Powieści nieboszczyka Pantofla

Seria: Klasyka Mniej Znana
Wydawnictwo: Universitas
8324200800

Autor swoimi opowiadaniami zapoczątkował nurt polskiej prozy fantastycznej. Kolejne utwory pisarza łączy wykreowana przez niego postać głównego bohatera narratora, pana Wincentego, od dzieciństwa nazywanego Pantoflem.

naamah_ania | 2011-11-15

O Pantoflu, Dewilskim i fantastyce

Jest taki pisarz, który zasłynął wśród sobie współczesnych pewnym zbiorem opowiadań. Promienie sławy oświetliły go na moment, a potem zgasły bezpowrotnie.
Sukcesu nie udało się powtórzyć, późniejsza twórczość doprowadziła go do pisarskiej śmierci. Jednak ten jeden mały zbiorek wywołał burzę i myślę, że choćby z tego względu, Ludwik Sztyrmer wart jest przypomnienia.
Sztyrmer to bardzo dziwny pisarz. Kumulowały się w nim same sprzeczności, co przekładało się również na jego twórczość. Zajmował się zgłębianiem charakterów, analizą ludzkiej psychiki – a pierwszym i ulubionym „obiektem” tych zabiegów, był on sam. W literackim świecie autora, fikcja przeplata się z faktami z życia. Dla tych, którzy bliżej zaznajomią się z biografią pisarza, oczywistym będzie, iż postaci Wincentego W., czy Karola to alter ego Sztyrmera, to klucze do jego psychiki.
„Pantofel i jeszcze do tego nieboszczyk?” można by zapytać za Jerzym Andrzejewskim. Osobliwy tytuł budził...

Blanche | 2015-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Czyta się bardzo szybko i sprawnie, ale - szczerze mówiąc - spodziewałam się czegoś więcej.

Ophelia_Wilde | 2016-05-09
Przeczytana: 09 maja 2016