Prawdziwe życie Sebastiana Knighta

Wydawnictwo: Muza
8373193405

Pierwsza powieść Nabokova napisana po angielsku. Jej bohater postanawia napisać biografię swego przyrodniego brata, znanego pisarza, mimo że w istocie wie o jego życiu niewiele. Książka opowiada o poszukiwaniu prawdy o Sebastianie, który być może dyskretnie pomaga mu z zaświatów...

jatymyoni | 2015-05-27
Przeczytana: maj 2015

„Prawdziwe życie Sebastiana Knighta” jest próbą napisania przez przyrodniego brata biografii angielskiego pisarza wychowanego w Rosji.Za życia ich kontakty były sporadyczne i dopiero po śmierci narrator odkrywa życie brata. Książka o tym jak trudno jest poznać drugiego człowieka. Jak czasami niewiele wiemy o sobie i o tym jak nasze czyny odbierają inni, a co dopiero o drugim człowieku. W jaki sposób te same czyny mogą być różnie interpretowane przez różnych ludzi. Jest to pierwsza książka Nabokova napisana po angielsku i Sebastian ma ten sam problem w swoim pisarstwie, który musi pokonać. Autor bawi się różnymi stylami, jakby wprawiał się w pisaniu w obcym języku. Zabawa ta wciąga czytelnika, który odkrywa i rozwiązuje kolejne zagadki dotyczące życia Sebastiana. Knight to po angielsku konik szachowy, a więc staramy się rozszyfrować tą partię szachów, jaką było życie Sebastiana i jego brata.
Książka jest interesującą przygodą literacką. Nabokov jest pisarzem, którego czyta się z...

anika | 2014-10-09
Na półkach: Przeczytane, Ebook

Nie wiem jak napisać o książce Nabokova, żeby wiernie oddać mój zachwyt nią, a nie popsuć nikomu przyjemności własnego odkrywania tej książki. Spróbuję mimo wszystko.

Fabuła „Prawdziwego życia…” nie jest zbyt fascynująca – narrator, bezimienny młodszy brat tytułowego Sebastiana postanawia napisać jego biografię. Jest mu tym ciężej, że nie zna dokładnie wszystkich faktów, a starszy przyrodni brat już nie żyje. Na dodatek w trakcie przygotowań do książki okazuje się, iż Sebastian, który miał być wielkim pisarzem, wcale nie jest szeroko znaną osobą, nie słynie z ekscesów, generalnie raczej nie jest o nim głośno. Nudy? Może, gdyby autorem nie był Nabokov. Bo u niego fabuła to jedno, a niekonwencjonalna zabawa z czytelnikiem to drugie. Przyjemność czytania płynie raczej z odkrywania kto jest kim w tej powieści,z użytych wielu różnych stylów literackich czy z nawiązań do literatury światowej. Majstersztyk.

Dinnon | 2012-05-10
Przeczytana: 10 maja 2012

Po książkę sięgnęłam znając już trochę twórczość Nabokova oraz jego biografię. Wyjątkowo nie spodziewałam się zbyt pasjonującej fabuły z uwagi na przeczytane recenzje. Jednakże zdecydowałam się zaufać nabokovowskiemu stylu pisarskiemu. I nie rozczarowałam się. Nawet fabuła, która zdawała się stale stać w miejscu, okazała się w efekcie pasjonującą podróżą po stylach literackich. Malownicze porównania oraz typowe dla języka tego pisarza francuskie słówka dodają ogromnego uroku tej książce. Na narratorze, zresztą jak zwykle, nie zawiodłam się. Nabokov igra ze swoim czytelnikiem w cudowny sposób. "wskazówką jest opowiadanie Czechowa" , "przypominają mi się słowa z pewnego opowiadania Maupassanta", "jak możemy przeczytać w Martwych Duszach Gogola" ... Po raz kolejny Nabokov w swoisty sposób przypomina mi o książkach, które w życiu koniecznie należy przeczytać.
Generalnie rzecz biorąc, na książce się nie zawiodłam, otrzymałam dokładnie to, czego się spodziewałam, jeszcze nie rozwinięty,...

Renata Ryś | 2014-06-17

Nabokov to wytrawny pisarz-gracz. Nie podaje czytelnikowi gotowych rozwiązań, tylko zaprasza do gry, której reguły sam ustala.
Rozpoczynając grę z autorem trzeba jednak zachować czujność - w innym wypadku czeka nas przegrana.

'Prawdziwe życie Sebastiana Knighta' to biografia tytułowego bohatera, pisarza, stworzona przez jego brata-narratora. Poznajemy jego życie nie tylko dzięki wspomnieniem narratora, ale przede wszystkim za sprawą relacji osób, które go znały i podzieliły się refleksjami na jego temat.
W trakcie pracy nad biografią narrator uświadamia sobie, że jest podobny do brata, a czytelnik dostrzega, że Knight ma też wiele wspólnego z samym autorem.

Można zatem przyjąć, że narratorem 'Prawdziwego życia Sebastiana Knighta' jest sam autor; dostrzegając zaś podobieństwo narratora-autora do Knighta pokusić się o wniosek, że Nabokov stworzył książkę o sobie, a raczej o tym, jak niewiele człowiek może o sobie powiedzieć.

Natalia Be | 2014-02-16

Literacka przygoda. Wyobraźnia i język godny mistrza.

Marysia | 2013-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2013

fraktalna zagadka szachowa
charaktery i wygląd ludzi zgodne z temperamentem figur szachowych, książki na półkach ułożone tak że widać analogię z porządkiem na szachownicy, nieustanna gonitwa, zasadzki i niespodzianki. pyszne pyszne.
bracia będą sobie obcy do czasu aż obydwaj zechcą się poznać. to że jeden z nich nie żyje nie jest przeszkodą bo potencjalna więź między nimi stopniowo zmienia się w rzeczywistą. wspólnota przeżytwania tworzy most. otwartość na drugą osobę niweluje własne potknięcia, ograniczenia i brak spostrzegawczości. wspominanie to przeżywanie świata na nowo, ciągle na nowo, dokładanie doświadczeń serca i odkrywanie w starym tego co wcześniej pozostawało niezauważone.

Gra_ce | 2012-01-04
Przeczytana: 1998 rok

Ta książka to dla mnie przedstawienie pogoni za własnym większym i piękniejszym, bardziej fascynującym cieniem - cieniem z własnych snów, czy może z legend o kimś, kto jest choć trochę jak my, z nas, w relacji do nas . I my i nie my. Chcemy, ale może jednak tylko się z fascynacją przyglądać temu, na co nie sposób się zdobyć, ale może by się dało z tym w taki bezpieczny sposób poobcować? Fascynacja czyjąś biografią, grzebanie w czyimś życiu, podobno Nabokov miał awersję do czytania literatury przez życie i osobę autora dzieła, ale perwersyjnie poobcował z potencjalnymi "biografami" tworząc narratora - biografa. Nieco perwersyjna przez to książka, ale wciągająca i dobrze opowiedziana historia.

karla_6 | 2015-02-15
Przeczytana: 04 lutego 2015

Bardzo dobra książka. Jak narazie nie spotkałam się z kiepską literaturą w wykonaniu Nabokova, więc będę sięgała po kolejne lektury pióra tego autora.

PRAWDZIWE ŻYCIE... to cieniutka książka wypełniona bogatą i bardzo ciekawą treścią. "Autor" poszukujący szczegółów z życia własnego brata, starając się zebrać materiał do biografii, dopiero po śmierci Sebastiana ma szansę poznać go naprawdę.

Bardzo polecam!

Ewa | 2015-08-04

Pięknie napisana powieść, jak na Nabokova przystało. Odkrywcza, ciekawa, wciągająca. Gorąco polecam.

karla_6 | 2015-02-15
Przeczytana: 04 lutego 2015