Geniusz z przypadku

Okładka książki Geniusz z przypadku Tamsyn Murray
Okładka książki Geniusz z przypadku
Tamsyn Murray Wydawnictwo: Juka, MAC Edukacja Cykl: Zakręcona Cassidy (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Zakręcona Cassidy (tom 1)
Juka, MAC Edukacja
2016-01-01
2016-01-01
Magdalena Korobkiewicz

Wczorajszy dzień spędziłam z 11-letnią Cassidy - bohaterką serii "Zakręcona Cassidy"
autorstwa Tamsyn Murray.
Dokładniej z dwoma tomami, wydanymi przez wydawnictwo Mac:
"Geniusz z przypadku" i "Gwiazda reportażu", których narratorką jest Casssidy.

Historie opowiedziane młodzieżowym językiem wciągają.
Cassidy dzieli się swoimi obawami związanymi ze zmianą szkoły, swoją niepewnością / kompleksami
i poszukiwaniem własnych zalet / talentów.
Mówi też o relacjach rodzinnych, starszym bracie, przyjaciółkach, pierwszych zauroczeniach.

Rodzina Cassidy to:
mama, która w pierwszym tomie jest w zaawansowanej ciąży, a w drugim - zajmuje się karmieniem / uspokajaniem
bliźniaków i dość często wysuwa argument braku pieniędzy,
tata - zarabiający jako sobowtór Elvisa Presleya, czasem wyciągający pomocną finansową dłoń,
grający na gitarze, wkurzający starszy brat
i wszystkogryzący pies.

Przyjaciółki Molly i Shenice są dla Cassidy bardzo ważne. Znają się od początku podstawówki,
chodzą do jednej klasy, spędzają razem dużo czasu, opowiadają sobie o wszystkim
i żyć bez siebie nie mogą, co zauważają zwłaszcza, gdy się pokłócą (co zdarza się bardzo rzadko).

Książki są pełne humoru i optymizmu, chociaż dość często Cassidy wydaje się, że problem ją przerasta
i chętnie by wtedy nie poszła do szkoły / została trafiona przez meteoryt / zachorowała na malarię itp.
- Jakie problemy może mieć 11-latka? - zapytacie.
O, bywa, że poważne! Brudny mundurek szkolny po starszym bracie, pogryzione jedyne buty,
kawałki jajka we włosach, czy niezamierzenie kolorowe włosy to betka przy permanentnym niewyspaniu
z powodu młodszego rodzeństwa, czy podejrzeniu o zdradzenie sekretu koleżanki do szkolnej internetowej
strony plotkarskiej.

W pierwszym tomie (opiekun klas siódmych w Gimnazjum. świętego Judy do rodziców Cassidy):
Jak pewnie państwo wiecie, na początku roku szkolnego wszystkich siódmoklasistów poddajemy testom,
aby zorientować się, jakie mogą osiągać wyniki. To tak zwane TESTY PREDYSPOZYCJI. (...) Cassidy dostała
najwyższą notę w historii Świętego Judy. To najwyraźniej bardzo wyjątkowa dziewczynka.*
A potem okazuje się, że... pomylili testy.
I jak po czymś takim żyć i chodzić do szkoły?

W drugim tomie:
(...) zgłosiłam do rządu Jej Królewskiej Mości petycję, żeby dziewczyny u Świętego Judy też mogły nosić spodnie.*
[bo w zimie marzną]
Jej e-petycja zyskuje coraz więcej podpisów, a Cassidy trafia do redakcji szkolnej gazetki.
Ma to swoje dobre i złe strony...

Książki czyta się lekko, szybko i bardzo przyjemnie.
Zabawne ilustracje Antonii Miller urozmaicają tekst.
Ja często się śmiałam.
I chętnie sięgnę po trzecią część przygód Cassidy pt. "Królowa sceny" (jeśli się pojawi).

autorstwa Tamsyn Murray.
Dokładniej z dwoma tomami, wydanymi przez wydawnictwo Mac:
"Geniusz z przypadku" i "Gwiazda reportażu", których narratorką jest Casssidy.

Historie opowiedziane młodzieżowym językiem wciągają.
Cassidy dzieli się swoimi obawami związanymi ze zmianą szkoły, swoją...

• DKK
  • 8/10 - rewelacyjna
  • 2017
  • Ulubione ♥
  • ▪ Literatura dziecięca, młodzieżowa
  • Literatura obca

Dodaj cytat z książki Geniusz z przypadku