Okładka książki Tryptyk wileński

typ
papier
0 (0 ocen i 0 opinii)

Opis książki

Tryptyk znanego gdańskiego pisarza – Ród Abaczów, Wilcze łąki, Wilio, w głębokościach morza – choć powstały na przestrzeni blisko trzech dziesięcioleci, na naszych oczach układa się w spójną i jednolitą opowieść, którą dyktuje tęsknota za małą ojczyzną. Stąd też narodził się pomysł, aby wszystkie części cyklu umieścić pod wspólną okładką. Początek historii tonie w mitologii ziemi wileńskiej, która odsłania dziecku swoje piękno, kusi tajemnicami i zmysłowością. Bohater dojrzewa, ucząc się miłości do świata kresowego, wokół którego wszystko się obraca – miłość, cierpienie i dzieje całych pokoleń. Opowieść kończy wojenna hekatomba i ucieczka z raju, do którego droga powrotu zostaje na zawsze zamknięta. Żakiewicz staje na straży pamięci Wielkiego Pogranicza: miejsc, zapachów, ludzi, obyczajów. Głęboko wierzy w to, że w tradycji Kresów bije źródło polskiej kultury.

źródło opisu: terytoria.com.pl

Kalendarium literackie
  • Ray Bradbury
    94. rocznica
    urodzin
    Książki są po to, by nam przypominać, jacy z nas durnie.
  • Jan Tomkowski
    60. rocznica
    urodzin
    Najprościej mógłbym powiedzieć, że książki otwierają świat: są duchowym bogactwem, szczeblem do kariery, narzędziem rozwoju intelektualnego, źródłem wiedzy. Ale książki są również niebezpieczne. Dlatego równie słuszne wydaje się twierdzenie, że książki świat w jakiś sposób zamykają. Kto raz wszedł d... pokaż więcej
  • Jerzy Jarzębski
    67. rocznica
  • Annie Proulx
    79. rocznica
    urodzin
    Między tym, co wiedział, a tym, w co starał się wierzyć, istniał pewien rozziew, ale nic na to nie można było poradzić, a jeśli nie można czegoś zmienić, trzeba z tym żyć.
  • Peter James
    66. rocznica
    urodzin
    Nic nie trwa wiecznie. Trzeba cierpliwie czekać na właściwy moment, a prędzej czy później dostanie się wielką szansę. Tak jak w przyrodzie. Najwięksi drapieżnicy są też najbardziej cierpliwi.
  • Ladislav Klíma
    136. rocznica
    urodzin
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Jan Kochanowski
    430. rocznica
    śmierci
    Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie, A ludzką sprawiedliwość w ręku trzymacie, Wy mówię, którym ludzi paść poruczono I zwirzchności nad stadem bożym zawierzono: Miejcie to przed oczyma zawżdy swojemi, Żeście miejsce zasiedli boże na ziemi, Z którego macie nie tak swe własne rzeczy, Jako wszyt... pokaż więcej
  • Lucjan Szenwald
    70. rocznica