Kościół bez znieczulenia. Z bp. Tadeuszem Pieronkiem rozmawia Marek Zając

Wydawnictwo: Znak

Tom rozmów przygotowany specjalnie na 70. rocznicę urodzin bp. Tadeusza Pieronka, wybitnego i z pewnością nietuzinkowego hierarchy, wieloletniego rzecznika prasowego Konferencji Episkopatu Polski, z wykształcenia kanonisty. Bp Pieronek z charakterystyczną otwartością odpowiada na pytania dotyczące postaw księży i stosunku świeckich do duchownych, pieniędzy Kościoła i znaczenia prawa kanonicznego (rozdział pt. Paragrafy zbawienia), obecności Kościoła w życiu publicznym i problemów episkopatu z o. Rydzykiem, wreszcie gotowania (Ksiądz Biskup jest świetnym kucharzem) i... życia wiecznego. Duże zainteresowanie wzbudzi na pewno obszerny rozdział poświęcony małżeństwom ważnie i nieważnie zawartym. Trzeba iść wszędzie (O tym, dlaczego biskup Pieronek nie każe czekać dziennikarzom pod drzwiami) Czy zna Ksiądz Biskup taki kawał: Bóg zszedł z tronu i na moment opuścił niebo. Wtedy na tron wdrapał się biskup Pieronek... ... i nie chciał zejść. Pan Bóg zaraz wróci, wszyscy drżą przed Jego gniewem i błagają biskupa Pieronka, żeby zlazł z tronu. Prosi św. Piotr nic. Proszą inni Apostołowie biskup ani drgnie. Proszą archaniołowie, cherubini i serafinowie bez skutku. Wreszcie przyfrunął mały aniołek, wyszeptał coś biskupowi do ucha, biskup się zerwał i pobiegł w siną dal. Zdumiony św. Piotr pyta aniołka: Co mu powiedziałeś? . Aniołek na to: A, że tam jest konferencja prasowa . Nie jest Księdzu Biskupowi przykro, że księża opowiadają takie dowcipy? Jeżeli ten kawał ma być zarzutem, że staram się być medialną gwiazdą wtedy mi przykro. Jeżeli jednak stanowi uznanie dla faktu, że chcę służyć dziennikarzom, którzy poszukują prawdy i objaśniają ludziom otaczający ich świat wtedy mogę się tylko cieszyć. Prasa musi dotrzeć do źródła informacji, a skoro zdarza się, że ty

Yetina | 2014-01-12
Bardzo Łagodny | 2012-03-29