Luka

Wydawnictwo: Rebis

Luka jest niezwykłą, tajemniczą podróżą do świata człowieka zakochanego wielką, być może jedyną w życiu miłością. Wewnętrzna przestrzeń doznań Bernarda opisana została niezwykle subtelnie, a przy tym niesłychanie zmysłowo i sugestywnie. świat ten jest pełen tajemnic i niedopowiedzeń, a jego realność miesza się z nierealnością. Czy ukochana bohatera tytułowa Luka istnieje naprawdęa Czy może jest stale umykającym mirażem, który można zabrać ze sobą tylko w jedną jedyną, ale za to nigdy niekończącą się podróżaLawrence Durell napisał kiedyś, że miasto, gdy kochasz w nim choćby jedną istotę, jest całym światem. Miał oczywiście na myśli Aleksandrię, która stała się przestrzenią miłości bohaterów Kwartetu. W powieści Marzeny Brody takim miejscem staje się przestrzeń intymna bohatera jego własne wnętrze, w którym rozgrywa się cała skomplikowane historia jego namiętności. Nasza podróż po tej przestrzeni okazuje się jednak niemniej, a może nawet bardziej fascynująca, niż wędrówka po Durrelowskiej Aleksandrii.Poetycki, zmysłowy świat Luki najlepiej określa metafora wody wszystko w tej powieści jest płynne i przenika się wzajemnie: świat realny i świat wyobrażony, prawda i fikcja, przeszłość i teraźniejszość, kobieta i mężczyzna. Powieść Marzeny Brody wciąga w niespieszny, lecz pochłaniający nurt zagadek, niedopowiedzeń i tajemnic, sprawiając, że także i czytelnik zatapia się bez reszty w lekturze. Osadzona w realiach amerykańskich opowieść Marzeny Brody to hymn na cześć miłości. Najważniejszej, bo towarzyszącej człowiekowi do końca życia. Spotykając Lukę główny bohater, Bernard, spotyka się z samym sobą i uświadamia sobie, kim jest naprawdę. A kim jest jego ukochanaa Marta Mizuro, krytyk literacki, publicystka. To przejmująca niezwykle sugestywna i zmysłowa wyprawa w głąb duszy człowieka zakochanego. Wszystko w tej powieści jest płynne i przenika się wzajemnie: świat realny i świat wyobrażony, prawda i fikcja, przeszłość i teraźniejszość, kobieta i mężczyzna, a zmysłowa narracja wciąga nas w ten wyrafinowany labirynt niczym zmysłowy narkotyk.

anatola | 2014-08-30
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: sierpień 2014

Mam wrażenie, jakbym czytała cudzy list, pamiętnik. Słowa przeznaczone dla kogoś innego. Pamiętnik skrytych treści. Pełny emocji, uczuć - miłości, tęsknoty i bólu. "Luka" to piękna opowieść pisana pięknym poetyckim językiem. Niezwykłe porównania, zamglenia rzeczywistości. Akcja niepostrzeżenie przenika z teraźniejszości do przeszłości, z wyobrażeń do realności. Na przemian splata i rozplata. Trudno uwierzyć, że autor - kobieta i narrator - mężczyzna są jedną osobą. Że tak zgodnie opisują miłość i tęsknotę do/po niej. Pojawia się jednak wątpliwość, czy Luka opowiada o życiu po utracie miłości, czy też może o życiu z nazwaniem jej braku...

Opowieść krótka. I dobrze. Jest bardzo esencjonalna w treści i emocjach. Dłuższe przebywanie w niej grozi podobną do narratora tęsknotą. Obłędem. Samotnością.
Polecam tym, dla których nie akcja, ale podróż po emocjach jest bardziej sugestywna.

wiejskifilozof | 2010-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2010

Krótka m,ale fajna . Obsadzona w realiach amerykańskich . Opowieść o miłości .Warto w jeden dzień przeczytałem .

Belatuna | 2014-06-05

Wspaniała książka, przedstawiająca wnętrze męskich uczuć. Czytając, byłam myślami wokół jednej dobrze znanej mi osoby płci męskiej i próbowałam sobie wyobrazić, jak on nagle otrzymuje taką umiejętność określania swoich uczuć, umiejętność zgłębienia własnej duszy i serca. To niemal nierealne. W tych czasach naprawdę ze świecą szukać takich ludzi. Niemniej jednak książkę czytało mi się z nieukrywaną przyjemnością.

nienasycenie | 2012-09-21
Przeczytana: 20 września 2012

Cudowna podróż przez krainę męskich uczuć. Chciałabym, by wszyscy mężczyźni tak potrafili mówić o uczuciach jak bohater - narrator... :-)

NowaCzytelniczka | 2015-04-12
Przeczytana: kwiecień 2012

Niesamowity zbiór zapisków myśli, wspomnień, marzeń. Naładowany emocjami od początku do końca. Czyta się błyskawiczne, pozostaje w pamięci na długo. Ta książka przypomina mi trochę "Love Story" E.Segala - napisana przez mężczyznę o kobiecie, o miłości, o utracie. Piękna, ale smutna okrutnie.

olga | 2010-05-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2010

a mnie się ,,Luka" bardzo podabała:)

kubelot | 2015-10-27
Na półkach: 2015, Przeczytane