Benedykt XVI. Ostatnie rozmowy

Okładka książki Benedykt XVI. Ostatnie rozmowy
Benedykt XVIPeter Seewald Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rafael religia
307 str. 5 godz. 7 min.
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
Dom Wydawniczy Rafael
Data wydania:
2016-09-09
Data 1. wyd. pol.:
2016-09-09
Liczba stron:
307
Czas czytania
5 godz. 7 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375699005
Tłumacz:
Jacek Jurczyński
Tagi:
Benedykt XVI papież Kościół chrześcijaństwo
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
232 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
489
190

Na półkach:

Bardzo możliwe, że to zgodnie z tytułem jeden z ostatnich, a może i ostatni dłuższy wywiad z Benedyktem. Przeprowadził go Peter Seewald - niemiecki dziennikarz, towarzyszący jako publicysta przez dwadzieścia lat najpierw kard. Ratzingerowi, a później papieżowi Benedyktowi. I tutaj pojawia się problem. Seewald zadaje w dużej mierze oczywiste pytania, powstrzymuje się przed trudniejszymi i nie dopytuje, gdy Benedykt odpowiada okrężnie. Ktoś zupełnie nowy zapewne nie uzyskałby zgody na przeprowadzenie tak obszernej rozmowy, ale z pewnością byłaby ona bardziej wartościowa (choć nie twierdzę, że teraz zupełnie nie jest).

Książka składa się z trzech części: "Dzwony Rzymu", "Historia sługi" i "Papież Jezusa", krótkiej noty biograficznej oraz artykułu Benedykta "Neopoganie i Kościół" zamieszczonego w aneksie. Wywiad-rzeka rządzi się swoimi prawami, więc nie należy oczekiwać przedstawienia w pełni osoby Ratzingera. Pierwszym dwóm częściom nie można nic zarzucić. Dziennikarz zadał wiele pytań, które pozwoliły przybliżyć postać przyszłego papieża. Niektóre z nich wydają się nawet zbyt specjalistyczne. Seewald przywoływał różnych duchownych, którzy bądź mieli wpływ na Ratzingera, bądź też były w pewnym okresie jakieś problemy z ich ortodoksyjnością. Dla mnie w większości pozostają nieznani i niespecjalnie interesują mnie ich poglądy.

Problem pojawia się w części trzeciej. Temat abdykacji, który przecież wstrząsnął Kościołem, został potraktowany po macoszemu. Dziennikarz niby pyta o przyczyny abdykacji, ale odpowiedź Benedykta w oczywisty sposób nie przedstawia w pełni wszystkich powodów. Benedykt rozwodzi się nad tym, że lekarz zabronił mu latać samolotem na długie dystanse i nie mógłby uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży w Rio. Tak jakby udział w ŚDM był sensem papieskiej posługi... Nie wydaje się to poważną odpowiedzią. Z pewnością Benedykt nie wyjawiłby całej prawdy, ale Seewald mógł jednak dopytać o to.

Pojawiają się trudniejsze tematy przedstawiające ciemne oblicze Kościoła jako instytucji. Niestety tym razem również dziennikarz nie pociągnął rozmówcy za język. Wspomniano o rozważaniach kard. Ratzingera przygotowanych na drogę krzyżową w 2005 roku, kiedy mówił o "brudzie w Kościele". Zahaczono o temat homoseksualnego lobby i skandalu Vatileaks, ale to wszystko. Czasami aż ciężko zrozumieć, dlaczego w danym momencie Seewald nie zadał dodatkowego pytania. Choćby rozmawiając o dopuszczeniu możliwości odprawiania Mszy w tzw. rycie trydenckim. Dlaczego nie zapytano Benedykta z jakiego powodu nigdy nie zdecydował się na celebrację publiczną "starej" Mszy skoro tak ją ceni?

Szczerze mówiąc wywiad mnie trochę zawiódł. Czytało mi się go przyjemnie ze względu na sympatię do Benedykta.

[Opinia pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Bardzo możliwe, że to zgodnie z tytułem jeden z ostatnich, a może i ostatni dłuższy wywiad z Benedyktem. Przeprowadził go Peter Seewald - niemiecki dziennikarz, towarzyszący jako publicysta przez dwadzieścia lat najpierw kard. Ratzingerowi, a później papieżowi Benedyktowi. I tutaj pojawia się problem. Seewald zadaje w dużej mierze oczywiste pytania, powstrzymuje się przed...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    298
  • Chcę przeczytać
    135
  • Posiadam
    94
  • Teraz czytam
    17
  • Ulubione
    10
  • Chrześcijaństwo
    3
  • 2018
    3
  • Religia
    3
  • Wiara
    2
  • 2017
    2

Cytaty

Więcej
Benedykt XVI Benedykt XVI. Ostatnie rozmowy Zobacz więcej
Benedykt XVI Benedykt XVI. Ostatnie rozmowy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także