Jan Matejko. Mistrz legendy św. Stanisława

Wydawnictwo: Fundacja Res Publica im. Henryka Krzeczkowskiego
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Elevander

Koniec stulecia zbiegający się końcem tysiąclecia to szczególny moment prowokujący do stawiania pytań o kondycję polskiej kultury Jak wygląda bilans zysków i strat, dokonań i zaniechań, sukcesów i porażek składających się na kształt polskiego życia w tym osobliwym momencie historycznym? 'Polskie obrachunki na koniec millennium' to poszukiwanie odpowiedzi na te pytania. Znajdziecie tu Państwo książki poświęcone polityce, historii idei, kulturze, życiu społecznemu Polski ostatnich dwóch stuleci. Naszym zamiarem jest nie tylko opisywanie przeszłości, lecz także poszukiwanie w niej wątków istotnych dla współczesności. Aby przeszłość była żywa, trzeba traktować ją serio, a to oznacza konieczność polemiki i formułowania wyrazistych, osobistych opinii. Tylko takie książki są w stanie zmusić do myślenia.

źródło opisu: Tekst na tylnej stronie okładki

źródło okładki: własne

Elevander | 2016-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2016

Napisany niezwykle przystępnie i dowcipnie esej poświęcony malarstwu Matejki. Z tego co wiem, w większości stanowi popularyzatorskie ujęcie niektórych wątków rozwiniętych przez Autora w jego pracy doktorskiej "Matejko i historia". Tytuł książki sugerowałby, że treść silnie związana jest z obecnością w malarstwie Matejki znanego z "Żywota większego św. Stanisława" pióra Wincentego z Kielczy motywu kary i winy, pokuty i odrodzenia (Wincenty odnosił ten schemat do rozbicia dzielnicowego, Matejko oczywiście do rozbiorów). Jest jednak nieco inaczej. Główna teza książki mówi nie o tym schemacie, a o wydźwięku malowideł Matejki. Autor podkreśla mianowicie ich rozrachunkowy i krytyczny wobec polskich dziejów charakter. Czyli wcale nie apologia przeszłości Polski! Wyraźnie zaznaczone jest intelektualne powinowactwo malarstw Matejki i historiograficznej myśli Szujskiego. Czyta się bardzo dobrze, a po lekturze lepiej się rozumie wymowę dzieł tego artysty.

Tomasz Babnis

beardandbooks | 2018-06-23