I jak tu się dogadać?!

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
poradniki

Poradnik o tym, jak żyć w rodzinie i nie zwariować. A ponadto książka o: potrzebnych kłótniach i dobrych rozmowach, upartym mężu, niezadowolonej żonie, obrażalskiej siostrze i zbuntowanym dziecku. Definicja jest prosta: rodzina to podstawowa komórka społeczna. Rzeczywistość już taka prosta nie jest. Rodzina to przede wszystkim skomplikowany system relacji i emocji, z którymi jej członkowie...

Poradnik o tym, jak żyć w rodzinie i nie zwariować.

Definicja jest prosta: rodzina to podstawowa komórka społeczna. Rzeczywistość już taka prosta nie jest. Rodzina to przede wszystkim skomplikowany system relacji i emocji, z którymi jej członkowie nie zawsze potrafią sobie poradzić. Wystarczy błahy powód, a między małżonkami wybucha kłótnia, brat nie może porozumieć się z siostrą, teściowa nie znajduje wspólnego języka z synową. Najlepszym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest kontakt z psychoterapeutą. Albo sięgnięcie po tę książkę!

Terapeuta Bogdan de Barbaro wraz z dziennikarką Danutą Kondratowicz przedstawiają typowe i nietypowe sytuacje, do jakich może dojść w Waszych rodzinach. Poznając historie prawdziwe oraz te stworzone na potrzeby książki zastanowicie się nad swoim życiem rodzinnym, nad tym, co robicie dobrze i nad tym, gdzie być może popełniacie błędy. I w końcu dogadacie się ze swoimi bliskimi.

Książka Bogdana de Barbaro i Danuty Kondratowicz pokazuje, na czym polega siła rodzinnych relacji i jak żyć, by się nie tylko nie pozabijać, ale i razem rozwijać, wspierać i… śmiać.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4289/I...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4289/I...»

almos | 2017-08-01
Przeczytana: 27 lipca 2017

Wywiad-rzeka ze znanym psychoterapeutą, specjalistą terapii rodzin. Najpierw omawiane są trzy praktyczne przykłady terapii par. Potem profesor de Barbaro fascynująco opowiada o praktyce i teorii terapii rodzin. To bardzo inspirująca lektura dla tych, którzy chcą polepszyć swoje relacje z bliskimi, ale też dla wszystkich zainteresowanych psychologią i rozwojem osobistym.

W tej książce znany psychoterapeuta mówi o teorii i praktyce terapii rodzinnych na przykładzie trzech przypadków terapii par wziętych z życia. Po pierwsze mamy dwie siostry kłócące się ze sobą, konflikt przenosi się nawet na ich dzieci. W tle widać nie do końca rozwiązany konflikt między starszą a młodszą siostrą ciągnący się od dzieciństwa. Drugi przypadek: para, w której mąż nie chce się zgodzić na powrót żony do pracy po odchowaniu dzieci. Tu z kolei wychodzi konflikt między patriarchalnym i egalitarnym modelem rodziny. Mamy wreszcie problem rodziny patchworkowej (cóż za okropne słowo!): partnerzy mają dzieci...

Kaś | 2017-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2017

Nie da się tworzyć relacji bez konfliktów – różnice zdań zdarzają się w parze, wśród rodzeństwa, w kontakcie z rodzicami… Nie bez powodu mówi się, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Mam jednak dobrą wiadomość: wiele z tych problemów da się rozwiązać, choć czasem niezbędna może być pomoc specjalisty. Terapeuta specjalizujący się w pracy z rodzinami, profesor Bogdan de Barbaro, oraz dziennikarka Danuta Kondratowicz w swojej najnowszej książce dyskutują i omawiają kilka problemów, które wydają się nie mieć dobrego rozwiązania – w każdym razie na pierwszy rzut oka.

Gdy zaczęłam lekturę i zobaczyłam konstrukcję tej książki, naszła mnie cała masa wątpliwości. Forma, w jakiej prezentowane są dane oraz sama treść bardzo przypominają to, czego sama uczyłam się na zajęciach z terapii rodzin: znajdziemy tu coś na kształt transkrypcji wywiadu, omówienie przypadku wraz z genogramem (poczynione z perspektywy terapeuty) oraz, dopiero po tym wszystkim, komentarz w formie dialogu...

Ola | 2018-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

Książka jest zapisem rozmowy dziennikarki, Danuty Kondratowicz, ze znanym krakowskim psychiatrą i psychoterapeutą rodzin prof. Bogdanem de Barbaro.
Fabuła podzielona jest na 3 części. Pierwsza to historia dwóch siostrzanej więzi, która wystawiona jest na próbę. Druga dotyczy pary z obecnie bardzo współczesnym dylematem czyli kobiety z poglądem na równouprawnienie płci i mężczyzny o patriarchalnych korzeniach czyli jak przeszłość i nasze wzorce z domu rodzinnego przeplatają się w dorosłych związkach miłosnych. Trzecia to terapia rodziny patchworkowej czyli takiej, gdzie każdy z partnerów był wcześniej w związku, z którego ma dzieci. To opowieści o tym jak niepozałatwiane sprawy z przeszłości czy to zamierzchłej czy niedalekiej odbijają się na teraźniejszości i widzeniu przyszłości przez różne osoby.
Książka ma swój potencjał, choć jest to przede wszystkim pozycja dla osób zainteresowanych psychoterapią, nie wiedzącym na czym ona polega, ale nie do końca użyteczna dla samych...

Elwira | 2017-09-25
Przeczytana: 25 września 2017

Wiadomo nie od dziś, że z rodziną to najlepiej się wychodzi na fotografii i warto być bliżej jej środka, aby nie zostać odciętym :-) A tak bardziej poważnie to nie jest prosto żyć zwłaszcza z rodziną, aby się nie "nie pozabijać", ale wspierać, rozwijać, kochać i cieszyć wzajemną bliskością.

W książce niezwykle zajmująco podane jest nie tylko o praktyce ale i o teorii terapii rodzin. To bardzo mądra pozycja dla każdego, nie tylko dla pasjonatów psychologi, czy rozwoju osobistego. pomaga nam zrozumieć, przede wszystkim jak ważne jest aby nie walczyć ze sobą (za pomocą słów), tylko starać się zrozumieć "przeciwnika". Nie krytykujmy, tylko rozmawiajmy

Znajdziemy tutaj też 10 rad dla wszystkich, chcących polepszyć swoje relacje z innymi. Warto sięgnąć po ten tytuł jeszcze zanim zaczniemy kolejną "awanturę" z kimś najbliższym.

Jak się dogadać i nie zwariować? Kto nie zadaje sobie tego pytania. Sztuka komunikacji, jest jedną z najtrudniejszych. Codzienne porozumiewanie się, jest jak gra o złożonym stopniu trudności. Często bywa tak, że to właśnie w rodzinie, wśród najbliższych najtrudniej jest się nam dogadać. Warto nad tym popracować. Lektura przedstawianego dziś poradnika może okazać się w tym pomocna.

Publikacja "I jak tu się dogadać?!" jest poradnikiem nie tylko o tym, jak rozmawiać, ale i jak słuchać. Jak porozumieć się między sobą mimo zabiegania i różnych szumów komunikacyjnych. Oraz o tym jak dać sobie i partnerowi szansę na wzajemny szacunek i dogadanie się.

Terapeuta Bogdan de Barbaro wraz z dziennikarką Danutą Kondratowicz przedstawiają bardzo charakterystyczne przykłady punktów zapalnych, które mogą pojawić się w wielu rodzinach. Książka omawia trzy scenariusze terapii par: dwie siostry kłócące się między sobą, para, której mąż nie chce zgodzić się na powrót żony do pracy, jak również...

dobrerecenzje | 2017-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Potocznie mówi się, że w dzisiejszych czasach rodzina jest „na zakręcie”.
Młodzi narzeczeni nie chcą się trwale łączyć tzw. węzłem małżeńskim, bo gdy dojdzie do konfliktu, po prostu się rozchodzą. Lepiej mieć partnera niż męża, bo dziś taka moda, a tylko ludzie staroświeccy łączą się węzłem małżeńskim, a jedna trzecia małżeństw w Polsce kończy się rozwodem.
W dzisiejszych czasach rodzina bardzo się zmienia, a to co było użyteczną wiedzą pokolenie temu, teraz już nie pasuje do dzisiejszej rzeczywistości.
Bezradność wobec rodzinnych problemów często zbudowana jest z emocji i uczuć, których członkowie rodziny tak do końca nie są świadomi.
Dlatego poszukują profesjonalnej pomocy, a dziś pójście do psychoterapeuty wiąże się ze wstydem, z przekonaniem, że „jak sam sobie nie pomogę, to nikt mi nie pomoże”.
Dlatego właśnie powstała ta książka.
Swego rodzaju poradnik, bądź osobista terapia ze specjalistą, z największym autorytetem do spraw rodzin-profesorem Bogdanem de Barbaro.
Cel tej...

soliloquium | 2017-11-02
Przeczytana: 10 października 2017

Trzy uniwersalne historie, w których odnajdzie się niemalże każdy czytelnik. Trzy powszechne problemy, z którymi ludzie sobie nie radzą. Dwóch rozmówców, z których tylko jeden – prof. Bogdan de Barbaro, wybitny psychoterapeuta systemowy, potrafi wyjaśnić bezbłędnie, kiedy terapia rodzinna jest potrzebna; kiedy terapia par jest potrzebna. Przedstawiam Wam recenzję książki „I jak tu się dogadać?!” – rozmowę Danuty Kondratowicz z Bogdanem de Barbaro. Jest to najlepsza książka o terapii rodzinnej, jaką do tej pory czytałam.

Zapraszam Was na bloga do przeczytania reszty recenzji i ciekawostek z zakresu psychoterapii rodzin: http://karolinaplichta.pl/jak-tu-sie-dogadac-wszystko-o-terapii-rodzinnej/

Krainaksiążek | 2017-07-11

Relacje między ludźmi zawsze odkrywają ważną rolę w naszym życiu. Jeśli nie najważniejszą. Tak też jest w rodzinach, w końcu są podstawowym elementem społeczeństwa. Z niej uczymy się danych wartości, zachowań czy kultury. Jednak co jeśli w rodzinie są kłótnie? Teściowa nie dogaduje się z zięciem? Rodzeństwo się kłóci czy samo małżeństwo wybucha kłótnia nawet o drobnostkę? W takiej sytuacji warto sięgnąć po tę książkę, jest ona poradnikiem, który terapeuta Bogdan de Barbaro wraz z dziennikarką Danutą Kondratowicz stworzyli na potrzeby takich sytuacji.
Przedstawili w niej różnego rodzaju sytuacje, te prawdziwe, które mogą się zdarzyć w każdej rodzinie, jak i również na potrzeby książki niektóre z nich zostały stworzone.

Książka jest naprawdę świetna, pokazuję nam różne rozwiązania, a także pomaga pogłębić nasze relacje z najbliższymi. Jeśli czasami mamy z tym problem warto zapoznać się...

Jesienna | 2018-11-18
Przeczytana: lipiec 2018