Rumuni: świadomość, mity, historia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Istorie şi mit în conştiinţa românească

Boia pisze nie tyle o historii, ile o jej społecznym odbiorze,nie tyle o jej źródłach, co ich interpretacji przez historyków. Nie proponuje radykalnych przewartościowań w sferze faktograficznych, rozważa natomiast ideologiczne i polityczne uwarunkowania sprzyjające mitologizacji narodowych dziejów.

Elevander | 2014-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2014

Rumuni to nacja bardzo specyficzna: posługują się językiem romańskim, w większości należą do Cerkwi prawosławnej, przez wiele wieków znajdowali się pod władzą turecką, a własne państwo utworzyli na dobrą sprawę dopiero w II poł. XIX wieku. Wszystko to sprawia, że znajdują się w wyjątkowej sytuacji kulturowej i zawieszeni są między Wschodem i Zachodem. Tak jak Polacy, ale i nieco inaczej niż Polacy. To właśnie możliwość znalezienia licznych podobieństw między obydwiema nacjami jest dużą zaletą tej książki. Czytelnik polski, dla którego Rumunia to prawdziwa terra incognita, dużo się z pracy Luciana Boi dowie.

Książka ma charakter swego rodzaju walki z mitami zakorzenionymi w rumuńskiej tradycji historycznej. Autor omawia zmitologizowany stosunek do idei jedności narodu, do wielkich bohaterów, do obcych (a więc wrogów) i do samych siebie. Ciekawa jest obserwacja tego, jak bardzo się zmieniało spojrzenie na pewne zagadnienia w związku z przemianami politycznymi: kolejne ustroje...

PawełSobczak | 2016-06-22
agta | 2014-02-27