ABC

Tadeusz Kazimierz Duffek "Dufo" (28 października 1968 - 21 października 2005) W latach 80. działacz Federacji Młodzieży Walczącej (w domu jego rodziców była skrzynka kontaktowa FMW), od 1985 roku jeden z liderów gdańskiej FMW, członek Grup Wykonawczych, jeden z przywódców ok. 100-osobowej grupy działaczy FMW i kibiców Lechii Gdańsk organizującej antykomunistyczne demonstracje w Gdańsku...

Tadeusz Kazimierz Duffek "Dufo" (28 października 1968 - 21 października 2005)

W latach 80. działacz Federacji Młodzieży Walczącej (w domu jego rodziców była skrzynka kontaktowa FMW), od 1985 roku jeden z liderów gdańskiej FMW, członek Grup Wykonawczych, jeden z przywódców ok. 100-osobowej grupy działaczy FMW i kibiców Lechii Gdańsk organizującej antykomunistyczne demonstracje w Gdańsku (najczęściej po mszach św. w kościele św. Brygidy). W maju i sierpniu 1988 roku współorganizator strajków w Stoczni Gdańskiej im. Lenina i Gdańskiej Stoczni Remontowej: członek grup porządkowych, drukarz opozycyjnych druków, ulotek, wydawnictw niezależnych w drukarni FMW; w maju 1988 roku współorganizator demonstracji poparcia dla strajkujących stoczniowców podczas meczu I ligi piłki nożnej Lechia Gdańsk - Górnik Wałbrzych, w sierpniu 1988 roku inicjator uczestnictwa kibiców Śląska Wrocław w strajku w Stoczni Gdańskiej. Od 1986 roku uczestnik Ogólnopolskich Pielgrzymek Świata Pracy na Jasną Górę.

Od lat 80. jeden z liderów kibiców Lechii Gdańsk. W 2001 roku współzałożyciel Stowarzyszenia Kibiców Lechii Gdańsk Biało-Zieloni, w latach 2002-2005 jego prezes; w 2002 roku przewodniczący Komitetu Wyborczego "Naprzód Lechio!" w wyborach samorządowych. W 2004 roku zaangażowany w działalność Komitetu Obrony Polskości, Kościoła i ks. Henryka Jankowskiego (na którego czele stał ojciec Bogusław Duffek). W latach 2003-2005 członek Zarządu Ośrodka Szkolenia Piłkarskiego Lechia Gdańsk.

Od grudnia 2005 roku patron organizowanego dla najmłodszych piłkarzy turnieju zimowego o Złote Lwy Gdańskie im. Tadeusza Duffeka, od 2008 roku patronuje także ogólnopolskim patriotycznym pielgrzymkom kibiców na Jasną Górę.

W dniu 20 października 2009 roku Prezydent RP prof. Lech Kaczyński nadał pośmiertnie Tadeuszowi Duffekowi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 roku otrzymał pośmiertnie Pamiątkową Odznakę 30-lecia Federacji Młodzieży Walczącej.

ks. Jarosław Wąsowicz SDB

źródło opisu: Zakład Poligraficzny Henryk Górowski, 2015