Gorycz i sól morza. Gdańskie Smorgonie

Seria: Pasaże
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
5 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
A--

"Smak życia dla nas, dawnych Kresowiaków – pisze autor – bywa gorzki, ale nie zgorzkniały. Przeciwnie, jest ostry i dotkliwy. I ta bezbrzeżność słonego morza, przypominająca szerokie rozłogi, dyrwany, rojsty i kresowe bory... Pod koniec lat sześćdziesiątych los rzucił mnie w to miejsce na brzegu, na skraju naszego świata. W Trójmieście i na Kaszubach poznałem wielu ludzi zanurzonych w potoku nieodwracalnego już czasu. Ich życie, podobnie jak moje, poddane tym samym koniecznościom i tęsknotom, stało się prawzorem dla tej opowieści, zamykającej się gdzieś w granicach lat osiemdziesiątych".

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

sanzios | 2013-09-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 26 marca 2013

Pięknie wydana ksiażka!!! Po prostu piękna!!! Pożółkły, wysokiej jakości papier. Wewnątrz ... cudowne reprodukcje zdjęć, urzekająca okładka. Pierwszy rzut oka już zachęca do czytania. Dziwi mnie więc, że książka jest tak słabo znana (przynajmniej na lubimyczytać.pl - w chwili pisania tej recenzji 2 osoby przeczytały tę pozycję). Żałujcie !!!

Cóż można napisać o treści. Metafizyczna, surrealistyczna podróż z Kresów nad Bałtyk. Cudowny klimat. Nieopisywalna Ciotuleńka. Pomyśleć tylko, że książka przeleżała u mnie na półce kilka, jeśli nie kilkanaście, dobrych lat nietknięta. Zdecydowanie polecam.

Na zakończenie musiałem umieścić ten oto fragment (nie, nie jestem szowinistyczną świnią, nie o to jest przesłaniem):
"Piwiarnia kaszebska jest to miejsce szczególne. Celebruje się tu męską wolność od wszechobecnych białek. Jeśli jednak któraś przyjdzie po swego chłopa, ten jest na długo obśmiany przez sąsiadów. Bo tu jest jak w bożnicy - baby mogą stać, ale w swoim zagródku. Panują tu...

Magdzia | 2016-04-15
patsy | 2015-01-06