Oko Boga

The God's Eye View
Bellona
2016-11-10
2016-11-10

W takich czasach przyszło nam żyć. Inwigilacja na każdym kroku. Na wiele sami pozwalamy ustawiając odblokowanie telefonu na twarz czy kciuk, zakładając zegarki z gps itd.
Oczywiście w wielu sytuacjach jest ona potrzebna, głównie jeżeli chodzi o nasze bezpieczeństwo, jednak najgorsze jest kiedy osoba decydująca zacznie wykorzystywać ją wspinania się po drabince kariery.
W książce przeszkadzały mi głównie rozmyślania bohaterów, oraz ciężko mi było sobie wyobrazić głuchego wyszkolonego mordercę.

W...

Książka nie jest zła, ale nie wniosła nic do mojego życia. Po opisie spodziewałam się czegoś innego, chociaż nie mogę powiedzieć że opis, a treść książki to dwie inne sprawy. Kupiłam tę książkę za 10 zł i nie żałuję, jeśli ktoś zastanawia się nad przeczytaniem to nie jest to coś co każdy musi przeczytać, jednak nie będę was do niej zniechęcać bo być może najdziecie w niej coś wyjątkowego.

Spisek, wszędzie spisek!

Spisek, wszędzie spisek!

Rewelacja. Momentami trudna ale obnażająca ciekawostki techniczne , możliwości szpiegowskie a do tego bardzo ciekawa historia bohaterów. Wcześniej nie sięgałam po takie pozycje , tym bardziej się cieszę, że przeczytałam coś tak innego i intrygującego.

Świetna historia, bo wszystko kończy się tak, jak powinno. Niemniej jednak, pierwsze rozdziały mogą przygnębiać, jeśli podejdziemy do książki z nie najlepszym nastrojem, bo świadomość fikcji literackiej będzie przegrywać ze świadomością swojej małości i bezsilności wobec decydentów tego świata.

Ten thriller gwarantuje dobrą rozrywkę wszystkim wielbicielom sensacyjno-szpiegowskich klimatów.W dodatku autor zadbał o realizm opisanej historii, która traktuje o bardzo aktualnym temacie - głęboko wnikającej w nasze osobiste życie inwigilacji. Warto przeczytać.

Syndrom Boga

Jedną z rzeczy, które bardzo cenię w powieściach, jest realizm. Osiągnąć go można na wiele sposób, zaczynając od hybrydy faktów i fikcji, przez dogłębny research i wierne oddanie różnych niuansów, po jak najbardziej kurczowe trzymanie się rzeczywistości. „Oko Boga” stosuje wszystkie z powyższych metod, oferując THRILLER głęboko wnikający w tajne działania służb, a na dodatek mocno osadzony w prawdziwych wydarzeniach.

Całość mojej recenzji na Portalu Kryminalnym http://www.portalkryminalny.pl/content/view/7566/35/

Syndrom Boga

Już od dawna musimy mieć świadomość, że wolność i bezpieczeństwo tak naprawdę się wykluczają. Im więcej wolności, tym więcej ryzyka. Absolutne bezpieczeństwo z kolei to tak naprawdę niewola. Chcąc nam zapewnić bezpieczeństwo, każda władza stara się wiedzieć jak najwięcej o potencjalnych zagrożeniach. Przy okazji to duża pokusa, by swoją władzę utrwalić, choćby poprzez zbieranie "haków" na potencjalnych rywali.
Od paru lat na cenzurowanym są głównie tajne służby Amerykańskie (zwłaszcza od sprawy Snowdena),którym co i rusz przypisuje się chęć władzy nad światem. Także i literatura pełna jest książek, często kompletnie odjechanych, o tym niebezpieczeństwie. Ciekawe - swoją drogą, - że tajne służby innych krajów podejrzewane są statystycznie rzadziej. Cóż, USA to największe światowe mocarstwo, o chyba największych możliwościach. Ponadto rynek filmowy, a i literacki też (zwłaszcza literatura sensacyjna) są zdominowane przez Amerykanów. A fakt, iż często otrzymujemy książki o zagrożeniach wewnętrznych czyhających na amerykańską demokrację, świadczy, że ta demokracja jeszcze ma się nie najgorzej.
Tym zagrożeniom - z dokumentacji zgromadzonej przez autora wynika, że wcale nie tak iluzorycznym, jakby chcieli optymiści, poświęcone jest też "Oko Boga".
Przez większość tej książki z prawdziwą przykrością przyłapywałam się na myśli, że ściskam kciuki za tych "złych". Są, jako postaci, zdecydowanie ciekawiej przedstawieni niż ci "dobrzy". A w końcu wychodzi na to, że prawdziwie złych jest dwóch - generał Anders, szef NSA, i Delgado, maniakalny morderca. Może jeszcze trzech Turków.
A mowa jest o sprawach bardzo poważnych. Otóż NSA ma ściśle tajny program "Oko Boga", który może, ni mniej, ni więcej, inwigilować wszystkich i wszystko. Właściwie o tym programie powinni wiedzieć tylko dyrektor NSA i jego zastępca, no i kilku informatyków, ale oni fragmentarycznie, bez możliwości uwiadomienia sobie potęgi całości. No i okazuje się, że tajemnica może zostać upubliczniona... Zaczyna się właściwa akcja, naprawdę wstrzymująca dech w piersiach. Okazuje się, że niektórzy "źli" nie są wcale taci źli (tu brawa za postać Manusa),lecz wszystko zależy od determinacji i nadludzkiego wysiłku kilku osób. Sprawa ociera się o Biały Dom i Państwo Islamskie (czy też w domniemaniu współdziałające z nim grupy radykałów).
Czy generałowi Andersowi uda się utrzymać "Oko Boga" w tajemnicy? Czy główna bohaterka, pracownica NSA Evelyn Gallagher da radę ujawnić tajemnicę i ujść z życiem? Tego dowiemy się z lektury, która - ręczę - nikogo nie pozostawi obojętnym.

"Kiedy dziennikarze muszą zmagać się ze szpiegami i z inwigilacją, to nawet wtedy, kiedy wygrywają ten pojedynek, społeczeństwo w sumie przegrywa."

Interesujący thriller polityczny, którego koncepcja osadzona jest na zagadnieniu nadużyć władzy wobec społeczeństwa, nielegalnym stosowaniu najnowocześniejszych technik elektronicznej inwigilacji, włamywaniu do sieci informatycznych, komórkowych czy systemów kamer. Informacja jest niezaprzeczalnym kluczem do władzy, ten kto ją posiada w zasadzie może wszystko, tragicznie jeśli dostanie się ona w ręce szaleńców i fanatyków. Przy dzisiejszym galopującym rozwoju techniki i informatyki, pozyskiwanie informacji stało się niezwykle ułatwione, zaś ich przetwarzanie nie stanowi problemu, zwłaszcza kiedy ma się do dyspozycji wysoko wyspecjalizowany sprzęt i odpowiednie oprogramowanie. Pod płaszczykiem bezpieczeństwa państwa kwestie związane z ograniczaniem wolności, świadomym przekraczaniem zasad prawnych i etyki, stają się nieistotne, celowo bagatelizowane schodzą na dalszy plan. Naglące potrzeby narzucają natychmiastowe działania, rodzą konieczność tworzenia i sortowania obszernych baz danych, bezpośredniego do nich dostępu w celu wyciągania pożądanej wiedzy. Szpiegostwo, podsłuchy, szantaże, prowokacje, oszczerstwa, podważanie wiarygodności i poniżanie. Podobnie ogromne możliwości pojawiają się w zakresie szerokiego spektrum manipulowania informacją. Wykorzystywanie mediów, wywieranie wpływu, zaprzeczanie oczywistym faktom, odwracanie uwagi środków masowego przekazu, koncentrowanie zainteresowania obywateli na sztucznie wywoływanych tematach, aby zamaskować określone działania. Podszywanie się pod terrorystów, zastraszanie społeczeństwa, przeforsowywanie określonych planów i koncepcji. Wszystkie te aspekty zostały zgrabnie wciągnięte w intrygujący układ zdarzeń, wzajemne powiązania różnorodnych wątków. Angażujemy się w fabułę ze sporą intensywnością, z napięciem i niecierpliwością przerzucając kolejne strony powieści.

Natychmiast wyczuwamy ogromną wiedzę autora dotyczącą przedstawianych zagadnień, ciekawa mieszanka fikcji i faktów. Umiejętne wprowadzanie czytelnika w stan mimowolnego oglądania się za ramię, spoglądania z podejrzliwością, przypuszczeniami i obawami na wręcz nieograniczone możliwości wykorzystania komputerów, domowych systemów zabezpieczeń, zapisów z miejskich kamer. Uświadamiamy sobie, jak bardzo staliśmy się zależni od elektronicznych gadżetów wyciągających od nas wszelkie informacje, nawet te pozornie wydające się nieistotne i błahe, a które później mogą zostać perfidnie wykorzystane przeciwko nam. Uderza powieściowy realizm, umiejętność uprawdopodobniania zdarzeń i sensacyjnych okoliczności. Barry Eisler sprytnie zaciska pętlę wokół bohaterów, poświęca sporo uwagi zarówno dobrym, jak i czarnym postaciom, dzięki czemu mocniej włączamy się w przedstawianą historię. Dynamiczny rytm akcji wybijany jest konsekwentnie do ostatniej strony powieści. Zakończenie nieco mnie rozczarowało, spodziewałam się mocniejszych uderzeń czy radykalniejszych rozwiązań, ale to już naprawdę jest kwestia bardzo indywidualna. "Oko Boga" to zajmująca propozycja czytelnicza, z dreszczykiem wciągająca w swój świat, tym bardziej, że prezentuje wiele zbieżnych krawędzi z otaczającą nas rzeczywistością. Niemal natychmiast nasuwają się liczne refleksje i rozważania, zwiększona chęć obserwacji, dostrzeżenia pewnych szczegółów i poświęcenia im uwagi.

Theodor Anders, dyrektor National Security Agency, uległ złudzeniu własnej wszechmocy, za wszelką cenę pragnie ściśle kontrolować każdego obywatela znajdującego się na amerykańskiej ziemi, a może nawet i nie tylko. Całkowite inwigilowanie społeczeństwa wydaje mu się naturalne i uzasadnione okolicznościami wzmożonego terroryzmu. Wszelkie osoby sprzeciwiające się przyjętej przez niego polityce tajnego nadzoru stoją w obliczu wielkiego niebezpieczeństwa. Niepokój i wzburzenie Evelyn Gallagher, pracownicy NSA, wzmaga się, kiedy trafia na bardzo zagadkowe aspekty cichego znikania niewygodnych dla systemu osób oraz nieszczęśliwych wypadków przytrafiających się znanym osobistościom, działaczom, a nawet agentom. Jej podejrzenia wobec niewłaściwych zasad pracy NSA zaczynają wzmagać się, motywują do odkrycia skrywanych z przerażającą konsekwencją faktów i sekretów, jednakże z tym wiąże się widmo śmiertelnego niebezpieczeństwa. W jakie kłopoty i tarapaty wpadnie Gallagher? Dlaczego tak trudno będzie kobiecie wyplątać się z mrocznego scenariusza zdarzeń? Czy będzie mogła obdarzyć kogokolwiek zaufaniem? A może uda się jej dotrzeć do czegoś, co mogłoby stać się zabezpieczeniem, polisą na życie? I czym faktycznie okaże się tajemnicze "Oko Boga"?

bookendorfina.blogspot.com

Kilka lat temu cały świat żył aferą Snowdena. Na jaw wyszły wówczas największe brudy amerykańskiego rządu. We wszystkich zakątkach globu zawrzało - jedni chwalili Snowdena za to, że ujawnił informacje o tym jak rząd inwigiluje społeczeństwo, drudzy domagali się jego natychmiastowego ukarania. Dziś sprawa przycichła, jednak kwestia inwigilacji obywateli USA (i nie tylko) nadal spędza sen z powiek wielu osobom. Barry Eisler postanowił to wykorzystać i dzięki tej inspiracji powstała powieść Oko Boga, którą mój blog objął partonatem medialnym.

Evelyn Gallagher pracuje dla NSA. Pewnego dnia przez przypadek odkrywa, że jeden z agentów przekazał ściśle tajne informacje niepowołanej osobie. Szybko zdaje o tym raport przełożonemu - dyrektorowi NSA, Theodorowi Andersowi, który ma w życiu tylko jeden cel: kontrolować wszystko i wszystkich. Tym samym Evelyn niechcący wplątuje się w polityczną rozgrywkę na najwyższych szczeblach władzy i naraża na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale i swojego głuchego synka, Dasha. Czy kobiecie uda się wygrać z bezdusznym systemem?

Barry Eisler pracował w CIA, więc doskonale wie co w trawie piszczy. Dzięki jego doświadczeniu oraz wiedzy na temat metod działania agencji rządowych USA powstała powieść Oko Boga, która przywodzi na myśl doskonałe dzieła autorstwa Roberta Ludluma i Harlana Cobena. Książka ta trzyma w napięciu do ostatnich stron i stanowi doskonały przykład tego jak powinno się pisać thrillery polityczne. Znalazłam w niej wszystko, czego potrzebuję od takiej literatury: interesujących bohaterów, wciągającą akcję, kontrowersyjne treści. Tematyka inwigilacji społeczeństwa zawsze budzi sporo emocji, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, że politycy mają nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o podsłuchiwanie ludzi. Właśnie ta tematyka czyni z Oka Boga tak świetną powieść.

Po ukończonej lekturze jestem szczerze zaskoczona kreacją bohaterów. Nie spodziewałam się, że Barry Eisler aż tak dobrze odda charaktery stworzonych przez siebie postaci. Evelyn jawiła mi się jako praworządna i ambitna kobieta, która traktuje swoją pracę jak powołanie, ale potrafi trzeźwo ocenić sytuację i dostosować się do niej; Andersa widziałam jako bezwzględnego urzędnika, który nie cofnie się przed niczym, żeby osiągnąć swoje cele, niekoniecznie dobre dla innych ludzi poza nim samym; z kolei Manusa, płatnego zabójcę na usługach dyrektora NSA, ujrzałam jako zagubionego w bezdusznym świecie człowieka, który rozpaczliwie szuka swojego miejsca w społeczeństwie. Wszyscy bohaterowie, nawet ci drugo- i trzecioplanowi, są świetnie zaprezentowani, a także wyposażeni w zestaw indywidualnych cech, co stanowi kolejną zaletę książki i zarazem jeden z kilku powodów, dla których zdecydowałam się objąć ją patronatem medialnym.

Oko Boga to dobrze skonstruowany thriller polityczny, którego lektura może stanowić łakomy kąsek dla żądnych emocji czytelników. Świetnie sprawdzi się jako prezent dla miłośników gatunku, którzy cenią sobie dobrą intrygę i godną uwagi fabułę. Jeśli szukacie książki, przy której spędzicie kilka niezwykle emocjonujących wieczorów, to powieść Barry'ego Eisslera zdecydowanie przypadnie Wam do gustu. Gorąco polecam!

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Sensacja