Ubezwłasnogłowieni

Tłumaczenie: Wojciech Białas
Wydawnictwo: Editio
Halfhead
ew_cia

„Świetna, przerażająca i brutalnie inteligentna książka. Thriller, który mrozi krew w żyłach” Michael Marshall Ubezwłasnogłowieni. Przestępcy skazani na chirurgiczne okaleczenie, poddani lobotomii i oddelegowani do wykonywania prac społecznych. Odczłowieczeni nieodwołalnie, bez prawa do ułaskawienia. I bez powrotu do normalności. Tylko czy na pewno? Jedna z...

Michael Marshall

Jedna z najgroźniejszych seryjnych morderczyń, pałająca żądzą zemsty doktor Fiona Westfield, po sześciu latach wraca do świata zwykłych ludzi...

Chwila, w której Will Hunter, wysoki oficer w strukturach służb specjalnych Wielkiej Brytanii, ponownie wchodzi do Sherman House, należy do najgorszych w jego życiu. To miejsce budzi w nim demony, wyzwala wspomnienia, z którymi od lat nie może sobie poradzić. Okoliczności, w jakich trafia do dawniej ekskluzywnego, a dziś zapuszczonego budynku w niebezpiecznej, stojącej na krawędzi rewolty dzielnicy Glasgow, nie ułatwiają zadania. Will ma pomóc w ustaleniu sprawcy przerażającego morderstwa, które tu popełniono. Rozpoczyna szaleńczy pościg za zabójczynią. Już raz ją schwytał. Teraz, po latach, nadszedł czas jej zemsty. Śledztwo ujawnia coraz mroczniejsze tajemnice. Czy Will zdoła zatrzymać rozkręcającą się spiralę bestialskich zbrodni?

źródło opisu: http://sensus.pl

źródło okładki: http://sensus.pl

Tyle lat czekam na kolejną odsłonę makabrycznych przygód Logana i spółki... "The Missing and the Dead" ukazało się w 2015, "In the Cold Dark Ground" rok później, a u nas ani widu, ani słychu. Nie wiem, na co czeka polski wydawca , ale zamiast moich ulubieńców, z inspektor Steel na czele, zaserwował czytelnikom kryminał s-f (sic!)! Nie do końca rozumiem po co , na co i dlaczego. Willowi daleko do Logana, humoru jest na lekarstwo ( nie licząc szalonego patologa:-), a te wszystkie ważki, paralizatory i dermoaerozole jakoś do mnie nie przemawiają. "Ubezwłasnogłowieni" to dobra książka, ale jak na tego autora to zdecydowanie za mało. Sam pomysł może i jest ciekawy, krew leje się strumieniami, akcja trzyma w napięciu, a jednak to po prostu nie jest TO.

Marzena | 2017-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

Stuart MacBride po raz ósmy!
Nie wahałam się ani chwili przed sięgnięciem po kolejny tytuł autora, ponieważ jego seria z Loganem McRae jest dla mnie gwarancją, że cokolwiek napisze będę zadowolona.
I jestem.
Nie będę piać z zachwytu, z powodu o którym zaraz; jednak uważam, że MacBride spisał się naprawdę dobrze tworząc z thrillera medycznego, kryminału, i sensacji całkiem zgrabny mix osadzony w dość odległej (mam nadzieję) przyszłości, okraszając go nawet nutką romansu; widocznie każdy znany z literatury Hunter musi być po traumatycznych przejściach i na naszych oczach na nowo się zakochiwać - tradycja zobowiązuje, a autor to ewidentnie szanuje ;)
Świat stworzony przez MacBride jest dość słabo nakreślony, na tyle tylko ile trzeba, żeby akcja się toczyła, nie zalewa nas zbędnymi opisami, jednak nie przeszkadza mu to roztoczyć przed nami krwawej, brutalnej, przerażająco bezwzględnej wizji przyszłości.
Uwierzcie mi - makabrycznej.
Walka głównego bohatera Williama Huntera z seryjną...

Izabela Pycio | 2017-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

"Uświadomiła wszystkim, że jeśli zrozumieją, jak wygląda umysł przestępcy, będą mogli przebadać całą populację, wyławiając jednostki pasujące do profilu. Ludzi, którzy być może nie zrobili jeszcze nic złego, ale mieli odchyły predysponujące ich do takich czynów w przyszłości."

Dynamiczna, mroczna, bezpośrednia, przesycona brutalnością i makabrycznością powieść. Przyznam, że jak jestem dość odporna na krwawe opisy, tak tutaj niejednokrotnie wywoływały we mnie dreszcze wstrętu i odrazy. A jednak mimo wszystko podobało mi się, chętnie zagłębiałam się w ponurą, posępną i budzącą grozę wizję niedalekiej przyszłości ludzkości. Autor wykazuje wyjątkową smykałkę do kreatywnego tworzenia nietuzinkowej fabuły, opisywania zdarzeń czarnymi i czerwonymi barwami, a przy tym nie wpada w przesadę, sztuczność, teatralność, a także nie wywołuje wrażenia marionetkowości powołanych do życia postaci.

Obrazy oddane ze szczegółami, niesamowicie wyraziście i przekonująco. W trakcie czytania książki...

zaczytanapatka | 2017-09-23
Przeczytana: 23 września 2017

Nawet małe dzieci wiedzą dlaczego złym ludziom odcina się połowę głowy. Ubezwłasnogłowieni to okaleczeni przestępcy, którym przepołowiono twarz, usunięto narządy płciowe, zaszyto otwory ciała i usmażono mózg. Pozbawione człowieczeństwa istoty muszą ponieść karę za to co zrobiły kiedyś. W Sherman House zaczynają dziać się niepokojące rzeczy. Will Hunter z Organizacji pomoże miejscowym policjantom przeprowadzić śledztwo w sprawie znalezionych zwłok, które są w tak poszarpanym stanie, że ciężko je zidentyfikować. To nie jedyne morderstwo na jakie natknie się Hunter w tym miejscu. W dochodzeniu pomoże mu sierżant Jo Cameron z wydziału dochodzeniowego. Will ma wątpliwości czy Cameron podoła temu zadaniu. Gdzieś w tym wszystkim krąży kobieta, która pragnie zemsty. Seryjna morderczyni Fiona Westfield wróciła do gry.

"Czeka ich wspólna zabawa. Tylko ich dwoje, skalpel, młotek do kości, igły, ostrza, krzyki i krew. Jego cudowna twarz... Śmierć jest szybka i permanentna. Ale jeśli go...

emindflow | 2017-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2017

To chyba moje największe rozczarowanie w tym roku.
Po udanym cyklu z Loganem McRae (zwłaszcza 3 pierwsze części) naiwnie liczyłem, że nowa powieść Stuarta MacBride znowu porządnie mną wstrząśnie. No i wstrząsnęła, ale w najgorszym tego słowa znaczeniu.
MacBride nigdy specjalnie nie oszczędzał czytelnika. Bestialstwo, perwersja, zwyrodnialstwo – to u niego standard. W „Ubezwłasnogłowionych” przeszedł samego siebie. Tu krew leje się szeroką rzeką, a flaki i mięso dosłownie latają. Sceny z rzeźni przy opisach z tej książki to dobranocki dla dzieci. Gorzej, że to wszystko w gruncie rzeczy jest tu celem samym w sobie, a powieść z policyjnego thrillera bardzo szybko przekształca się w kiepski horror rodem z kina klasy C.
Może bym to jeszcze jakoś strawił, gdyby nie to, że autor to wszystko ujął jeszcze na dodatek w konwencji jakiegoś chorego science fiction. Sorry, ale czegoś takiego to ja nawet kijem nie tykam. Sam nie wierzę, że jakoś to przeczytałem.
Beznadziejna, obrzydliwa...

Magda | 2017-09-08

Rzadko zdarza się, żeby autor swoją pierwszą książką skradł moje czytelnicze serce. Jeszcze rzadziej zdarza się, żebym  w krótkim odstępie czasu zapoznała się z całą serią książek. W 2015 roku natrafiłam przypadkiem na powieści autorstwa Stuart'a MacBride. W ciągu niecałych dwóch tygodni zapoznałam się z całym cyklem książek, których  głównym bohaterem był Logan MacRae. Szkocka ironia w najlepszym stylu  pomieszana z pierwszorzędnym czarnym  humorem przekonała mnie, że po  książki MacBride'a warto sięgać. Z przyjemnością zapoznałam się z najnowszym thrillerem autora. Muszę przyznać, że sam pomysł na książkę mnie zaskoczył i osobiście nie podejrzewałam, że MacBride może pójść w takim kierunku.

"Otaczają ją ze wszystkich stron: wynaturzone twarze nieskażone myślą ani uczuciem. Wszędzie unosi się kwaśny zapach ich potu. Muchy i martwe ptaki. Ten w sąsiedniej przegrodzie gapi się przed siebie, nad lewym okiem nosi świeżo wytatuowany, wyraźny kod kreskowy. Nowy zesłaniec do świata...

Tibora | 2017-08-29
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

Tyle czekałam na kolejną książkę tego autora i wreszcie się doczekałam.

Jak zwykle intrygująco obrzydliwe opisy zbrodni. Wątek "prawie zombie" i świata po niszczycielskich wydarzeniach - naprawdę fajnie się to czyta.

Polecam fanom kryminałów ale także fanom motywu zombie czy postapokaliptycznych historii.

I znów muszę czekać na kolejne książki tego autora :(

Cieszę się, że inne wydawnictwo wydaje samodzielne książki MacBride'a ale seria o Loganie MacRae którą wydawało wydawnictwo Amber jest moją ulubioną. Ogromna szkoda że nie wydają kolejnych części :(

tajemniczeksiazki | 2017-09-14
Przeczytana: 02 września 2017

"Frachtowóz toczy się od jednego przystanku do drugiego i za każdym razem otwierają się tylne drzwi, a człowiek-wieorz wpycha do wewnątrz kolejnego ubezwłasnogłowionego. Zdaje się obojętny na fakt, że jego ładunki były kiedyś ludźmi. Że były pełnowartościowymi osobami z własnymi uczuciami i marzeniami. Ponieważ to nie ma znaczenia. Ich mózgi zostały usmażone. Są jedynie bryłami ledwie przytomnego mięsa, wykorzystywanymi jako niewolnicy. Są chodzącymi, okaleczonymi, wystrojonymi w pomarańczowe kombinezony znakami ostrzegawczymi, że przestępczość nie popłaca. "*

Sherman House. Miejsce grozy i strachu. Po kilkunastu latach od pamiętnego zdarzenia Will Hunter musi tam powrócić i zmierzyć się z kolejną trudną do odgadnięcia sprawą. Znaleziono tam bowiem zmasakrowane zwłoki ludzkiego ciała. Od samego początku sprawa nabiera niespotykanie szybkiego tempa, gdyż zamieszana w nią jest dr Fiona Westfield, seryjna morderczyni, kobieta, przez którą oficer Hunter nie potrafi ułożyć sobie...

księgozbiór | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

Za chwilę czeka nas uczta kinowa w postaci “Blade Runnera 2049”, ale już teraz możemy wejść do świata, który pośrednio do klasyka nawiązuje. Być może okładka jak i sam tytuł “Ubezwłasnoglowieni” nie zachęci Was, tak jak i mnie, ale nie dajcie się zwieść. Czeka na Was kawał porządnej literatury, dodatkowo idealnie wpasowującej się w ponurą pogodę za oknem.

Czas, w którym rozgrywa się akcja, nie jest dokładnie nam znany, ale z pewnych nowinek technicznych, jak zaawansowany VR (wirtualna rzeczywistość), można wywnioskować, że mamy do czynienia z nie daleką przyszłością. Coraz większa część społeczeństwa nie ma pracy, a co za tym idzie, nie jest nikomu potrzebna. Nie pozostaje nic tylko podpiąć się pod VR i egzystować. Chyba że wcześniej zwariujemy i zaczniemy mordować. A to już prosta droga do stania się ubezwłasnogłowionym. Tu dochodzimy do kolejnej „technologicznej nowinki”. Medycyna w powieści zaszła na tyle daleko, że możliwe jest powszechne unieszkodliwianie ludzi skazanych,...

BasiaK | 2018-02-20
Przeczytana: 14 lutego 2018

Jak zwykle u MacBride'a trup ściele się gęsto, krew zalewa strony, zaś zbrodnie są wysmakowane (jeśli można tak powiedzieć). Doskonale czyta się o rozmaitych zwyrodnieniach trzymając dolne łapki w ciepełku, zaś w górnych smaczną herbatkę. Ale ta książka jest nieco inna od serii o Loganie. Dalej wprawdzie mamy walkę sił porządkowych ze zbrodniarzami, ale rzecz toczy się w jakiejś przyszłości bliżej nieokreślonej. Technologicznie świat poszedł naprzód, w medycynie postęp znaczący, stosunki społeczne zdegenerowały się jeszcze bardziej niż dziś. Nieprzyjemna to wizja, ale niestety jakoś tak bardzo prawdziwie brzmi.