Wyzwanie czytelnicze LC

Anna Seniuk. Nietypowa baba ze mnie

Wydawnictwo: Znak
Monika

Anna Seniuk w rozmowie z córką, Magdaleną Małecką Z miłości porzuciła rolę, która trafia się aktorce raz na sto lat. O mały włos – aż trzykrotnie – nie straciła życia. Zwymyślała komisję egzaminacyjną krakowskiej szkoły teatralnej, uwiodła swą grą rosyjskiego dramaturga i jako pierwsza polska aktorka pokazała na dużym ekranie biust. A wszystko to – jak sama mówi – zaczęło się w dniu, w...

Anna Seniuk w rozmowie z córką, Magdaleną Małecką
A wszystko to – jak sama mówi – zaczęło się w dniu, w którym biegnąc przez krakowski rynek, „przeskoczyła Sukiennice”.

Odżegnuje się od wizerunku ciepłej mamuśki, który przez lata wykreowały media. Marzenia zaczęła spełniać dopiero po sześćdziesiątce. Dziś nie boi się opowiedzieć o swoich życiowych zmaganiach.

Znana z powściągliwości, po raz pierwszy szczerze mówi o swoim prywatnym życiu, walce z chorobą, teatrze, pasjach, miłości i drodze do kariery.

Anna Seniuk – aktorka w błyskotliwej i odważnej rozmowie z córką, Magdaleną Małecką.

źródło opisu: https://platon24.pl/ksiazki/anna-seniuk-nietypowa-baba-ze-mnie-111104/

źródło okładki: https://platon24.pl/ksiazki/anna-seniuk-nietypowa-baba-ze-mnie-111104/

Monika | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Uwielbiam Annę Seniuk. Wszystko co dalej napiszę będzie konsekwencją tego wyznania.

Anna Seniuk. Gdy ją widzę na scenie, czy na ekranie to tak mi się robi cieplej koło serca.
To, że jest to wybitna aktorka, to oczywiste. Ale jakim jest człowiekiem? Gdy w zapowiedziach zobaczyłam tę książkę, rozmowę Magdaleny Małeckiej-Wippich (córki) z Anną Seniuk (matką), to już nie mogłam doczekać się lektury.

I teraz właściwie nie wiem, co napisać. Tak mam zawsze, gdy za dużo we mnie emocji. Jestem oczarowana Anną Seniuk. W związku z tym, że rozmawiała z nią córka, ten wywiad-rzeka jest naprawdę wyjątkowy. Pani Anna mówi o sobie, o aktorstwie, o rodzinie, no cóż...muszę napisać ten banał...o życiu po prostu. A mówi ciekawie, barwnie. I, co najciekawsze, szczerze. To nie jest laurka, to nie wyretuszowane zdjęcie. Aktorka mówi i o trudnych momentach, bolesnych, o porażkach, chorobie, rozpadzie małżeństwa. Nie udaje, że zawsze było łatwo. Ale dzięki temu jest prawdziwie. Bo są też wspaniałe...

Wojciech Gołębiewski | 2017-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2017

Anna Seniuk (ur. 1942) - aktorka teatralna i filmowa, profesor sztuk teatralnych w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie; córka - altowiolistka. Rozmowa opublikowana w 2016 roku ma na LC 6,79 (68 ocen i 13 opinii).

"Anna Seniuk nie lubi opowiadać o sobie..." (s. 282)
To stwierdzenie powtarzane jak mantra znalazło odbicie w książce. Jeśli do tego dodamy "political correctness" Pani Profesor, która bardzo uważa, by o nikim źle nie powiedzieć, to w efekcie otrzymaliśmy twór nudny jak flaki z olejem. Mimo całej mojej sympatii do Seniuk z przykrością stwierdzam, że te, nazwijmy to, wspomnienia są porównywalne z nieudanym „Tanim draniem” Michnikowskich, gdzie artysta rozmawia również ze swoją latoroślą i również unika ujawniania spraw osobistych.

Ponadto, jako rówieśnik Seniuk, który jak ona szedł do liceum w pamiętnym roku 1956 a na...

Agacha | 2018-06-30
Przeczytana: 25 czerwca 2018

Bardzo ciekawy wywiad córki ze sławną matką. Bez nadmiernego wywnętrzania się.

Jadwiga | 2018-12-16

Książkę czytało mi się wyśmienicie.
Fantastyczna przepychanka słowna matki z córką.Dzięki temu jest intymnie i bardzo rodzinnie. Myślę,że obcemu biografowi Anna Seniuk nie opowiadałaby tak szczegółowo.Mało tego tylko ktoś bardzo bliski odważyłby się poruszać pewne tematy tak wnikliwie. Tak czy siak bardzo mi się podobało i zachęcam do głębszego poznania polskiej aktorki dla której mam wielki szacunek.
P.S.
Zapragnęłam zaserwować sobie :"Konopielkę" i "Czterdziestolatka"

Marcelina | 2016-12-18
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Wywiady mają to do siebie, że najczęściej otwierają wiele zamkniętych, przemilczanych rozdziałów życia, ujawniają sekrety, nakreślają postać, bohatera rozmowy. Nie są jednak łatwe, bo na szczery dialog składa się wiele czynników – porozumienie rozmawiających, zaufanie, wiedza pytającego i pytania, które niczym wędka wyłowią najciekawsze opowieści.
W wypadku książki, a raczej wywiadu –rzeki „Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem” to rozmowa matki i córki. Magdalena Małecka-Wippich wydaje się być osobą, która nie tylko najlepiej zna Annę Seniuk, ale i potrafi snuć rozmowę-opowieść, w której główna bohaterka, czy tego chce czy nie, musi się otworzyć. Osobowość Anny Seniuk, aktorki znanej najbardziej z roli Magdy Karwowskiej z serialu „Czterdziestolatek”, nie jest łatwa do zaszufladkowania, chociaż przez lata narosło wokół jej osoby wiele etykiet. Unika rozgłosu, blasku fleszy, dba o swoją prywatność, a przede wszystkim jest wierna własnym drogowskazom, samej sobie. Rozmowa z córką,...

Katarzyna | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Nietypowa Baba Jestem

„… Miałam złoty, piękny okres,
kiedy rzeczywiście grałam dużo …”

Książka o Annie Seniuk powstawała w „trudnych warunkach”. Na początku, czytelnik dowiaduje się, że aktorka cały czas jest zajęta. Wszystko jest ważniejsze: praca, studenci, wyjazdy … Jaka jest naprawdę nasza główna bohaterka? Wyrazista i odważna, jak jej role? Czy raczej introwertyczna i niechętna do zwierzeń? Oto publikacja, która rozwieje wszelkie wątpliwości.

Na rynku wydawniczym, znajduje się obecnie wiele pozycji książkowych, gdzie celebryci, aktorzy i dziennikarze piszą o sobie, bądź o kimś znanym. Dlaczego zwróciłam uwagę na książkę o Annie Seniuk? Może dlatego, że artystka, nie pokazuje się na różnego typu eventach i nie pozuje namiętnie na ściankach. Nie wyznaje zasady, że trzeba bywać i flirtować z mediami.

Autorką publikacji jest jej córka – Magdalena Małecka – Wippich, menedżer artystyczny, altowiolistka i kameralistka. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu...

buziaczek197 | 2018-11-01
Przeczytana: listopad 2018

To jest majstersztyk w tym gatunku książek. Kocham biografie jedne są super dobre inne totalnie złe. Co mnie ujęło? Po pierwsze wywiad przeprowadzony córki z mamą. Po drugie nie ma tutaj za bardzo nic o rodzinie samej Pani Ani i to jest cudowne. Nie wiem dlaczego w większości biografii zakładają, że właśnie to jest najważniejsze i o tym chcemy przeczytać. Owszem o rodzicach, dziadkach, ale nie przez pół książki. Pani Ania jest skromna w odpowiedziach, ale to dodaje takiej nutki nonszalancji w całym wywiadzie. Poznajemy Panią Anię, ale nie do końca ... jej pracę, osoby, które ją otaczały i mamy wyjaśnienie, że nie do końca jest tak jak ludzie o niej myślą, że jest taka spokojna ... Dowiemy się również jak znakomicie zna się na przyrodzie zwłaszcza na drzewach. Wszystkiego nauczył ją dziadek. Również uważa, że w pędzie dnia dzisiejszego niestety nie słyszymy śpiewu ptaków itp. Niby wyjeżdżamy odpoczywamy, ale czy wsłuchujemy się w naturę? Jeszcze raz ogromnie POLECAM !!! Mnie...

Bonia | 2017-02-13
Przeczytana: luty 2017

Ciepła rozmowa matki z córką, spokojna, prosta, bez sensacyjnych historii i epatowania jakimiś nadzwyczajnymi zdarzeniami. Jednak w moim odczuciu zbyt nudna,, zwyczajna, bezbarwna. Może fakt, że autorką jest córka opowieść jest bardzo wyważona, jakby cenzurowana, pokazująca tylko to co stosowne. Być może takie też jest życie bohaterki, ale czy o każdym trzeba pisać książkę?

Marcin W | 2018-03-05
Przeczytana: 04 marca 2018

400 stron niezwykłej opowieści o życiu niezwykłej kobiety. Pasjonująca rozmowa córki z matką, matki z córką. A my mamy tę niewątpliwą przyjemność, aby usiąść obok z kubkiem gorącej kawy i posłuchać.
Zanurzyłem się w tej opowieści całkowicie i absolutnie nie chciałem wracać na powierzchnię.
Na szczęście jest Teatr, są świetne role Pani Anny Seniuk, są filmy. Jak dobrze!

BeataT | 2016-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2016

W rozmowie z córką. Fajnie jest poznać życie naszych lubianych aktorów, bo któż nie zna Madzi z czterdziestolatka. Me wrażenie za mało otwartości mogło by być trochę bardziej tak wylewnie, zabawnie tak na luzie. Piękna kobieta, która nadal występuję na scenach teatru