Niekochani

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Osiemnastoletnia dziewczyna zamierza odnaleźć byłego kochanka swojej umierającej matki, aby dowiedzieć się co skłoniło ją do próby samobójczej. On, nieświadomy podstępu znany pisarz, daje się wciągnąć w tę grę. Odkryta tajemnica staje się jednak przyczyną tragedii. Czytelnik równolegle ogląda wydarzenia oczami obojga bohaterów, poznając zarazem z dzienników pisarza historię jego dawnej miłości. Jako dziecko marzyłem, żeby być niewidzialny. Stanąć gdzieś z boku i słuchać. Patrzeć, jak żyją ludzie. Elżbiecie Wojnarowskiej ta sztuka się udała. Podgląda, opisuje. Wiernie, przejmująco, prawdziwie, dlatego tak pięknie. A historia tej opowieści wciąga, jak najlepszy kryminał. Ale na szczęście to nie kryminał. To literatura. Bogusław Nowicki, literat. Niekochani - to przypadłość, czy los? Bo przecież nie cecha charakteru. Po przeczytaniu książki Elżbiety Wojnarowskiej okrucieństwo tego określenia poraża. A tak niewiele brakowało, żeby ta historia nazywała się: kochani. To przejmująca opowieść. Kazała mi przeżywać ból wraz z jej bohaterami. To ogromna sztuka tak opowiadać. To ogromne przeżycie - czytać. Dorota Lanton, aktorka. Opowieść, którą czytelnik bierze do ręki, jest ukrytym moralitetem, melodramatem z ironicznym podtekstem, historią o niedostatku wrażliwości moralnej. W powieści Elżbiety Wojnarowskiej poważna problematyka etyczna sąsiaduje z poetyckim liryzmem i metaforą. Wojciech Ligęza, krytyk literacki

Nikto | 2015-12-31
Na półkach: Rok - 2015, Przeczytane
Przeczytana: 27 września 2015

Książka rzekłabym niezła,może nawet dobra,ale tylko tyle.Końcówka ciekawa ,ale przewidywalna.Około połowy książki,niewielkiej przecież ,wiedziałam jaki będzie koniec.W moim odczuciu za dużo moralizatorstwa zbyt nachalnego ,zwłaszcza pod koniec lektury.Postacie '' przedobrzone ''. Autorka bardzo się stara nadać im głębię,tak bardzo że wygląda to aż groteskowo.Sam pomysł i opowiedziana historia ,dość wydumana ,raczej mało prawdopodobna ,chociaż w jakimś odsetku całości,może nie tak całkiem niemożliwa.W każdym bądź razie ja nie poczułam tego bólu o którym mowa jest w opisie.

marsilje | 2012-02-11
Na półkach: Polecam, Przeczytane, 2012
Przeczytana: luty 2012

Tytuł zwrócił moją uwagę, recenzje - zainteresowały.
Początek książki trochę rozczarował, z czasem dałam się wciągnąć, choć początkowo bez fajerwerków. Im dalej, tym robiło się ciekawiej i bardziej emocjonująco. Ale o ostatecznej ocenie książki przesądził koniec, który rozłożył mnie na łopatki.

maleufo | 2011-12-30
Przeczytana: 21 grudnia 2011

Bardzo poruszyła mnie ta książka, czytałam chętnie, z dużym wzruszeniem, Polecam:)

Agatha77 | 2016-02-19

Świetna książka, nie mogłam się oderwać!

Ewelina | 2015-10-24
Przeczytana: 19 października 2015