Zgłosuj na książki roku 2017

Tłumaczenie: Joanna Nałęcz
Wydawnictwo: Amber
Faking Normal
ew_cia

Autorka czułej i inspirującej powieści Sprawy do zapomnienia. „Dojrzały debiut autorki Spraw do zapomnienia o dwojgu młodych ludziach, którzy walczą z okrutnymi traumami. Emocje są tak intensywne, akcja pędzi tak gwałtownie, a zakończenie tak zaskakuje, że niektórzy czytelnicy będą chcieli zacząć czytać od nowa”. „PUBLISHERS WEEKLY” Alexi Littrell od ubiegłego lata walczy, żeby zapomnieć o...

Autorka czułej i inspirującej powieści Sprawy do zapomnienia.
„PUBLISHERS WEEKLY”

Alexi Littrell od ubiegłego lata walczy, żeby zapomnieć o tym, co się stało. Nocami nie może spać. Zamyka się, drze stare karty i liczy szczeliny wentylatora nad łóżkiem. Zadaje sobie ból. To, że wszyscy myślą, że nie ma problemów, czyni ją jeszcze bardziej samotną. Gdyby tylko znali prawdę… Ale droga do wyznania prawdy jest dla niej niemożliwa.
Wtedy po rodzinnej tragedii wprowadza się do jej rodziny chłopak z sąsiedztwa. Bodee jest cichy, zamknięty w sobie, wydaje się nieporadny. I ma własne tajemnice.
Czy razem przełamią lęk, ból i milczenie?

źródło opisu: Wydawnictwo Amber

źródło okładki: Wydawnictwo Amber

Pozorna normalność

Pamiętacie czasy liceum kiedy na lekcji języka polskiego przy okazji omawiania jednej z lektur mówiliśmy o tym, że w życiu każdego dnia ludzie zmuszeni są, by zakładać maski w zależności od tego gdzie, z kim i w jakiej sytuacji się znajdują? Tak naprawdę nigdy nie możemy być sobą. Dziś opowiem Wam o książce, która mimo, że jest pozycją dla młodzieży, to jednak na jej kartach poznacie historię z pewnością nie będącą typową, lekką opowiastką czytaną beztrosko i przyjemnie. A myślę oczywiście o książce Courtney C. Stevens „Czy musimy udawać?”.

Myślę, że każdemu z nas choć raz zdarzyło się znaleźć w sytuacji kiedy przeżywaliśmy trudny okres w naszym życiu, było nam bardzo ciężko i choć w głębi czuliśmy, że nie potrafimy sobie poradzić z tym czemu musimy stawić czoła, to jednak przed wszystkimi wokół udawaliśmy, że w naszym życiu nic się nie zmieniło. Wszystko jest w porządku. Tak właśnie każdego dnia swoją codzienność kreuje główna bohaterka powieści, Alexi...

mania_kch | 2017-05-27
Na półkach: Przeczytane, 2017

Alexi to nastolatka, skrywająca pewną tajemnicę. Ta tajemnica zżera ją od środka, dusi, odbiera radość nastoletniego czasu...

Niestety ta historia zupełnie do mnie nie trafiła. W żaden sposób nie potrafiłam wytłumaczyć postępowania głównej bohaterki. Jej rozmyślania i tłumaczenia odbierały mi chęć do dalszego czytania.
Jedynie fragmenty dotyczące Bodee'go były interesujące. To on dodał koloru tej historii. Temat ciekawy, ale wykonanie nie spełniło moich oczekiwań.

Martoonia | 2017-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Typowa historia z gatunku New Adult. Mamy tu dwójkę nastolatków w roli głównych bohaterów, mających swoje tajemnice, swoje tragedie, swoje sposoby na radzenie sobie z tragediami i jednocześnie mający siebie nawzajem (co wymaga nieco czasu, aby to zaakceptować). Wspierają siebie i próbują stawić czoło przeciwnościom, co wymaga nie lada odwagi. Postacie drugoplanowe mało barwne, ale uzupełniają całość. Momentami były emocje ale nie dominują. Ogólnie miło się czyta.

Monika | 2018-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2018

Czytadełko dla niewymagających. Oto Lexi, która przeżyła coś strasznego. Jednak nikomu o tym nie powiedziała i dusi to w sobie. Ma trudności z zaakceptowaniem codzienności, a to takie trudne z wielu powodów. Po pierwsze wikła się w kłamstwa coraz bardziej, po drugie jej rodzice podejmują nieoczekiwana decyzje o przyjęciu pod swój dach cichego, spokojnego, ale też dziwnego szkolnego kolegi Alexis. Bodee przeżył niewyobrażalną traumę i tragedię. Jego własny ojciec zabił matkę chłopaka. Ten został sam w obliczu potworności. każde z tych dwojga ma swoje lęki, tajemnice, które powinny pozostać ukryte. Jednak jak je skryć, gdy życie pęka w szwach? Lexi codziennie zmaga sie z tym wyzwaniem. Na pozór opanowana, wesoła, spotykająca się z przyjaciółkami. Jednak w środku skrywa krwawiącą duszę. Ktoś sięgnął po nią przemocą, zmusił do zbliżenia. Zgwałcił, zbrukał. Teraz dziewczyna nie może spokojnie spać, liczy kratki wentylatora nad łóżkiem. Bodee ucieka przed swoimi demonami codziennie...

Mam trochę problem z tą książką. Z jednej strony bardzo mi się podobała, ale z drugiej mam wrażenie, że gdyby inne wydawnictwo wydało tę książkę, to zdecydowanie bardziej przypadłaby mi do gustu.

Byłam przekonana, że będzie to new adult, które naprawdę mi się spodoba. I właśnie tego oczekiwałam od tej powieści.

Trochę się na niej zawiodła, ponieważ dość ciężko mi się ją czytało, a wszystkie tajemnice były bardzo przewidywalne. Co więcej bohaterowie momentami naprawdę mnie irytowali.

Nie była to książka zła, ale nie wiadomo jak dobra też nie była.

Anna | 2017-08-21

Książka warta przeczytania, ciekawi bohaterzy i dość dobra w czytaniu.
Dziewczyna która zmaga się ze swoimi tajemnicami i chłopak samotnik kolorowy gość który po mimo własnych tragedii ratuje ją przd sobą samą i kocha taka jaka jest.
Każda z Nas powinna zawsze mieć pod ręką takiego cudownego chłopaka

Zapraszam na całość recenzji: https://goschebooks.blogspot.com/2017/02/czy-musimy-udawac-courtney-c-stevens.html

''Czy musimy udawać?'' to książka o złamanych duszach, pełna bólu i cierpienia. Myślę, że każdy z nas kiedyś był w sytuacji, w której nie mógł bądź nie chciał być sobą i udawał. Ludzie często zakładają maski, chowając się za nimi i pokazując nam tylko to co chcą pokazać, kawałek siebie. Taka też jet bohaterka książki - Alexi, z którą pod tym względem bardzo łatwo jest się utożsamić.

Alexi z pozoru może wydawać się zwykłą nastolatką. Cichą i spokojną. Jednak od roku ona tylko udaje. Tragedia z zeszłego lata odmieniła ją, zraniła i sprawiła, że bohaterka całkowicie się pogubiła. Dodatkowo nic nie może nikomu powiedzieć, bo nie tylko ona byłaby zraniona, ale także jej najbliżsi. Bohaterka przez całą tę sytuację ma nietypowe uzależnienie. Zadawanie sobie bólu i liczenie kratek wentylacyjnych jest jej normalnością, do czasu aż w jej domu i życiu pojawia się pewien...

gabigab | 2016-12-24

Jedna zagadka jest oczywista, druga mniej.
Można się wzruszyć, a nawet płakać.

Joanna | 2017-07-05

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przez większą część mojego życia on patrzył na nią tak, jakby potrafiła zdjąć z nieba gwiazdy i umieścić je w jego oczach.

Człowiek jest po części swoimi słowami.

Miłość jest czasami trudna.

Każdy facet, który ma serce, ma jakieś nadzieję.

jola79 | 2017-10-08

Polecam tą pozycje szczególnie nastolatkom. W książce jest parę trudnych tematów, ale ich rozwiązanie zależy tylko od nas samych, od tego jak jesteśmy silni.