Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Świat Książki
Der Duft der Muskatblüte
literatura niemiecka
Ag2S

Miłość i wolność, honor i intrygi Rok 1545: Ana, Portugalka ze szlacheckiego rodu, chce za wszelką cenę uniknąć małżeństwa ze swym okrutnym narzeczonym. Ukrywa się, jako niewidoma pasażerka, na statku handlowym swego brata, Alessandra. Liczy na jego pomoc, ale on dla uratowania honoru rodziny grozi jej odesłaniem do domu. Dopiero u celu podróży, na Goa, otrzymuje wsparcie z całkiem...

Miłość i wolność, honor i intrygi
Rok 1545: Ana, Portugalka ze szlacheckiego rodu, chce za wszelką cenę uniknąć małżeństwa ze swym okrutnym narzeczonym. Ukrywa się, jako niewidoma pasażerka, na statku handlowym swego brata, Alessandra. Liczy na jego pomoc, ale on dla uratowania honoru rodziny grozi jej odesłaniem do domu. Dopiero u celu podróży, na Goa, otrzymuje wsparcie z całkiem nieoczekiwanej strony. Młody Anglik Geoffrey proponuje jej małżeństwo – ale nie bez ukrytych zamiarów...

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

allison | 2015-08-24
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

Sięgnęłam po tę powieść, gdyż poprzednie książki autorki czytało mi się szybko i bardzo dobrze. Tak było i tym razem.

"Zapach kwiatu..." to barwna opowieść o miłości, zdradzie, marzeniach i rodzinnych relacjach. Akcję na pewno ubarwiają też elementy przygodowe i obyczajowe. Dużo się tu dzieje i chociaż niektóre zdarzenia są przewidywalne, na czytelnika czekają też fabularne niespodzianki.

Książka ta to przede wszystkim czytadło, ale niepozbawione refleksji na temat wolności i niezależności odnoszących się nie tylko do kwestii niewolnictwa., lecz również do sytuacji kobiet, które traktowane były przez mężów, ojców i braci jako mniej wartościowe istoty, pozbawione prawa decydowania o swoim życiu i majątku.

Całość napisana jest lekko, co także sprzyja relaksujacej lekturze. Bardzo dobrze mi się przy tej książce odpoczywało, więc polecam ją z czystym sumieniem.

andzia12 | 2015-09-23
Przeczytana: 22 września 2015

"Zapach kwiatu muszkatołowego" przeczytałam bardzo szybko. I choć fabuła jest lekka, to losy Any i jej brata Alekssandra niesamowicie mnie wciagnęły.
W tle opowieści przewijały się obrazy podróż morskich w czasie wypraw kolonialnych oraz państw zasiedlanych.
Prócz tego podczas czytania nasuwają się refleksje dotyczące roli kobiety w XVI w. oraz niewolnictwa i stosunku ludzi wysoko urodzonych do niego.
Do tego miłość, cierpienie i walka o wolność.
Polecam!

Wiola | 2018-10-30
Przeczytana: 30 października 2018

Właśnie dopiero co skończyłam czytać i od razu wstawiam recenzję, póki trzymają mnie emocje:)
Powieść zaczęła się dosyć nudno i bardzo rozwlekle. Nagle autorka przedstawiła nam na raz kilku bohaterów i ciężko było mi się odnaleźć, jakie są ich powiązania:)
Na szczęście czytając z uwagą pomału zaczęłam rozumieć kto będzie ten zły a kto ten dobry.
Książka zaczyna się od znalezienia młodej arystokratki Any na statku płynącym do Lagos. Uciekła ona od narzeczonego Don Luisa, którego wybrali dla niej rodzice. Młoda dziewczyna jednak po byciu świadkiem niemiłego wydarzenia z jego udziałem postanawia poświęcić swój honor i ucieka..
Znajduje ją jej brat Alessandro, który jest kapitanem statku, którym płyną. Jest zdruzgotany co zrobiła jego siostra i nalega aby wróciła do Portugalii i poślubiła kandydata, który mimo wszystko jest dobrze urodzony, ma majątek, pozycję i może zapewnić jej dostatnie życie. Młoda Ana jednak się nie zgadza i podejmuje decyzję, że wbrew opinii wszystkich nawet...

boziaczek | 2017-05-26

"Zapach kwiatu muszkatołowego" ujął mnie swoją fabułą. Jest to niezwykła historia ludzi, którym dane było żyć w XVI wieku. Każdy z bohaterów jest inny, sam tworzy swoją historię... Różnorodność tematyki, po którą sięga autorka jest bardzo rozpięta: wielokulturowość, niewolnictwo, powinność wobec rodziny, stosunki społeczne i ekonomiczne. Akcja dzieje się zarówno w Europie, jak i na Półwyspie Indyjskim. Powiem szczerze, że zachłysnęłam się tą powieścią. Głównym wątkiem jest ucieczka Anny - dziewczyny z dobrego i szanowanego domu w Lizbonie przed niechcianym ślubem. Jej podróż statkiem handlowym dowodzonym przez brata, a później niespodziewane małżeństwo, to dopiero początek tej historii, w której poznajemy niezwykłych ludzi oraz relacje, jakie panowały w tym czasie w społeczeństwie portugalskim.
Całość jest napisana niezwykle barwnym językiem, plastycznym, czyta się praktycznie jednym tchem.
Polecam, warto przeczytać!

Magda | 2017-10-01
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: wrzesień 2017

Urzekająca opowieść. Wiele wątków, znakomicie zarysowani bohaterowie, rozbudowane tło spoleczno-obyczajowe. A przy tym doskonała narracja i styl wypowiedzi. Czyta się bardzo szybko. Historia wciąga od pierwszych stron. Autorka w interesujący sposób pochyliła się nad problemami kobiet, specyfiką ówczesnej szlachty i środowiska kupieckiego oraz niewolnictwem. Polecam☺

anetapzn | 2015-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2015

To moje pierwsze zetknięcie z twórczością Laili el Omari, ale z pewnością nie ostatnie. Przypadł mi do gustu styl pisarski autorki, która niezwykle umiejętnie snuje bardzo ciekawą historię, której akcja rozgrywa się w połowie XVI wieku.
Główną bohaterką jest Ana, młoda Portugalka wywodząca się z zamożnego i szlacheckiego rodu. Poznajemy ją, gdy od kilku tygodni ukrywa się w ładowni na statku swojego brata. Dlaczego to robi? Dlaczego naraża się na niewygody, brud, niemożność skorzystania z łazienki, zjedzenia porządnego posiłku, dlaczego ryzykuje pogryzienie przez szczury? Powodem jest chęć uniknięcia niechcianego, zorganizowanego przez ojca małżeństwa z wyjątkowo okrutnym człowiekiem.
Ana wie, że gdy jej ucieczka i ukrywanie się na statku wyjdą na jaw, na człowieka który jej pomaga czeka surowa kara. I nie myli się. Jej brat wymierza służącemu 100 batów, karę, której tamten o mało nie przypłacił życiem. Mimo okrutnego zachowania Alessandra, Ana liczy na jego pomoc. Ale brat dla...

asia_33 | 2015-10-15
Przeczytana: 15 października 2015

Główna bohaterka Ana ucieka przed brutalnym narzeczonym aż na Goa( Indie). Podróż odbywa w sekrecie na statku brata,który wkrótce odkrywa jej obecność.Po dotarciu na miejsce,aby uniknąć powrotu do Lizbony bohaterka godzi się na małżeństwo z młodym Anglikiem Geofreyem.

"Zapach kwiatu muszkatołowego" to barwna opowieść o życiu w portugalskiej kolonii,o handlu przyprawami,oraz oczywiście o miłości i intrygach.Polecam!!

Nowe Horyzonty | 2015-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2015

„Choć Ana musiała przebyć zaledwie niewielki kawałek drogi przez dziedziniec, żeby dojść do budynku, miała wrażenie, jakby naraz znalazła się w innym świecie, bardzo przypominającym jej dom rodzinny. Skrzydełka nosa wydęły się lekko, gdy wdychała otaczające ją zapachy, ciepłą woń kwiatów muszkatołowych w bezpośredniej bliskości, i przez chwilę tęsknota za ojczyzną omal nie rozsadziła jej piersi.”

Książka jest złożona z trzech ksiąg, w których akcja powieści osadzona została w latach 1545-1561. Głównymi postaciami są tutaj Ana da Silveira i jej brat Alessandro. Ana jest jedyną córką, której ojciec zapewnił gruntowne wykształcenie i pozwolił sobie ją rozpieszczać. Rodzice pragnąc by córka wiodła dostatnie życie wybrali dla niej kandydata na męża, był nim Luis de Brissac, który był wyjątkowo dobrą partią. Młodziutka, bo zaledwie osiemnastoletnia Ana widziała pewien wyczyn Luisa, którego nie powinna była widzieć młoda kobieta z dobrego domu. Przerażona postanawia uciec, a tym samym...

Rogue_Lagoon | 2016-03-22
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 22 marca 2016

Wciągająca, napisana barwnym językiem powieść.
Przez cały czas towarzyszyła mi refleksja, jak ciężkie życie miały kobiety w tamtych czasach, i to niezależnie od tego, czy były niewolnicami, czy szlachciankami. W samej książce postaci męskich, którzy w miarę porządnie traktowaliby swoje żony, kochanki, czy siostry można wymienić może ze dwie.
Za to większość przedstawionych przez autorkę kobiet to silne osobowości; próbują przeciwstawić się konwenansom i wychowaniu, które stawia je zawsze w cieniu mężczyzny.

Elaine | 2016-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2016

Nie jestem książkowym snobem; lubię po prostu gdy historia mnie wciąga, gdy kibicuję bohaterom i dzięki książce przenoszę się gdzieś na jakiś czas...Wszystko to znalazłam w tej powieści!
Trzymałam kciuki za Ane i Goffreya, do ostatniej strony irytytował mnie jej brat - jednym słowem znowu dałam się wciągnąć!