Wokół Wawelu

Wydawnictwo: Mówią Wieki

Redakcja i wstęp Jarosław Krawczyk. To zbiór tekstów powstałych wokół rekonstrukcji dwóch budowli, które były i są niezwykle drogie sercu każdego Polaka. Ta książka jest przekazywanym „na żywo” zapisem dyskusji, jaką sto lat temu stoczono wokół rezultatów rekonstrukcji katedry wawelskiej, a później – wawelskiego zamku. Była to debata czasem bardzo ostra, w istocie debata o Polsce, bo przecież...

Redakcja i wstęp Jarosław Krawczyk.

To zbiór tekstów powstałych wokół rekonstrukcji dwóch budowli, które były i są niezwykle drogie sercu każdego Polaka. Ta książka jest przekazywanym „na żywo” zapisem dyskusji, jaką sto lat temu stoczono wokół rezultatów rekonstrukcji katedry wawelskiej, a później – wawelskiego zamku. Była to debata czasem bardzo ostra, w istocie debata o Polsce, bo przecież w sprawie świętej góry polaków musiały zagrać emocje narodowe. Jednocześnie w owej dyskusji poruszono wiele fundamentalnych problemów konserwatorsko-restauracyjnych - w dużej mierze aktualnych do dziś.