Odkurzanie firmamentu

Wydawnictwo: MG
978-83-61297-09-3
Odkurzanie, firmamentu

Sabina sprząta firmament niebieski, a mówiąc prościej, mieszkania gwiazd. Wcześniej jej życie było bardzo barwne. Córka znanego jubilera i niezła sportsmenka, wychowywała się, jak na peerelowskie czasy w luksusie. Kiedy zaczął się czas przemian, Sabina otwiera ze wspólnikiem kawiarnię, wchodzi w szemrane interesy, a wreszcie plajtuje. Akcja książki rozgrywa się w ciągu dwóch, przełomowych dla bohaterki, tygodni 2008 roku, kiedy została jej do spłacenia ostatnia rata bankowa i piętnaście tysięcy w różnych kasach udzielających pożyczek na dowód osobisty. Od pamiętnej plajty minęło dwanaście lat. Przeszłość jednak lubi powracać. Sabina natyka się na dawnego partnera, który najwyraźniej omotuje kolejną ofiarę. Czy kobiety dadzą sobie radę z nieuczciwym czarusiem?

diunam | 2012-03-23
Przeczytana: 23 marca 2012

Irena Matuszkiewicz to wspaniała polska pisarka. Kilka lat temu rozczytywałam się w jej powieściach takich jak „Agencja złamanych serc”, „Gry nie tylko miłosne”, „Dziewczyny do wynajęcia”, „Salonowe życie” czy też „Seryjny narzeczony”. Ostatnio troszkę się zaniedbałam jeśli chodzi o jej twórczość i jak widzę mam sporo do nadrobienia. Cieszę się, że w moje ręce wpadło „Odkurzanie firmamentu” bo to powieść inna niż wszystkie.
Główna bohaterka – Sabina to kobieta niezwykle silna. Życie jej nie oszczędzało. Sama o sobie mówi, że ktoś tam na górze postanowił, że za życia ma stać się świętą i już tu na ziemi musi odkupić wszystkie swoje winy. A jej największym grzechem jest łatwowierność i zbyt duże zaufanie jakim obdarzyła ludzi. Przed laty weszła bowiem w spółkę z nieodpowiednim mężczyzną i wszystkie pieniądze zainwestowała w kawiarnię. Interes kwitł, w lokalu spotykali się aktorzy i znane osobistości. Sabina oddała kawiarni duszę i serce nie zwracając zbytniej uwagi na...

Jak zwykle nie zawiodłam się na książce Ireny Matuszkiewicz. Jest to już kolejna pozycja tej autorki, którą przeczytałam. Bardzo sprawne pióro, ładny styl, pewna doza humoru w opisie. A do tego ciekawie opowiedziana historia z przesłaniem.

książek: 2061
janka_agh | 2011-05-10
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 10 maja 2011

O kobiecie, która przez naiwność i zaufanie do ludzi straciła cały majątek, obecnie sprząta mieszkania gwiazd, a los dał jej szansę na zemstę. Bez lekkości charakterystycznej dla innych książek tej autorki, ale da się przeczytać

Eleńka | 2015-11-08
Przeczytana: 06 listopada 2015

Lubię książki Ireny Matuszkiewicz ale ta mnie zawiodła. Opowieść o kobiecie, która padła ofiarą oszusta i straciła wszystko. Teraz sprząta mieszkania gwiazd i gwiazdek i odkłada każdą złotówkę, żeby spłacić długi. Akcja ciągnie się niemrawo, bohaterka też jest niemrawa. Trochę wieje nudą.

Weronika | 2014-09-24
Na półkach: Przeczytane, Mam, Zrecenzowane
Przeczytana: 22 września 2014

Moja recenzja:

Dorcia | 2010-05-13
Przeczytana: 27 czerwca 2010

Interesująca, dobrze się czyta, ciekawie opowiedzana historia bohaterki.

Dominika Ortel | 2017-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2017