Elvis. Człowiek, którego nigdy nie zapomnisz

Okładka książki Elvis. Człowiek, którego nigdy nie zapomnisz Mariusz Ogiegło
Okładka książki Elvis. Człowiek, którego nigdy nie zapomnisz
Mariusz Ogiegło Wydawnictwo: Kaligrafia biografia, autobiografia, pamiętnik
Kaligrafia
2016-01-01
2016-01-01

"Można prawie powiedzieć, że dzięki Elvisowi Presleyowi wszystkie rzeczy są możliwe".

Elvis nadal żyje! I nie jest to początek żadnej spiskowej teorii, lecz sama prawda. Żyje we wspomnieniach ludzi, w duszach swoich wiecznych fanów, w historii muzyki. Król Rock and Rolla swoimi artystycznymi dokonaniami zdobywa bowiem serca kolejnych pokoleń, czego niewątpliwie dowodem jest ten zbiór. To kolejna cegiełka w wielkim murze wiedzy o tym niezapomnianym artyście. Cieszę się, że napisał ją nasz rodak.

Mariusz Ogiegło to wielki fan oraz popularyzator twórczości Elvisa Presleya w Polsce. Organizuje koncerty oraz wystawy, a także pisze artykuły dotyczące Króla. W 2011 r. autor założył bloga nazywającego się "ELVIS: Promised Land". Piąta rocznica funkcjonowania tej strony zaowocowała wydaniem książki.

"Elvis. Człowiek, którego nigdy nie zapomnisz" to zbiór dwudziestu sześciu wywiadów z ludźmi, którzy byli związani z artystą – czy to prywatnie, czy zawodowo, takimi jak: Ginger Holiday, Bill Morgan czy też Duke Bardwell. Wszystkie te rozmowy ukazują Elvisa Presleya z różnych perspektyw.

Publikacja Mariusza Ogiegło nie jest biografią, nie jest także zbiorem wspomnień autora dotyczących Elvisa Presleya, gdyż nie miał on możliwości poznać tego artysty osobiście. Książka ta jest jednak dość cennym źródłem informacji o tym, jaki Elvis Presley był na co dzień. Źródłem dość bogatym, gdyż autor przedstawia subiektywne spojrzenia na życie zarówno prywatne, jak i artystyczne Presleya przedstawione oczami wielu osób – jednych dość blisko związanych z artystą, innych trochę mniej. W każdym jednak przypadku, osoba, z którą Mariusz Ogiegło rozmawia, przemyca interesujące, czasami mało znane informacje, dzięki którym czytelnik może sobie zbudować w swojej głowie własny obraz Króla Rock and Rolla. Myślę, że to dość ciekawe ujęcie, które fani Króla winni poznać.

Wśród dwudziestu sześciu rozmów moją uwagę przykuły dwie. Pierwsza z nich to dość krótka rozmowa z Donnie Sumner, który wspomina o istnieniu planu dotyczącego zniknięcia Elvisa. Druga natomiast to rozmowa z James Hailey opisującym pogrzeb Presleya oraz próbę wykradnięcia ciała artysty.

Muszę przyznać, że autor zadawał dość interesujące pytania, zdradzające jego zamiłowanie do sylwetki Presleya. Podczas lektury zwracałam jednak także dość dużą uwagę na płynność rozmowy pytającego i opowiadającego, gdyż zbyt często Mariusz Ogiegło zadając konkretne pytanie i otrzymując na nie jedynie zdawkową odpowiedź, kontynuując rozmowę, nie próbował dalej wydobyć od swojego rozmówcy, szczegółów. Wręcz przeciwnie, pytał o zupełnie inne rzeczy. Zabrakło mi więc tutaj swoistego "pazura" pytającego, jego dociekliwości i próby wydobycia większej ilości informacji. Na plus przemawia natomiast zamieszczony przed każdym wywiadem opis sylwetki danego rozmówcy wraz z określeniem, jak blisko był związany z Elvisem Presleyem.

Warto wspomnieć także o samym wydaniu książki, w której duży format, dość dobrej jakości papier oraz przejrzysty podział na kolejne sekcje z pewnością przemawiają za jej kupnem. Nie zachęcają natomiast zbyt małe zdjęcia, na których prawie nic nie widać oraz brak twardej oprawy, tak częstej przy tego typu publikacjach.

Mariusz Ogiegło każdemu ze swoich rozmówców zadał takie samo pytanie, a mianowicie dlaczego Elvis jest osobą, o której ludzie zawsze będą pamiętać? Każda odpowiedź, pomimo różnych argumentacji, zawierała taką samą prawdę – Elvis Presley był osobowością nietuzinkową i artystą z prawdziwego zdarzenia. Myślę, że zbiór ten może przeczytać każdy, kto w minimalnym stopniu interesuje się życiem i twórczością Elvisa Presleya – człowieka, który na zawsze zapisał na łamach historii świata.

Dodaj cytat z książki Elvis. Człowiek, którego nigdy nie zapomnisz