Aneczka

Wydawnictwo: Rebis

Chciałabym z góry zastrzec, że Aneczka nie jest podobna do żadnej spośród znanych mi pozycji książkowych, ale też nie wykluczam, że z powodu wrodzonego roztargnienia mogłam przeoczyć ewentualne podobieństwa. Choć faktem jest, że Judyta, bohaterka Nigdy w życiu! Katarzyny Grocholi, podobnie jak Aneczka pracuje w gazecie i odpowiada na listy czytelników, w Całym zdaniu nieboszczyka Joanny Chmielewskiej ktoś zostaje porwany przez pomyłkę, także bohaterka Chichotu losu często korzysta z telefonu, a w prozie Bułhakowa obecny jest kot, to nic mi nie wiadomo o literackich zastosowaniach gazu pieprzowego.
Wprawdzie pieprz jako przyprawa pojawia się w Przepiórkach w płatkach róży, niemniej jednak odnoszę wrażenie, że Aneczka w ogóle nie przypomina żadnej z wymienionych książek. Powiem więcej - zdaniem mojego męża Aneczka w ogóle nie przypomina książki.
Mimo to z ogromną niecierpliwością oczekuję na opinie czytelników.

Hanka Lemańska

Fandzolka502 | 2017-08-15

Przeczytałam w jedno popołudnie! :) Może nie jest to literatura wybitnie wysokich lotów - ot, babska czytanka do torebki - ale ma w sobie ,,to coś" - wybuchałam śmiechem raz po raz:) Postać Gabi genialna, natomiast reszta klanu koszmarna - serdeczne współczucia dla bohaterki za taki cichy terror:(

czytamcałyczas | 2016-11-03

Parę godzin roboty i przeczytane,a radości co niemiara.
Książka,zabawna a i zarazem smutna.Brr,bym nie chciał mieć takich ciotek.
Z drugiej strony pranie w benzynie...proszę tego,nie robić w domu :-)
Dobrze się bawiłem,czytając Aneczkę,bo zabawnie,czasem gorzko.Jak w życiu :-)

gargamelka | 2016-02-10
Przeczytana: 2016 rok

Czytałam dwa razy. Książka do połknięcia w jeden dzień. Lekka, miła, dowcipna.

irena | 2015-10-27

o.k.

makomt | 2014-02-23
Przeczytana: 09 lutego 2014

Hanka Lemańska to psycholożka oraz trenerka umiejętności menedżerskich i psychologicznych. Miałam już przyjemność zapoznać się z jej pierwszą książką "Chichot losu", która to bardzo mi się spodobała. Dlatego bez oporów i z dużą ciekawością sięgnęłam po "Aneczkę", która jest reklamowana przez samą autorkę jako "niepodobną do żadnej spośród znanych jej pozycji książkowych". A czy jest to trafne podsumowanie?

Tytułowa Aneczka jest zahukaną trzydziestolatką wychowaną w matriarchalnej rodzinie, w której prym wiodą cztery siostry. Jest też jeden mężczyzna - ojciec Aneczki, ale jest to prawie nieobecny w domu i nieangażujący się za bardzo w życie rodzinne lekarz. Dziewczyna przez całe życie nie miała swojego zdania, ciotki decydowały jak ma się ubierać, jak ma wyglądać, a nawet kiedy się odzywać. Przez to jest tak zwaną szarą myszką - dosłownie. Ubiera się w czernie i szarości, włosy koloru mysiego nietwarzowo ułożone, cicha i potulna, niewidoczna i przeciętna. Poza domem radzi sobie...

Dorotka | 2013-08-29
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Aneczka pracuje w gazecie i odpowiada na listy czytelników. Całym jej życiem kierują ciocie i mama. Jeden list powoduje iż Ania wpada w tarapaty.

Bosy | 2013-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2013

Czy można być terroryzowanym przez własną rodzinę i przez pracodawców? Czy warto postawić się i walczyć o swoje? Brzmi poważnie. Jednak treść książki jest ciekawa, lekka, zabawna, z nutką kryminalną. Polecam

Iwi | 2012-09-21
Przeczytana: 15 września 2012

Dobra, chociaż dziwna. Dla koneserów czytania.

Gabi145 | 2012-08-16

Przyjemna lektura

agnes | 2012-06-04

śmieszna, fajny zwrot akcji i zakończenie