Rosja, Rosja...

7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Rosja
literatura faktu
Michał

Zbigniew Żakiewicz jest jednym z tych nielicznych pisarzy polskich, którzy Rosję potrafią opisywać od wewnątrz, znając jej duchową amplitudę, literaturę, obyczajowość, przemiany ustrojowe. Jak mało kto wniknął w problemy "rosyjskiej smuty", "pierestrojki" czy "dostojewszczyzny". Zawsze krytyczny, pozbawiony wszakże typowego dla wielu Polaków kompleksu wyższości i resentymentów, potrafił trafiać w sedno. Obraz Rosji, jej problemów, mentalności, także typowo rosyjskich kompleksów - pod piórem Zbigniewa Żakiewicza jest atrakcyjny i nietuzinkowy. Opis zwykłej rosyjskiej rzeczywistości zawsze podbudowany jest ogromną erudycją historyczną i literacką. - Paweł Huelle

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

Krzysztof | 2017-10-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 12 października 2017

Rzecz dotyczy przeróżnych związków Autora (rusycysty) z tytułową Rosją, a choć oparta jest na wspomnieniach z licznych podróży do tego kraju, to na równi z nimi zajmuje się zgłębianiem rosyjskiej literatury i rosyjskiego ducha, opisuje spotkania z pisarzami i poetami (bardzo ciekawy wątek znajomości z Josipem Brodskim), recenzuje książki (od de Custine’a do Jerofiejewa), na koniec zanurza się w swojej krainie dzieciństwa u podnóża Wyżyny Oszmiańskiej, tej sprzed wojny i tej współczesnej. Ciekawa lektura.

twardybidon | 2016-05-31
Bożena | 2014-08-11