Meijin – mistrz go

Tłumaczenie: Henryk Lipszyc
Wydawnictwo: Elay
名人 (Meijin)
go

"Meijin – mistrz go" to powieść noblisty Yasunariego Kawabaty łącząca fikcję i prawdę, prostą opowieść i głęboką refleksję. Wprowadza czytelnika w niezwykły świat starożytnej azjatyckiej gry, która od tysięcy lat stanowi ważny element tamtejszej kultury, jednocześnie mierząc się na poziomie uniwersalnym z nieodłącznym elementem naszego życia – przemijaniem. Ciągłe przeplatanie się tradycji,...

Ciągłe przeplatanie się tradycji, starych zwyczajów z elementami nowego, nadchodzącego świata jest jak naprzemienna gra czarnych i białych kamieni używanych w go. Potężne emocje graczy i widzów osadzane są naprzeciw harmonii przyrody i estetyki klasycznych wnętrz. W dramat rozgrywający się na planszy zaangażowany jest cały świat wokół, tak iż nie można rozróżnić, czy to dramatyczne zmiany zachodzące w ówczesnej Japonii odbite są w grze Mistrza i jego przeciwnika, czy też sama ich gra przenika i zmienia świat.

To, co w zamyśle miało być kronikarskim zapisem, stworzonym na potrzeby gazety "Yomiuri Shimbun", z czasem przerodziło się w uniwersalną opowieść. Pojedynek dwóch ludzi zapisany dzień po dniu i przez miesiące rozpalający wyobraźnię czytelników rozchwytujących gazetę z korespondencją Yasunariego Kawabaty przekuty został w powieść, którą oddajemy w Państwa ręce.

Zapraszamy do posmakowania lektury niezwykłej, która choć przenosi nas w obcy świat, jednocześnie poraża swą aktualnością i ponadczasowością.

źródło opisu: Wydawnictwo Elay, 2004

źródło okładki: Wydawnictwo Elay, 2004

RafalG | 2015-06-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 20 czerwca 2015

To druga pozycja, po "Krainie Śniegu", z dorobku pisarza, po którą sięgnąłem i nie rozczarowałem się.

Chociaż Go jest dla mnie wiedzą tajemną, to powieść wciągnęła mnie bez reszty i uwięziła na kilka ładnych godzin, co z przyjemnością wspominam.

Szczegółowość opisu postaw bohaterów uzupełniona charakterystycznym dla Kawabat'y estetyzmem i harmonią stanowi przyjemną dla oczu lekturę.

Dla mnie prywatnie trudna w odbiorze - pewnie, że są widoczne cechy stylu pisarza, jak pewna subtelność narracji, jak senna, hipnotyzująca atmosfera, jak skupienie się na detalu, ale niesamowicie trudno jest przebić się i zrozumieć znaczenie konkretnych ruchów i posunięć w go, które w książce pełni rolę najważniejszą.

neuromance | 2017-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Piękna refleksyjna opowieść o sporcie w japońskim wydaniu. Sporcie, bo podobne do szachów go jest przecież sportem, a do tego, na początku XX wieku, musiało rozpalać emocje Japończyków, skoro popularne gazety zamawiały sprawozdania z turniejów. Historia o walce dwóch wielkich osobowości - Mistrza i Otake - odbywającej się za pomocą planszy i dwóch rodzajów kamieni. Choć wydaje się, że akcji tu niewiele, te zbliżone do szachowych potyczki potrafią wciągnąć i sprawić, że czytelnik wchłania je z zapartym tchem. A to wszystko opisane pięknym językiem, typowym dla stylu noblisty-Kawabaty.

Sebastian Boguszewicz | 2010-09-27

Niby opis jednej gry w GO, niby powinno być nudne, a niesamowicie wciąga

trycha | 2014-02-14
Przeczytana: 2013 rok

Utrzymana w konwencji dziennika, z japońską skromnością i dystansem opisuje pojedynek osobowości. Ciekawe doświadczenie.

Paweł Suchodolski | 2010-12-22
Na półkach: Przeczytane, Książki, Posiadam

Dla wszystkich fanów Go pozycja obowiązkowa.

Joanna Niedziałek | 2016-10-13
Myślibor | 2016-07-26