kroku można przejść do życia po jasnej stronie mocy. Ogólnie polecam lekturę tej książki gdyż czyta się lekko i przyjemnie.

Pan Rafael w bardzo prosty - wręcz łopatologiczny sposób - pragnie wyjaśnić nam, iż szczęście zależy tylko i wyłącznie od nas. Nie ma czasu na samobiczowanie, wzdychanie i narzekanie.
Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie.
Jednak osobiście, nie zgadzam się ze wszystkim, co zostało w niej przedstawione. Gdyby droga do szczęścia była aż tak prosta, mało kto odczuwałby smutek. Ale z drugiej strony, najciemniej zawsze pod latarnią.
Tak czy inaczej mam mieszane odczucia.
Jeśli jest ktoś, kto chciałby sięgnąć po tę lekturę, moim zdaniem powinien to zrobić.

Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie.

Dodaj cytat z książki Być szczęśliwym na Alasce