Natasza. Moje miejsce w twoim sercu

Tłumaczenie: Wawrzyniec Sawicki
Wydawnictwo: Replika
Natascha
dzosefinn

Co czuje człowiek, któremu udało się uciec z piekła syberyjskich tundr? Nienawiść? Rezygnację? Tęsknotę? Theodor Kröger, po latach naznaczonych wojną, głodem i cierpieniem, liczy na to, że jego tułaczka dobiegnie końca. W Berlinie, do którego udało mu się dotrzeć, napotyka na swej drodze sierotę z ogarniętej chaosem Rosji. Wraz z upływem lat pomiędzy nim a Nataszą – fascynującą dziewczyną,...

Co czuje człowiek, któremu udało się uciec z piekła syberyjskich tundr?
Nienawiść? Rezygnację? Tęsknotę?

Theodor Kröger, po latach naznaczonych wojną, głodem i cierpieniem, liczy na to, że jego tułaczka dobiegnie końca. W Berlinie, do którego udało mu się dotrzeć, napotyka na swej drodze sierotę z ogarniętej chaosem Rosji. Wraz z upływem lat pomiędzy nim a Nataszą – fascynującą dziewczyną, która wyrośnie na światowej sławy artystkę – zawiązuje się szczególne uczucie.

Natasza. Moje miejsce w twoim sercu to opowieść o miłości, bez której nie ma nadziei na lepsze jutro, to historia, w której ekscytujący Berlin okresu międzywojennego i majestatyczne góry Szwajcarii niekoniecznie mają do zaoferowania więcej niż mała, zapomniana syberyjska wieś…

źródło opisu: Replika, 2016

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=7

Muminka | 2017-09-16
Przeczytana: 16 września 2017

Miłość do porzuconego dziecka to dość oklepany motyw, jeśli weźmiemy pod uwagę choćby" Nędzników" i losy Kozety i Jeana Valjeana. Tym razem historia osadzona jest w Rosji początku dwudziestego wieku. Narrator przeżył piekło w syberyjskim obozie pracy, potem znalazł kilkuletnią Nataszę, ktorej rodzice prawdopodobnie zostali zaaresztowani przez bezpiekę i zamordowani za kontrrewolucyjne poglądy.
Narrator zajmuje się dzieckiem, obserwuje jej postępy w nauce, prowadza ją na lekcje baletu. Gdy z podlotka Natasza zmienia się w kobietę, jej opiekun jak w micie Pigmaliona i Galatei zakochuje się w swoim tworze. Niszczy go zazdrość, kiedy otaczają ją adoratorzy, kiedy jej kariera baletnicy nabiera tempa. Czy da się zdobyć uczucie wychowanki, czy ich drogi się rozejdą, a on będzie musiał pogodzić się z utratą?
Mimo ciekawej historii autor potrafi znudzić całkowicie czytelnika. Może ze względu na przyciężkawy styl, dość rozwlekły, mało obrazowy czy też nieumiejętność konstruowania napięcia....

Marta Zagrajek | 2016-11-27
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane

„Natasza” została napisana w roku 1960, do nas trafiła dopiero teraz, w 2016. Mimo tej różnicy lat wydawniczych, tłumaczenie zostało stworzone wyśmienicie przez Wawrzyńca Sawickiego i książka fabularnie przenosi nas do czasów po I wojnie światowej. Bardzo ważne monologi nad życiem i najważniejszymi w nim wartościami, przeplatają się z dialogami, które nie są w żaden sposób wymuszone i mogłyby z pewnością wydarzyć się naturalnie (powieść rzekomo autobiograficzna).

Więcej na zukoteka.blox.pl

Magnolis | 2017-07-17