Ewakuacja

Okładka książki Ewakuacja Marko Kloos
Okładka książki Ewakuacja
Marko Kloos Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Frontlines (tom 2) Seria: Fabryczna Galaktyka fantasy, science fiction
Frontlines (tom 2)
2017-02-03
2014-01-28
9788379641932
Piotr Kucharski

Słabsze od pierwszego tomu, jednak w gatunku militarnej space opery na pewno należy do ciekawszych. Kloos przyjemnie pisze I zawsze dodaje coś więcej poza "piu piu, faceciki z karabinami".

Niby wszystko fajnie ale jakoś no nie. Książka przegadana, myślę że smiało możnaby przerzucać po 10 stron a i tak niewiele czytelnik straci z akcji. Akcja przewidywalna, wszystko trochę za sztywne. Na pewno słabsza od jedynki. Za tą serię wziąłem się, bo bardzo, ale to bardzo podobały mi się Wojny Palladowe Kloosa, i jest w moim odczuciu straszny rozdźwięk pomiędzy tymi seriami. Piszę tą opinię zaraz po przeczytaniu i nie jestem pewny czy sięgnę po kontynuację.

Liczyłem na kontynuację, która zachęci do kolejnych tomów. Jest poprawna, ale bardzo przewidywalna. Ogólnie trochę wieje nudą. 5/10 nic więcej

Dla mnie trochę słabsza od poprzedniczki ale czytało się dość dobrze. Jestem ciekaw dalszych losów głównego bohatera i zamierzam przeczytać kolejny tom.

Wojska Wspólnoty Północno Amerykańskiej toczą kilka wojen na raz: z Dryblasami, czyli obcymi istotami przejmującymi pozaziemskie kolonie, ze Związkiem Chińsko Rosyjskim, z własnymi obywatelami, buntującymi się w najbiedniejszych regionach, oraz wewnątrz własnych struktur, z buntownikami odmawiającymi wykonywania rozkazów. A Andrew - i czytelnik - znów znajduje się w epicentrum wydarzeń.

Od wydarzeń w poprzedniej części minęło pięć lat. Andrew Grayson jest już doświadczonym żołnierzem, jednym z niewielu koordynatorów walki - co oznacza po prostu, że to on ląduje ciągle na planetach opanowanych przez Dryblasów. Na jednej z nich idzie naprawdę źle, ginie mnóstwo ludzi, w pył rozpada się kilka potężnych bardzo drogich jednostek. Za porażkę trzeba, oczywiście, kogo obwinić i ukarać. Andrew, jako jeden z wielu niewygodnych dowództwu żołnierzy, zostaje wysłany do najodleglejszej kolonii, gdzie czekają na niego kolejne kłopoty i trudne decyzje do podjęcia.

W drugiej części pojawia się sporo wewnętrznych konfliktów w armii. Z punktu widzenia Andrew, już nie żółtodzioba, a żołnierza z doświadczeniem, pokazane zostały konflikty interesów, urażone ambicje i zwyczajne, ludzkie tchórzostwo, które nie ma nic wspólnego z ilością awansów. W "Ewakuacji" pojawia się Fallon, której już nie spodziewałam się w kolejnych częściach po tym, jak jej wątek został dość nagle zakończony. Dawna dowódczyni uświadamia Andrew - i czytelnika - o sytuacji panującej na Ziemi. Początek książki też nam co nieco uzupełnia. Tego brakowało mi w pierwszej książki, opisu życia na Ziemi zwyczajnych ludzi, a nie tylko żołnierzy. Wreszcie też zaczęłam rozumieć ogromne podziały społeczne i złość najbiedniejszych mieszkańców, którzy tkwią w pułapce swojej sytuacji życiowej. Nic, ani zdolności, ani chęci, nie pomoże im zmienić ich losu, ponieważ o wszystkim decyduje rząd. Zaczęłam też rozumieć ogromne pragnienie Andrew by wyrwać się z DZK, bez oglądania się za siebie.

Fabuła znów okazała się wystarczająco skomplikowana. Zaczynało się prosto i spokojnie, a później kłopoty narastały. Bohaterowie musieli wykazać się odwagą i rozumem, by z nich wyjść. Mieli też kilka momentów zwyczajnego szczęścia, jak choćby wtedy, kiedy nagle (w idealnym momencie),pojawiał się nowy sojusznik. Może to trochę naciągane, ale w całej akcji nie raziło tak mocno. Podobało mi się jak sytuacja się potoczyła i jak pięknie się wszystko rozwiązało. Zakończenie nie jest oczywiście zakończeniem, po którym można by odłożyć serię. To wstęp do kolejnej przygody i najlepiej od razu się za nią zabrać. Ponieważ to sci-fi, pojawia się tu bardzo dużo nowych nazw, jak choćby lokalizacji, broni czy rodzajów okrętów, wygodniej więc nie uczyć się tego od nowa za kilka miesięcy.

Wielkim plusem książki jest nieprzewidywalność. Bo o ile tego, że Andrew przeżyje (seria ma jeszcze kilka tomów),możemy być pewni, o tyle reszta bohaterów nie jest już tak bezpieczna. Pojawiają się nowe możliwości i pomysły między innymi na walkę. Bohaterowie trzymają poziom. Mają wyraziste charaktery, tak że jednych się lubi, innych ledwo toleruje, a do wielu można się bardzo łatwo przywiązać. Cały czas też czuć ogromne napięcie, bo wiadomo, że oprócz tych mniejszych kłótni i walk, na bohaterów od zakończenia poprzedniej części czeka dużo większy wróg i dużo większe kłopoty.

Polecam zainteresować się tą serią. W moim odbiorze nie jest to trudna sci-fi, a z pewnością przemyślana i z dobrym pomysłem na oś fabuły, a także dopracowanymi bohaterami. Ja już po pierwszej części kompletnie się w niej zakochałam i kontynuuję czytanie z przyjemnością.

Chcę więcej :)

Chcę więcej :)

Słabsza od poprzedniczki, ale nadal na bardzo solidnym poziomie. Kontynuuję przygodę z Graysonem

Drugi tom jest według mnie słabszy niż początek sagi. Ale nadal trzyma poziom. Pierwsza część z wyraźnym wątkiem obyczajowym ale na szczęście później jest sporo fajnej treści. Czytałem z przyjemnością

Drugi tom jeszcze lepszy od pierwszego. Jedno z najlepszych militarnych SciFi jakie czytałem.

Trochę słabsza od pierwszej części, ale w dalszym ciągu nieźle się czytało. Główne moje zarzuty: za mało Obcych, za dużo technicznej terminologii. Na plus: nieoczekiwany powrót Fallon, którą bardzo lubię. Stanowią z Andrew naprawdę fantastyczny team. Świetne zakończenie, robiące apetyt na następny tom.

• Science Fiction
  • Frontlines