Natasza. Moje miejsce w twoim sercu

Okładka książki Natasza. Moje miejsce w twoim sercu Theodor Kröger
2016-01-01
2016-01-01
Wawrzyniec Sawicki

2030

Miłość do porzuconego dziecka to dość oklepany motyw, jeśli weźmiemy pod uwagę choćby" Nędzników" i losy Kozety i Jeana Valjeana. Tym razem historia osadzona jest w Rosji początku dwudziestego wieku. Narrator przeżył piekło w syberyjskim obozie pracy, potem znalazł kilkuletnią Nataszę, ktorej rodzice prawdopodobnie zostali zaaresztowani przez bezpiekę i zamordowani za kontrrewolucyjne poglądy.
Narrator zajmuje się dzieckiem, obserwuje jej postępy w nauce, prowadza ją na lekcje baletu. Gdy z podlotka Natasza zmienia się w kobietę, jej opiekun jak w micie Pigmaliona i Galatei zakochuje się w swoim tworze. Niszczy go zazdrość, kiedy otaczają ją adoratorzy, kiedy jej kariera baletnicy nabiera tempa. Czy da się zdobyć uczucie wychowanki, czy ich drogi się rozejdą, a on będzie musiał pogodzić się z utratą?
Mimo ciekawej historii autor potrafi znudzić całkowicie czytelnika. Może ze względu na przyciężkawy styl, dość rozwlekły, mało obrazowy czy też nieumiejętność konstruowania napięcia. Czasu szkoda na takie grafomaństwo.

„Natasza” została napisana w roku 1960, do nas trafiła dopiero teraz, w 2016. Mimo tej różnicy lat wydawniczych, tłumaczenie zostało stworzone wyśmienicie przez Wawrzyńca Sawickiego i książka fabularnie przenosi nas do czasów po I wojnie światowej. Bardzo ważne monologi nad życiem i najważniejszymi w nim wartościami, przeplatają się z dialogami, które nie są w żaden sposób wymuszone i mogłyby z pewnością wydarzyć się naturalnie (powieść rzekomo autobiograficzna).

Więcej na zukoteka.blox.pl

• Przeczytane - 2017