Okładka książki Tryptyk wileński

typ
papier
0 (0 ocen i 0 opinii)

Opis książki

Tryptyk znanego gdańskiego pisarza – Ród Abaczów, Wilcze łąki, Wilio, w głębokościach morza – choć powstały na przestrzeni blisko trzech dziesięcioleci, na naszych oczach układa się w spójną i jednolitą opowieść, którą dyktuje tęsknota za małą ojczyzną. Stąd też narodził się pomysł, aby wszystkie części cyklu umieścić pod wspólną okładką. Początek historii tonie w mitologii ziemi wileńskiej, która odsłania dziecku swoje piękno, kusi tajemnicami i zmysłowością. Bohater dojrzewa, ucząc się miłości do świata kresowego, wokół którego wszystko się obraca – miłość, cierpienie i dzieje całych pokoleń. Opowieść kończy wojenna hekatomba i ucieczka z raju, do którego droga powrotu zostaje na zawsze zamknięta. Żakiewicz staje na straży pamięci Wielkiego Pogranicza: miejsc, zapachów, ludzi, obyczajów. Głęboko wierzy w to, że w tradycji Kresów bije źródło polskiej kultury.

źródło opisu: terytoria.com.pl

Kalendarium literackie
  • Waleria Komarowa
    29. rocznica
    urodzin
    Jestem Księżniczką. Zabiję, jeśli trzeba zabić. Ułaskawię, jeśli przekonasz, że warto.
  • Oksana Zabużko
    54. rocznica
    urodzin
    a to wszystko to kłamstwo, bo tak naprawdę nic nie mija - choćbyś nie wiem jak bardzo starała się zamaskować przeszłość, zawsze będzie ciemnieć od spodu, przez skórę lat, jak siny wylew...
  • Thomas H. Cook
    67. rocznica
    urodzin
    Jej usta pozostały zamknięte, jednak z jakiegoś powodu byłem pewien, że w ciszy słyszę jej głośny krzyk.
  • Grażyna Szapołowska
    61. rocznica
  • Mika Waltari
    106. rocznica
    urodzin
    I nie jest winą kobiety, gdy zwraca się ona ku innemu mężczyźnie, lecz jest to wina mężczyzny ponieważ nie potrafi dać jej tego czego potrzebuje.
  • William Golding
    103. rocznica
    urodzin
    Jak człowiek się kogoś boi, to go nienawidzi, ale nie może przestać o nim myśleć.
  • Tanith Lee
    67. rocznica
    urodzin
    Dobrze ułożona dama nigdy z niczego nie spada.
  • Wil Haygood
    60. rocznica
  • Italo Calvino
    29. rocznica
    śmierci
    ...kimże jest każdy z nas, jeśli nie wypadkową nabytych doświadczeń, informacji, lektur, wyobrażeń? Życie każdego człowieka jest encyklopedią, biblioteką, inwentarzem przedmiotów, zbiorem rozmaitych stylistyk, gdzie wszystko nieustannie może podlegać przemieszaniu i porządkowaniu na wszelkie możliwe... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku