Oko Boga

Wydawnictwo: Bellona
The God's Eye View
Cabro

Agent operacyjny CIA ujawnia tajemnice wywiadu. Oko Boga to najnowszy thriller Barry'ego Eislera, według "New York Timesa" najlepiej sprzedającego się autora książek sensacyjnych, a przez "Deadly Pleasures" porównywanego do Lee Childa i Harlana Cobena. Eisler przenosi czytelnika w świat zagmatwanej politycznej gry, w której toczy się walka o życie pracowniczki agencji rządowej NSA i jej syna...

Eisler przenosi czytelnika w świat zagmatwanej politycznej gry, w której toczy się walka o życie pracowniczki agencji rządowej NSA i jej syna oraz o wolność milionów ludzi poddanych nielegalnej inwigilacji.
Dyrektor NSA (National Security Agency) Theodor Anders ma prosty cel: kontrolować każdą rozmowę telefoniczną, każdy e-mail i każde hasło wpisywane do Internetu. Jego zdaniem tylko całkowita inwigilacja zapewni Ameryce bezpieczeństwo. Evelyn Gallagher nie dba o to. Zależy jej na tym, by spokojnie pracować przy programie NSA i zadbać o przyszłość oraz prywatną szkołę dla jej głuchego synka Dasha. Jednak pewnego dnia Evelyn odkrywa, że NSA posiada tajny program o nazwie OKO BOGA, który łączy się z tajemniczymi zgonami popularnych dziennikarzy. Ta wiedza umieszcza ją na celowniku.

źródło opisu: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=8854

źródło okładki: https://ksiegarnia.bellona.pl/books/covers/8854.jpg

Izabela Pycio | 2016-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2016

"Kiedy dziennikarze muszą zmagać się ze szpiegami i z inwigilacją, to nawet wtedy, kiedy wygrywają ten pojedynek, społeczeństwo w sumie przegrywa."

Interesujący thriller polityczny, którego koncepcja osadzona jest na zagadnieniu nadużyć władzy wobec społeczeństwa, nielegalnym stosowaniu najnowocześniejszych technik elektronicznej inwigilacji, włamywaniu do sieci informatycznych, komórkowych czy systemów kamer. Informacja jest niezaprzeczalnym kluczem do władzy, ten kto ją posiada w zasadzie może wszystko, tragicznie jeśli dostanie się ona w ręce szaleńców i fanatyków. Przy dzisiejszym galopującym rozwoju techniki i informatyki, pozyskiwanie informacji stało się niezwykle ułatwione, zaś ich przetwarzanie nie stanowi problemu, zwłaszcza kiedy ma się do dyspozycji wysoko wyspecjalizowany sprzęt i odpowiednie oprogramowanie. Pod płaszczykiem bezpieczeństwa państwa kwestie związane z ograniczaniem wolności, świadomym przekraczaniem zasad prawnych i etyki, stają się nieistotne, celowo...

Wkp | 2017-02-22
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

Syndrom Boga

Jedną z rzeczy, które bardzo cenię w powieściach, jest realizm. Osiągnąć go można na wiele sposób, zaczynając od hybrydy faktów i fikcji, przez dogłębny research i wierne oddanie różnych niuansów, po jak najbardziej kurczowe trzymanie się rzeczywistości. „Oko Boga” stosuje wszystkie z powyższych metod, oferując THRILLER głęboko wnikający w tajne działania służb, a na dodatek mocno osadzony w prawdziwych wydarzeniach.

Całość mojej recenzji na Portalu Kryminalnym http://www.portalkryminalny.pl/content/view/7566/35/

Anika | 2017-05-09
Przeczytana: 09 maja 2017

Ten thriller gwarantuje dobrą rozrywkę wszystkim wielbicielom sensacyjno-szpiegowskich klimatów.W dodatku autor zadbał o realizm opisanej historii, która traktuje o bardzo aktualnym temacie - głęboko wnikającej w nasze osobiste życie inwigilacji. Warto przeczytać.

Arturion | 2016-12-12

Już od dawna musimy mieć świadomość, że wolność i bezpieczeństwo tak naprawdę się wykluczają. Im więcej wolności, tym więcej ryzyka. Absolutne bezpieczeństwo z kolei to tak naprawdę niewola. Chcąc nam zapewnić bezpieczeństwo, każda władza stara się wiedzieć jak najwięcej o potencjalnych zagrożeniach. Przy okazji to duża pokusa, by swoją władzę utrwalić, choćby poprzez zbieranie "haków" na potencjalnych rywali.
Od paru lat na cenzurowanym są głównie tajne służby Amerykańskie (zwłaszcza od sprawy Snowdena), którym co i rusz przypisuje się chęć władzy nad światem. Także i literatura pełna jest książek, często kompletnie odjechanych, o tym niebezpieczeństwie. Ciekawe - swoją drogą, - że tajne służby innych krajów podejrzewane są statystycznie rzadziej. Cóż, USA to największe światowe mocarstwo, o chyba największych możliwościach. Ponadto rynek filmowy, a i literacki też (zwłaszcza literatura sensacyjna) są zdominowane przez Amerykanów. A fakt, iż często otrzymujemy książki o...

Angie Wu | 2016-11-15
Przeczytana: październik 2016

Kilka lat temu cały świat żył aferą Snowdena. Na jaw wyszły wówczas największe brudy amerykańskiego rządu. We wszystkich zakątkach globu zawrzało - jedni chwalili Snowdena za to, że ujawnił informacje o tym jak rząd inwigiluje społeczeństwo, drudzy domagali się jego natychmiastowego ukarania. Dziś sprawa przycichła, jednak kwestia inwigilacji obywateli USA (i nie tylko) nadal spędza sen z powiek wielu osobom. Barry Eisler postanowił to wykorzystać i dzięki tej inspiracji powstała powieść Oko Boga, którą mój blog objął partonatem medialnym.

Evelyn Gallagher pracuje dla NSA. Pewnego dnia przez przypadek odkrywa, że jeden z agentów przekazał ściśle tajne informacje niepowołanej osobie. Szybko zdaje o tym raport przełożonemu - dyrektorowi NSA, Theodorowi Andersowi, który ma w życiu tylko jeden cel: kontrolować wszystko i wszystkich. Tym samym Evelyn niechcący wplątuje się w polityczną rozgrywkę na najwyższych szczeblach władzy i naraża na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale i...

vi69iv | 2017-05-28
Przeczytana: 22 maja 2017

Świetna historia, bo wszystko kończy się tak, jak powinno. Niemniej jednak, pierwsze rozdziały mogą przygnębiać, jeśli podejdziemy do książki z nie najlepszym nastrojem, bo świadomość fikcji literackiej będzie przegrywać ze świadomością swojej małości i bezsilności wobec decydentów tego świata.

Sebastian | 2017-11-13
Przeczytana: 27 listopada 2017