Kadysz za nienarodzone dziecko

Okładka książki Kadysz za nienarodzone dziecko
Imre Kertész Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
155 str. 2 godz. 35 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Kaddis a meg nem született gyermekért
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
155
Czas czytania
2 godz. 35 min.
Język:
polski
ISBN:
8389291606
Tłumacz:
Elżbieta Sobolewska
Tagi:
powieść węgierska
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
338 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1390
923

Na półkach: ,

Kadysz to żydowska modlitwa odmawiana za zmarłych.
W tym kontekście tytuł wydaje się paradoksem, ale tylko na pierwszy rzut oka. Czy można zmówić kadysz za kogoś, kto nigdy się nie narodził?
Niniejsza książka jest wewnętrznym monologiem bohatera, wyrazem żalu, próbą uświadomienia sobie samemu i żonie, która marzy o dziecku - dlaczego nigdy nie powoła go do istnienia.
Bohaterem jest węgierski Żyd, który - podobnie jak autor - przetrwał koszmar obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Nie potrafi jednak odnaleźć się w powojennych realiach, dla niego czas zatrzymał się za drutami obozu i nie jest w stanie wznieść się ponad tę potworną i bolesną rzeczywistość. Jego osobowość, spustoszona i wyjałowiona, została zredukowana do poczucia winy wobec tych, którym nie dane było przeżyć oraz wstydu, że przeżył - i jakim kosztem. Pozostał w nim tylko ból, nie ma w nim miejsca na miłość, na pragnienie życia; tragedia zahamowała w nim nawet fundamentalny instynkt przetrwania. Uważa, że nieistnienie potencjalnego dziecka jest konieczne do ostatecznego zniszczenia jego istnienia. Zaznał w życiu tyle zła - nieszczęśliwe,wręcz koszmarne dzieciństwo, piętno żydowskiego pochodzenia, Holocaust, że jedyne, co może jeszcze uczynić, to oszczędzić dziecku przyjścia na przesycony złem świat,nie zmuszać go do przyjęcia tego niechcianego i wątpliwego "daru". Chce uciąć swój przegrany los, zakończyć go swoim istnieniem; czuje moralną odpowiedzialność za nienarodzonego, dlatego decyduje się nie sprowadzać go na ten padół łez.
Bohater jest typowym przykładem przedstawiciela straconego, wojennego pokolenia. Ucieka od życia nie mogąc uciec od własnego mrocznego dzieciństwa i obozowych przeżyć. Nurzanie się w tych wspomnieniach nie przynosi oczekiwanego katharsis, wyzwala jedynie destrukcyjną siłę, która zatruwa i zabija związek z ukochaną. Zaczyna on przypominać relację kat - ofiara; dążąc do samozagłady niszczy wszystko, co w jego życiu wartościowe i dobre. Okaleczona psychika okazuje się dla niego przeszkodą nie do pokonania.
Kadysz staje się dla bohatera nie tylko wyrazem jego żalu i żałoby nad tym, który nigdy się nie narodzi, ale także nad sobą samym - umarłym za życia. Jest desperackim znakiem protestu przeciw powrotowi świata do normalności, przeciw zabliźnianiu się ran - dla bohatera jest to jednoznaczne z zapomnieniem, ze zdradą tych, którzy stracili wszystko podczas Holocaustu.
Książka podejmuje trudną i bolesną tematykę, wobec której nikt nie powinien zostać obojętnym. Spojrzenie na rzeczywistość oczami świadka tej potwornej hekatomby, jaką były obozy koncentracyjne, wywołuje niezapomniane wrażenia i na długo pozostaje w pamięci.
Książka nie epatuje obozowym czy wojennym okrucieństwem, tym razem trwają one w udręczonej psychice bohatera i nie pozwalają mu powrócić do normalności. Taka perspektywa jest bardziej wymowna i poruszająca, zaś rozdzierająca spowiedź chwyta za serce i wzbudza moc emocji.
Gorąco polecam!

Opublikowane na moim blogu:
zwiedzamwszechswiat.blogspot.com

Kadysz to żydowska modlitwa odmawiana za zmarłych.
W tym kontekście tytuł wydaje się paradoksem, ale tylko na pierwszy rzut oka. Czy można zmówić kadysz za kogoś, kto nigdy się nie narodził?
Niniejsza książka jest wewnętrznym monologiem bohatera, wyrazem żalu, próbą uświadomienia sobie samemu i żonie, która marzy o dziecku - dlaczego nigdy nie powoła go do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    498
  • Chcę przeczytać
    288
  • Posiadam
    90
  • Literatura węgierska
    13
  • Nobliści
    10
  • Ulubione
    9
  • II wojna światowa
    5
  • Teraz czytam
    5
  • Chcę w prezencie
    5
  • 2012
    4

Cytaty

Więcej
Imre Kertész Kadysz za nienarodzone dziecko Zobacz więcej
Imre Kertész Kadysz za nienarodzone dziecko Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także