Okulary szczęścia. Odkryj swoją siłę emocjonalną

Okładka książki Okulary szczęścia. Odkryj swoją siłę emocjonalną
Rafael Santandreu Wydawnictwo: Muza nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Las gafas de la felicidad
Muza
2016-10-12
2016-10-12
Data 1. wydania:
2014-03-20
Joanna Kuhn
okulary szczęście psychologia rozwój osobisty siła emocjonalna

Autor Rafael Santandeur psycholog oprowadza czytelnika po zagmatwanym świecie naszych myśli i naszej psychiki. Autor pokazuje jak:
* Przezwyciężać kompleksy
* Nauczyć się nie walczyć z rzeczami
* Stawiać czoło poważnym przeciwnościom
* Wyzbyć się lęku
* Nie bać się odpowiedzialności
* Nie bać się bólu
* Zmienić życie w bardziej interesujące
* Przezwyciężyć lęk przed śmiercią i inne neurozy egzystencjalne
* Zmieniać innych
* Przezwyciężać zazdrość
* Docenić rozkosze samotności
* Nauczyć się po prostu być.
Bardzo podoba mi się układ książki. Każdy rozdział poświęcony jest konkretnemu zagadnieniu. Na początku jest opowieść z gabinetu lekarza lub jakaś przypowiastka później analiza psychologiczna danego zagadnienia i podsumowanie.
Bardzo pomocna książka we współpracy
z psychoterapeuta lub do pracy własnej z samym sobą.
Każdy z nas w pewnym momencie przechodzi kryzys i poszukuje odpowiedzi na wiele pytań. Ta książka z pewnością nie da nikomu gotowych rozwiązań. Ale skłoni do gruntownego przemyślenia swojego życia i swoich zachowań.
Każdy z nas może znaleźć swoje własne okulary szczęścia i własną definicję szczęścia.
Zdecydowanie polecam.

* Przezwyciężać kompleksy
* Nauczyć się nie walczyć z rzeczami
* Stawiać czoło poważnym przeciwnościom
* Wyzbyć się lęku
* Nie bać się odpowiedzialności
* Nie bać się bólu
* Zmienić życie w bardziej interesujące
* Przezwyciężyć lęk przed...

1989

Czyta się bardzo przyjemnie i na początku miałam wrażenie, że dużo się nauczę. Tak się nie stało, bo książka jest zbyt powierzchowna. Może to autoreklama prowadzonej praktyki terapeutycznej?
Mimo wszystko jednak nie żaluję że przeczytam i być może coś jeszcze tego autora przeczytam.

Na ogół nie czytam poradników, dlatego nie mając żadnego porównania do innych książek tego typu nieco ciężej się do tego odnieść.
Zamiarem autora było pokazanie nam jak odkryć swoją siłę emocjonalną, by móc zmieniać swoje życie na lepsze... Jak stawiać czoła przeciwnościom, przezwyciężać lęki, czy zmieniać życie w bardziej interesujące. Autor na codzień jest terapeutą z niewątpliwie wieloma sukcesami na swoim koncie. Jednak żeby coś zmienić w życiu i odczuć jakąś poprawę konieczna jest długofalowa terapia, której jedynie dopełnieniem może być ta książka. Przeczytanie samej książki nie wniesie wiele do naszego życia i na pewno niczego wiele nas nie nauczy. Jest kilka ciekawych rad, anegdot czy spostrzeżeń które warto wcielić w życie, ale w zasadzie to tyle...

Kiedy naprawdę człowiek może czuć się prawdziwie szczęśliwy? Naprzeciw tego typu pytaniom wychodzi autorytet w dziedzinie zdrowia psychicznego, pasjonat i badacz ludzkiego umysłu – Rafael Santandreu. Autor bazując na swojej praktyce i zdobytym doświadczeniu, chce przekazać czytelnikowi w jaki sposób zmieniając nasz sposób myślenia i działania możemy stać się osobami prawdziwie szczęśliwymi.

Pełna recenzja książki na stronie:

Książka dla poszukiwaczy szczęścia :-)

A tak poważniej.
Zaciekawiło mnie, że Rafael Santandreu (hiszpański psycholog) neguje popularne przekonanie, iż fakty (korzystne lub nie) automatycznie wywołują w nas emocje, którym musimy się poddawać... I patrząc na jego profil facebookowy ma sporą rzeszę zwolenników.

Jak to tłumaczy?

Nasze emocje są poprzedzane określonymi myślami. (Myśli wywołują emocje - zmieniając myślenie, zmienimy odczuwanie). Tymczasem nawet najbardziej niekorzystne zdarzenia, same w sobie nie mają mocy odbierania ludziom szczęścia. Ludzie mają potencjał pozytywnego radzenia sobie z naprawdę trudnymi warunkami (śmierć bliskich, ciężka choroba czy niepełnosprawność). A więc: rzeczywistość zależy od tego, jak na nią patrzymy.

Potrzebujemy właściwych okularów szczęścia, by życie stało się piękniejsze a my silniejsi.

Szukanie swoich okularów może nie być takie proste. A przynajmniej nie dla większości. Należałoby obniżyć poziom własnych wymagań i nauczyć się akceptować siebie ze wszystkimi ograniczeniami.
Przeprogramowanie swojego sposobu myślenia to klucz do sukcesu, ale trzeba pogrzebać w myślach i chyba trochę się pooszukiwać...

Polecam wyłącznie dla wytrwałych poszukiwaczy szczęścia...

Książka dla poszukiwaczy szczęścia :-)

A tak poważniej.

Jak to tłumaczy?

Nasze emocje są poprzedzane określonymi...

Recenzja pochodzi z bloga: turkusowa-sowa.blogspot.com

"Okulary szczęścia" to jedna z wielu pozycji psychologicznych, które obecnie możemy znaleźć na rynku. Wyróżnia ją jednak nietuzinkowość oraz fakt, że została napisana przez doświadczonego psychologa, który zna się na tym co robi i "przerobił" tysiące przypadków - stąd jego ogromna wiedza. W książce tej nie znajdziemy kolejnych porad jak lepiej żyć, jak postępować, by osiągnąć szczęście. Nie! Rafael Santandreu pokazuje nam nasze błędy, nasze fobie, nasze kompleksy i uczy nas jak sobie z nimi radzić. Wiadomo, że rady te są uniwersalne, a każdy przypadek inny, ale z pewnością każdy zaczerpnie coś z tej wiedzy dla siebie i jeśli ta wiedza choć w małym stopniu przyczyni się do tego, że lepiej będziemy sobie radzić z naszym problemem, to z pewnością nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto na zakup "Okularów szczęścia".

Recenzja pochodzi z bloga: turkusowa-sowa.blogspot.com

Wiele osób zastanawia się, czym jest szczęście i jak je osiągnąć? Jak sprawić by było one stałe i nie przemijało?

My, ludzie zachodu, jesteśmy wciąż nienasyceni. Wciąż nam mało komplementów, zalet, zdrowia, przyjaciół, miłości, wykształcenia , potrzeby uznania... Lista ciągnie się w nieskończoność. I często jest tak, że przez nasze ciągłe nienasycenie emocjonalne a nie materialne, popadamy w ciężką chorobę. A tak nie powinno być.

Za każdym naszym czynem, kryje się umysł. To dzięki niemu jesteśmy w stanie opanować swoje emocje. A książka Rafaela Santandreu daje nam kilka prostych i zrozumiałych technik dbania o higienę naszej psychiki.

Szczerze powiedziawszy, to jakoś nigdy nie przekonywały mnie te wszystkie poradniki motywacyjne, które mają niby zapewnić nam sukces w życiu zawodowym i prywatnym. Często w tych właśnie książkach mówiło się o podświadomości, która mimo tego, że działa jakby trochę poza naszym umysłem,to można ją zmanipulować do osiągnięcia własnych celów.

W książce Rafaela Santandreu nie ma żadnych manipulacji, tylko proste rady, jak nie przejmować się za bardzo sobą i skupić się na tym, co sprawia nam radość. By czasem po prostu być egoistą i mieć wszystko gdzieś. Nie warto przejmować się czyimiś niezbyt pochlebnymi uwagami, gdyż im bardziej walczymy z kimś na słowa, tym bardziej zatruwamy swój własny umysł niepotrzebnym gniewem.

Muszę przyznać, że po lekturze zaczęłam się głębiej zastanawiać nad tym, czym tak naprawdę się przejmuję i co mogę zmienić by zaakceptować życie takim, jakie jest. Bo, wiadomo, nie zawsze jest kolorowo. Czasami jesteśmy stawiani przed zadaniami, które wydają nam się nie do spełnienia, ale jak przekonuje autor, to tylko kwestia naszego nastawienia. Rady i krótkie ćwiczenia zawarte w książce są podane w bardzo prosty sposób i myślę, że każdy może je wypróbować. Musimy w końcu zacząć dbać o swoją higienę emocjonalną, bo inaczej będziemy trącać zgnilizną.

Żyjemy w czasach, gdzie oczekuje się od nas idealności we wszystkim. Książka " Okulary Szczęścia" pokazuje, że owszem można osiągnąć pełnię i spokój ducha, ale nic nie przychodzi za darmo.

Polecam serdecznie tę lekturę, gdyż dzięki niej nie tylko poprawi Wam się humor ale może zechcecie coś w sobie zmienić. Gdy tylko złapie mnie jakaś jesienna chandra, na pewno po nią sięgnę.

Podczas czytania tej książki przypomniała mi się stara prawda, że nasze szczęście zależy od nas samych, coś w tym jest. I nic nie dzieje się od razu, bo szczęście, to prawdziwe, to jednak ciężka praca jest… i warta zachodu.

Wszyscy mamy marzenia o szczęściu i każdy sobie inaczej je wyobraża. Wszyscy chcemy kochać i być kochanymi, mieć dobrą prace i udane życie rodzinne… a wymieniać te nasze „szczęścia” można w nieskończoność.

Terapeuta Rafael Santandreu przekazuje nam najważniejsze metody – sposoby, abyśmy mogli zmienić nasze życie.
Pokazuje nasze ograniczenia, blokady ale i motory napędowe czy inspiracje. Książka daje dużo do myślenia, pozwala zmierzyć się z wieloma własnymi ograniczeniami i blokadami na drodze do szczęścia. Brzmi zbyt prosto, być może ale z drugiej strony, jak nie zaczniemy dążyć do szczęścia, to samo do nas nie przyjdzie. Mądra i przydatna pozycja nie tylko w kontekście schyłku roku, podsumowań, postanowień itp.

Cieszyć się tym co niesie każda chwila... także złem, które ma miejsce, bowiem oczekiwanie, że spotka nas coś dobrego jest robieniem sobie krzywdy - i oczekiwaniem, które Santandreu zdecydowanie odrzuca (ciekawe czy nie oczekuje, że jego książki sprzedadzą się w tysięcznych nakładach? - byłoby to oczekiwanie naprawdę wykraczające poza granice ludzkiego rozumu i rozsądku, bo jego książka na sprzedaż w tysięcznym nakładzie bez wątpienia nie zasługuje). Co więcej nie potrafię znaleźć żadnego pozytywu wynikającego z jej przeczytania... czyli jego metoda na życie, przedstawiona w tej książce na nic się nie zdała w moim wypadku... A teraz tak na poważnie:

Sięgając po "Okulary szczęścia" oczekiwałam ciekawej, inspirującej i pobudzającej do działania lektury, która pozwoli spojrzeć na świat przychylniejszym okiem, doda energii i wzbudzi we mnie optymizm. Nic z tego, bowiem zmusiła mnie do napisania mało optymistycznej opinii na jej temat (co jest już z mojej strony eufemizmem). Rafael Santadreu jest podobno znanym hiszpańskim psychologiem, autorem książki "Twój umysł na detoksie" oraz "Okulary szczęścia" - obie sprzedały się w Hiszpanii w milionowych nakładach... Co jest zaskakujące tym bardziej, że przynajmniej "Okulary szczęścia" (poprzedniej książki autora nie znam) okazały się nie tylko lekturą płytką, do bólu infantylną i banalną, ale także (a może przede wszystkim?) głupią.

Ogólne założenia są dobre - nie przejmować się tak bardzo otaczającym nam światem, podchodzi do świata na większym "luzie"... jednak autor w swoich założeniach (przecież wcale nie innowacyjnych czy przełomowych) dotyka absurdu! Pragnienie lepszej pracy, założenia rodziny, posiadania dachu nad głową, bycia zdrowym, posiadania przyjaciół... to wszystko wymysły ludzkiego umysłu, które nie pozwalają być szczęśliwym. Tak można krótka streścić całość tej przecież ponad trzystostronnicowej książki. Jeśli to wszystko jest obojętne... to po co autorowi wydawanie kolejnych książek? Sprzedawanie ich w milionowych nakładach? Zastanawiam się tylko czy autor jest tak samo infantylny jak ta pozycja..., która choć cały czas płytka momentami przechodzi poziom ludzkiej głupoty. Naprawdę.

Oczywiście Rafael Santandreu powołuje się na historie ludzi, którzy postanowili zostawić świat obok i żyć biernie... niczego nie oczekując i tym samym zyskując szczęście, ale naprawdę... spójrzmy na świat realnie, oczami "zwykłego" - "normalnego", "racjonalnego" - co nie znaczy nieszczęśliwego Kowalskiego... W "Okularach szczęścia" pojawiają się myśli dobre (co prawda malutko, ale to zawsze coś!), jednak one giną w natłoku absurdu i głupoty. Brak w tej książce podkładki jaką stanowi samo życie. Realne życie - dodajmy. Ma pomóc nam w dbaniu o "higienę psychiczną" pokazując, że niczego nie potrzebujemy..., a tak naprawdę podtruwa nas kiepskim poziomem literackim i banalnością.

Nie mam nic przeciwko psychologii kognitywistycznej opartej na próbie poznania ludzkiego umysłu i emocji dotykających ludzi, jednak jeśli planujecie zgłębiać ten problem - polecam ambitniejsze pozycje. Dla tych najbardziej wnikliwych - czy też zainteresowanych całą problematyką odrzucenia materializmu - oczywiście pozycje filozoficzne... choćby kompendium w tym temacie "Historia filozofii" Tatarkiewicza czy też "O szczęściu" lub troszkę mniej ambitnie, ale także ciekawie - "Jestem tu i teraz", czyli  świetna pozycja, która ma nam pomóc lepiej przeżywać "tu i teraz", a raczej tego nauczyć za pomocą kilkudziesięciu ciekawych i inspirujących zadań. Jednak "Okulary szczęścia" odradzam stanowczo! Zły język, dobra idea, zła realizacja i przytłaczająca banalność i głupota...

Gdyby to było takie proste nałożyć różowe okulary i nasze szare życie z jednej chwili zamienia się w te wymarzone.Jednak to nie jest takie proste.Potrzeba nam czasu i wytrwałości,a co najważniejsze zagłębić się w naszą podświadomość.Jak sam autor twierdzi-Życie jest proste i w tej książce ma nam to udowodnić.Zapraszam do recenzji książki.
Każdy z nas marzy o dobrze płatnej pracy o wielkiej spełnionej miłości,która doda nam skrzydeł czy też o podróżach po całym świecie.Mamy różne marzenia i pragnienia.Nie zawsze jest nam po drodze by je spełniać.Kwestia naszego pecha,a może brak możliwości?To sprawia,że się zniechęcamy.Mamy w sobie przekonania,które nie do końca są racjonale,autor używa je i pokazuję najprostszy sposób na bycie szczęśliwym.
Każdy z nas jest w stanie zmienić się, niezależnie od tego gdzie znajdujemy się obecnie.Autor mający na swoim koncie wiele udanych terapii z ludźmi,przedstawia nam w formie książki metody pomagające nam zmienić nasze życie.
Publikacja jest swego rodzaju analiza nas samych. Ukazuję co życiu nas zatrzymuję,a co nadaję nam sens i motywację.Otwiera nam oczy ,na trudne sprawy wskazuje błędy, jakie popełniamy.Czytelnik, zapoznając się z książką ,będzie miał styczność z tzw.psychologią myślenia.Czytelnik, wykorzystując metody działania autora, żegna się negatywnym myśleniem, z smutkiem czy brakiem akceptacji,w to wkracza spełnienie w życiu.
Książka idealnie wpasuję u czytelników, którzy interesują się psychologią i nie tylko.Chodzimy do lekarza, gdy nasze ciało,źle się czuję czemu by nie sięgnąć po tę książkę i zadbać o higienie naszych myśli i samopoczucia.Polecam serdecznie.

Każdy z nas marzy o dobrze...

Dodaj cytat z książki Okulary szczęścia. Odkryj swoją siłę emocjonalną