Aneczka

Wydawnictwo: Rebis

Chciałabym z góry zastrzec, że Aneczka nie jest podobna do żadnej spośród znanych mi pozycji książkowych, ale też nie wykluczam, że z powodu wrodzonego roztargnienia mogłam przeoczyć ewentualne podobieństwa. Choć faktem jest, że Judyta, bohaterka Nigdy w życiu! Katarzyny Grocholi, podobnie jak Aneczka pracuje w gazecie i odpowiada na listy czytelników, w Całym zdaniu nieboszczyka Joanny Chmielewskiej ktoś zostaje porwany przez pomyłkę, także bohaterka Chichotu losu często korzysta z telefonu, a w prozie Bułhakowa obecny jest kot, to nic mi nie wiadomo o literackich zastosowaniach gazu pieprzowego.
Wprawdzie pieprz jako przyprawa pojawia się w Przepiórkach w płatkach róży, niemniej jednak odnoszę wrażenie, że Aneczka w ogóle nie przypomina żadnej z wymienionych książek. Powiem więcej - zdaniem mojego męża Aneczka w ogóle nie przypomina książki.
Mimo to z ogromną niecierpliwością oczekuję na opinie czytelników.

Hanka Lemańska

wiejskifilozof | 2016-11-03

Parę godzin roboty i przeczytane,a radości co niemiara.
Książka,zabawna a i zarazem smutna.Brr,bym nie chciał mieć takich ciotek.
Z drugiej strony pranie w benzynie...proszę tego,nie robić w domu :-)
Dobrze się bawiłem,czytając Aneczkę,bo zabawnie,czasem gorzko.Jak w życiu :-)

makomt | 2014-02-23
Przeczytana: 09 lutego 2014

Hanka Lemańska to psycholożka oraz trenerka umiejętności menedżerskich i psychologicznych. Miałam już przyjemność zapoznać się z jej pierwszą książką "Chichot losu", która to bardzo mi się spodobała. Dlatego bez oporów i z dużą ciekawością sięgnęłam po "Aneczkę", która jest reklamowana przez samą autorkę jako "niepodobną do żadnej spośród znanych jej pozycji książkowych". A czy jest to trafne podsumowanie?

Tytułowa Aneczka jest zahukaną trzydziestolatką wychowaną w matriarchalnej rodzinie, w której prym wiodą cztery siostry. Jest też jeden mężczyzna - ojciec Aneczki, ale jest to prawie nieobecny w domu i nieangażujący się za bardzo w życie rodzinne lekarz. Dziewczyna przez całe życie nie miała swojego zdania, ciotki decydowały jak ma się ubierać, jak ma wyglądać, a nawet kiedy się odzywać. Przez to jest tak zwaną szarą myszką - dosłownie. Ubiera się w czernie i szarości, włosy koloru mysiego nietwarzowo ułożone, cicha i potulna, niewidoczna i przeciętna. Poza domem radzi sobie...

Dyskretna | 2012-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2012

Bardzo przyjemna i lekka książka. Trzydziestoletnia zwykła, szara kobieta, której życiem rządzą osoby trzecie, nieświadomie uczestniczy w aferze kryminalnej. Bardzo duży plus za humor: ciotki, będące niczym bomba zegarowa; dystans narratorki; ciągłe niezrozumiałe telefony. Chłonęłam kartkę za kartką, chcąc dowiedzieć się, co wydarzy się dalej. Nie jest to żadne wybitne arcydzieło, skłaniające do refleksji, ale na prawdę przyjemna książka, pozwalająca się zrelaksować w długie i samotne wieczory.

gargamelka | 2016-02-10
Przeczytana: 2016 rok

Czytałam dwa razy. Książka do połknięcia w jeden dzień. Lekka, miła, dowcipna.

Joanna | 2012-04-12
Przeczytana: 13 kwietnia 2012

Lekka, łatwa i przyjemna

karola | 2011-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2011

„Aneczka” to pozytywna historia. Tak pozytywnie zakręcona, że nie chce się odkładać książki, tylko chce się ją połknąć od razu, do końca, szybko, żeby jak najwięcej tego pozytywnego zakręcenia złapać dla siebie. No i napisana miło i przyjemnie, ha, zresztą nie spodziewałam się niczego innego po tym jak przeczytałam „Chichot losu”. Choć o tych dwóch książkach nie można powiedzieć, że są do siebie podobne, bo nie są. Są inne, choć obydwie dobre i energetyczne. Tak, „Aneczka” jest doskonałym doładowaniem baterii na wyczerpaniu. I zazdroszczę Hance Lemańskiej, że ją napisała i że zrobiła to tak dobrze.

pełna recenzja na http://babski-magiel.pl/mybookcase

Bosy | 2013-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2013

Czy można być terroryzowanym przez własną rodzinę i przez pracodawców? Czy warto postawić się i walczyć o swoje? Brzmi poważnie. Jednak treść książki jest ciekawa, lekka, zabawna, z nutką kryminalną. Polecam

sonia | 2011-10-04
Przeczytana: 03 października 2011

Pisana bardzo fajnym lekkim i zabawnym językiem książka, łatwa, wręcz przewidywalna, ale polecam dla rozluźnienia lub w przerwie miedzy cięższymi gatunkami.

Dorotka | 2013-08-29
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Aneczka pracuje w gazecie i odpowiada na listy czytelników. Całym jej życiem kierują ciocie i mama. Jeden list powoduje iż Ania wpada w tarapaty.

USAGI | 2012-05-02
Przeczytana: 07 maja 2012

Nieudana próba stworzenia powieści kryminalnej.