Trzy wagony bydlęce. Od pierwszej do drugiej wojny światowej – podróż przez Europę Środkową lat 1914–1946

Tłumaczenie: Magdalena Rodak
Wydawnictwo: Żydowski Instytut Historyczny
Trois wagons à bestiaux: D'une guerre à l'autre à travers l'Europe centrale 1914-1946
Marta

Tekst książki (...) należy do fali zapisów wspomnieniowych dotyczących Holokaustu, które powstały w latach 60. ubiegłego wieku. To właśnie wtedy ocaleni z Zagłady stanęli przed pytaniem, jak przekazać swoje doświadczenie, w jaki sposób opowiadać dzieciom i innym bliskim osobom skomplikowane historie rodzinne, ukształtowane nie tylko przez wojnę, lecz także – jeszcze wcześniej – przez ucieczkę przed narastającymi prześladowaniami, a później – przez poszukiwanie miejsca, w którym można by się osiedlić, dojść do siebie, zacząć życie na nowo. Choć Zila Rennert mówiła po rosyjsku, niemiecku i w jidysz, zanim nauczyła się polskiego, to właśnie Polska stanowi chronologiczne, geograficzne, uczuciowe i dramatyczne centrum jej pamiętników.
Judith Lyon-Caen (historyk, École des hautes études en sciences sociales, Paryż)

źródło opisu: www.jhi.pl

źródło okładki: www.jhi.pl