Krocząc wśród cieni

Cykl: Matthew Scudder (tom 10)
Wydawnictwo: Świat Książki
A Walk Among the Tombstones
Ag2S

Boss narkotykowy Kenan Khoury jest bardzo zamożnym człowiekiem, nic więc dziwnego, że porywacze jego żony żądają za nią niebotycznego okupu. Wkrótce Kenan odzyskuje Francine, ale w kawałkach. Matt Scudder, były nowojorski policjant, a obecnie prywatny detektyw i trzeźwiejący alkoholik, na prośbę Kenana próbuje rozwiązać sprawę szokującego porwania, przemierzając posępne ulice Brooklynu....

Matt Scudder, były nowojorski policjant, a obecnie prywatny detektyw i trzeźwiejący alkoholik, na prośbę Kenana próbuje rozwiązać sprawę szokującego porwania, przemierzając posępne ulice Brooklynu. Wkrótce Scudder trafia na trop dwóch bezwzględnych psychopatów, których brutalna gra dopiero się rozpoczęła...

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2014

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Lidka | 2019-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2019

Liczyłam na więcej adrenaliny i większą ilość akcji. Temat pociągnięty sztampowo. Jak często bywa bohaterem jest były policjant mający na karku alkoholizm i co za tym idzie wspomnienia swoich błędów popełnionych w okresie załamania. Teraz dzielny i niepijący próbuje stawić czoła psychopatycznym przestępcom.
Jakoś nie przemawia do mnie całość. Mnóstwo morderstw, brutalnych zachowań i wszystkim można by rzec wszelkie występki uchodzą płazem. Dilerzy bezkarni. Policji brak. Nie klei mi się to w całość. Chyba,że czegoś nie zrozumiałam.

Książniczka | 2015-05-06

"Odkąd wsiądziesz do samochodu, jesteś już tylko zlepkiem różnych części ciała."

Właśnie tym dla dwóch seryjnych gwałcicieli i morderców były kobiety. Od momentu, gdy znalazły się w ich furgonetce, już nie były ludźmi, a tylko mięsem, które można dowolnie pokroić...

Gdy żona handlarza narkotykami zostaje porwana i pojawia się żądanie okupu, myślimy, że właśnie o to chodzi - o mafijne porachunki lub o łatwy zarobek kosztem bogatego człowieka. Ale tu nie pieniądze są najważniejsze, one są tylko dodatkową korzyścią, bonusem, mającym uatrakcyjnić to, co sprawia mordercom największą przyjemność i co jest ich głównym celem - gwałt, tortury, zabijanie...

Matt, były glina, trzeźwy alkoholik, rozwiedziony i aktualnie w stałym związku z prostytutką - jako detektyw bez licencji zostaje wplątany w całą historię głównie w jednym celu - jest nim znalezienie zabójców, ale bynajmniej nie po to, by wydać ich policji...

Powieść Blocka jest rewelacyjna - brutalna, drastyczna, ale też...

Piotr | 2015-12-20

Rozczarowałem się książką.
Opis na okładce mnie zainteresował. Myślałem, że sięgam po ciekawy kryminał.

Książka nudnawa, zbyt rozwleczona aukcja. Do tego pisana jeszcze w pierwszej osobie. Wg mnie takie książki się źle czyta. Zbyt szczegółowe każdej czynności, które robił. To mi się nie podobało.

Z trudem dokończyłem książkę.

Queequeg | 2016-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2016

Odkąd tylko ujrzałem okładkę tej książki wiedziałem, że co by się w niej nie działo i tak skończy się dobrze. Czytałem wydanie z okładką filmową, na której to okładce kroczy pewny siebie Liam Neeson z miną, która mówi „nawet nie próbuj mi wchodzić w drogę”. A przecież Liam’owi Neeson’owi zawsze się w filmach udaje, w tym pewnie też, a że jest na podstawie książki to zapewne i bohaterowi w książce wszystko się uda. Co najwyżej poturbują go trochę i znowu mu kogoś porwą ale da radę.

Książka jest z tych, które chwilę po przeczytaniu ulatują z pamięci bo niczym szczególnym się w niej nie zapisują. Czyta się co prawda szybko, ale daleko mi do zachwytów. Fabuła pozbawiona akcji pełnej fajerwerków, brak jakiejś porządniejszej gry psychologicznej pomiędzy porywaczami a głównymi bohaterami, wcale nie jest taka brutalna i ostra jak zachwalają z okładki. Ot, taki średniej klasy kryminalik. Zdecydowanie czytałem lepsze.

Czy polecam? W sumie nie wiem. Nie było w tej książce nic co by mnie...

Aleksandra | 2017-01-21
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Film "Krocząc wśród cieni" z Lianem Neesonem w roli głównej zobaczyłam już jakiś czas temu i podobał mi się, chociaż był o najgorszych jakich można sobie wyobrazić mordercach-psychopatach, dlatego z zainteresowaniem sięgnęłam po książkę Lawrence Blocka i tu okazało się, że jest to już część dziesiąta kryminałów z głównym bohaterem Mattem Scodderem. No cóż, trzeba powiedzieć, że książka chyba nawet lepsza od filmu. Trzyma w napięciu i traktuje o najbardziej bestialskich, niestety ludzkich instynktach.

Kotkad | 2015-11-14
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 13 listopada 2015

Bardzo dobry kryminał. To co szczególnie wyróżnia tę powieść to charakterystyka postaci głównych. Spod sklepu zostaje porwana młoda kobieta, operacja przeprowadzona bardzo sprawnie, za chwilę do jej męża zgłaszają się porywacze z żądaniem okupu. Kim jest małżonek: grubą rybą w handlu narkotykami. Czy ruszy po pomoc na policję?
Kolejna postać, anonimowy alkoholik, były policjant, detektyw. Czy wyciąga oprychów z kłopotów, a może je na nich sprowadza. Co będzie go łączyło z tą sprawą? Nie odpowiem na te pytania bo musiałabym oznaczyć opinię jako spoiler. Kogo jeszcze spotykamy w powieści? Prostytutkę, narkomana, tajemniczego młodzieńca ulicy i hakerów. Wszystkie postacie bez wyjątku ciekawe a historia wciągająca.Polecam

Aneczka | 2017-04-19
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Poza paroma dłużyznami i naprawdę krwawymi detalami kryminał Lawrence'a Blocka czyta się świetnie. Razem z Mattem Scudderem, byłym policjantem i byłym alkoholikiem, przemierzamy mroczne ulice Nowego Jorku w poszukiwaniu bezwzględnych porywaczy, którzy porwali i zamordowali żonę jego klienta. Matt odkrywa, że porywacze maja na sumieniu co najmniej jeszcze dwie zamordowane kobiety, a z pomocą Tj'a, który jak na czarnoskórego nastolatka, ma bardzo przydatne kontakty, powoli zacieśnia pętlę wokół zwyrodnialców. Sprawa, której podjął się Matt zmienia swój charakter, kiedy okazuje się, że zostaje porwana czternastoletnia dziewczynka i celem nie jest już tylko zemsta męża zamordowanej Francine, ale gra o życie.

ultraviolence | 2015-03-01
Przeczytana: 01 marca 2015

Książka zachęciła mnie okładką, na której znalazł się Liam Neeson. Lubię tego aktora, film na podstawie książki też mi się podobał. Sama powieść nie zawiodła mnie, ale czuję lekki niedosyt.
Polubiłam większość postaci z tej książki, nawet porywaczy-morderców. Wszyscy bohaterowie mówili w charakterystyczny sposób, tak, że dialogi czytało się z wielką przyjemnością.
Sądzę jednak, że akcja rozwijała się zbyt powoli. Właściwie to akcji prawie tam nie było. Bardziej pokazane było życie głównego bohatera Matta, to jak szuka informacji o mordercach, wykonuje masę telefonów itp.
Na końcu nie było zakończenia akcji jako takiego, spodziewałam się jakiejś bójki, gonitwy, ucieczki, czegokolwiek. A zakończenie przebiegło (a raczej przeszło) równie wolno, co reszta książki.
Ogólnie polecam, książka jest bardzo sympatyczna i lekka, szybko się czyta. Myślę, że warto po nią sięgnąć.

Radosław Gabinek | 2014-11-02
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 02 listopada 2014

Rewelacyjny kryminał. Szkoda, że trzeba było ekranizacji żeby książka została wydana w Polsce, zwłaszcza że jest to już dziesiąta część serii z detektywem Matthew Scudderem. Przyznam szczerze, że nie słyszałem wcześniej o tej serii i tym autorze, a szkoda. Pewnie nie dane mi będzie poznać wcześniejszych części z sympatycznym detektywem, a myślę że muszą być równie dobre. Lawrence Block to bardzo ciekawy autor, który pisze w sposób prosty, a równocześnie doskonale wprowadza w intrygę i buduje napięcie w taki sposób, że trudno się oderwać od lektury. Stworzone przez niego postacie są bardzo autentyczne i czytelnik szybko się do nich przywiązuje. Książka ta była dla mnie zdecydowanie pozytywnym odkryciem. Polecam!

Dorian_LC | 2015-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2015

KROCZĄC ULICAMI NY

Lawrence Block ma dość osobliwy sposób pisania; taki trochę dziennikarski (choć posługuje się narracją pierwszoosobową): skupia się faktach nie więcej, niż potrzeba, dialogi są proste i przyswajalne, a opisy, na które tak często narzekają czytelnicy... bez obawy, autor nikogo nimi nie zanudzi, ponieważ takowych w A Walk Among the Tombstones zwyczajnie brak lub co najwyżej są sprowadzone do minimum. W zamian Lawrence Block rzuca nazwami ulic i restauracji, które pewnie nowojorczykom nie są obce, ale dla wszystkich pozostałych jest to naprawdę podróż przez krainę cieni.

Powieść czyta się szybko, to bez wątpienia jedna z tych niewyczerpujących. Fabuła może nie jest zbyt wyszukana (detektyw alkoholik poszukuje dwóch dewiantów) ale w samym przekazie, trzyma w napięciu. Bohaterowie to typowi śmiertelnicy, prowadzący zwyczajne rozmowy o wszystkim i o niczym (w powieści gołe dialogi zajmują dość sporą przestrzeń). Występują też ciekawe dywagacje w stylu: "Czy...