Modlitwa o deszcz

Okładka książki Modlitwa o deszcz
Wojciech Jagielski Wydawnictwo: W.A.B. Seria: W.A.B. w Kieszeni reportaż
456 str. 7 godz. 36 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
W.A.B. w Kieszeni
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
456
Czas czytania
7 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
8374140909
Inne
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,1
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Kopalnia - sztuka futbolu #06 Paweł Czado, Piotr Jagielski, Wojciech Jagielski, Lech Jarosz, Izabela Koprowiak, Tomasz Łapiński, Michał Okoński, Rafał Stec, Stefan Szczepłek, Piotr Żelazny
Ocena 8,2
Kopalnia - szt... Paweł Czado, Piotr ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
879
242

Na półkach: , , , , ,

Wojciech Jagielski to polski dziennikarz, reportażysta i pisarz, długoletni publicysta „Gazety Wyborczej”. Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia, był obserwatorem konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii, Gruzji. Jest autorem książek dotyczących Afganistanu, Czeczenii i Kaukazu, Ugandy i RPA.

„Modlitwa o deszcz” to zbiór reportaży z jedenastu podróży pana Jagielskiego do Afganistanu między wiosną 1992 roku a jesienią 2001 roku. Książka jest kroniką powstawania i upadków reżimów afgańskich, opisem krwawych i bratobójczych wojen, pocztem wojowników, watażków, komendantów oraz świętobliwych mułłów. Jest opowieścią o mudżahedinach i talibach. Bohaterami są, między innymi, osoby o tak znanych nazwiskach, jak: Osama ibn Ladin, Ahmad Szah Massud, Gulbuddin Hekmatjar, Mułła Omar, czy Mohammad Nadżibullah.

Afganistan to kraj, o którym w zasadzie każdy słyszał, a równocześnie mało kto potrafi coś konkretnego o nim powiedzieć. Większości kojarzy się z wylęgarnią terrorystów i miejscem ukrywania się Osamy ibn Ladina. Część osób, które choć trochę interesują się historią, wie o radzieckiej interwencji i wojnie z lat 80. I to by było na tyle w kwestii ogólnego funkcjonowania Afganistanu w świadomości naszego społeczeństwa.

Pan Jagielski w swojej książce przybliża nam obraz Afganistanu opisując jego dzieje w okresie pomiędzy wyjazdem wojsk radzieckich a wkroczeniem wojsk amerykańskich. Co znamienne historia Afganistanu jest uzależniona od takich wydarzeń - był on bowiem podbijany (albo przynajmniej próbowano go podbić) przez niemalże wszystkie imperia (Persja, carska Rosja, Imperium Brytyjskie, ZSRR, USA itp.). Jest tu wszystko, co najważniejsze: historie przywódców, lokalnych watażków oraz zwyczajnych ludzi, którzy codziennie muszą stawiać czoła otaczającemu ich światu. Mamy tu również kolejne przewroty, walki i wendety klanowe, spory religijne, zdrady, ofensywy, niekończące się wojny, zakulisowe działania obcych mocarstw, a pośrodku tej historycznej zawieruchy tkwią zwykli, prości ludzie starający się najpierw w miarę normalnie żyć, a w miarę upływu czasu już po prostu przetrwać.

Styl Jagielskiego jest prosty, przejrzysty i poetycki. Dzięki bogatej i barwnej narracji możemy odnieść wrażenie czytania ponurej baśni, która dotyczy niezwykle odległych i na wpół mitycznych czasów, w których chanowie, mułłowie, szejkowie walczą często nie o pieniądze czy władzę, ale o przestrzeganie kodeksów i zasad, nie zważając na to, jak bardzo byłyby one oderwane od rzeczywistości. Naprawdę ciężko jest uwierzyć, że większość z tego, co opisał autor wydarzyło się w rzeczywistości około dwudziestu lat temu. Jedną z największych zalet tej książki jest fakt iż Jagielski starał się być wszędzie, zawsze jak najbliżej wydarzeń, opisuje to, co widział i to, co czuł, ale nie ocenia, zostawiając wysnucie wniosków czytelnikowi. Dzięki temu ten zbiór reportaży ma znamiona świadectwa.

Dzięki lekturze tych reportaży zaczęłam mieć jaśniejszy obraz zagmatwanej i tragicznej historii Afganistanu - kraju, który reprezentuje wszystkie nieduże państwa uwikłane wbrew sobie w geopolitykę, w której nawet główni gracze nie są w stanie przewidzieć skutków swoich posunięć - a bywają one tragiczne również dla nich.

Jest to książka dla każdego, kto chce zrozumieć choć trochę Afganistan i dowiedzieć się jak narodził się współczesny islamski terroryzm (głównie dzięki radosnej pomocy USA) oraz o istocie wojen domowych, a także ideologicznych totalitaryzmów i instynktu samozachowawczego rodzaju ludzkiego, który pozwala człowiekowi przystosować się do najstraszliwszych warunków jednak za cenę utraty własnego „ja”.

Pragnę jeszcze tylko dodać, że podziwiam pana Jagielskiego za odwagę bycia w tamtym kraju, w tamtych latach i za niebanie się zadawania niewygodnych pytań ówczesnym politykom oraz zbrodniarzom. Podziwiam również talent, dzięki któremu autor wspaniale odmalował nie tylko historię Afganistanu, ale również mentalność jego mieszkańców i przyczyny, które je ukształtowały.

Serdecznie polecam, choć nie jest to łatwa lektura - zapewniam was jednak, że bardzo daje do myślenia i poszerza horyzonty.

Wojciech Jagielski to polski dziennikarz, reportażysta i pisarz, długoletni publicysta „Gazety Wyborczej”. Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia, był obserwatorem konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii, Gruzji. Jest autorem książek dotyczących Afganistanu, Czeczenii i Kaukazu, Ugandy i RPA.

„Modlitwa o deszcz” to zbiór...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 222
  • Przeczytane
    1 731
  • Posiadam
    436
  • Teraz czytam
    83
  • Ulubione
    58
  • Reportaż
    52
  • Literatura faktu
    33
  • Afganistan
    20
  • Reportaże
    18
  • 2021
    17

Cytaty

Więcej
Wojciech Jagielski Modlitwa o deszcz Zobacz więcej
Wojciech Jagielski Modlitwa o deszcz Zobacz więcej
Wojciech Jagielski Modlitwa o deszcz Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także