Martwe listy

Wydawnictwo: Filia
Dead Letters
Adrian Tomczyk
Ag2S

Ava dowiaduje się z e-maila od matki, że jej siostra bliźniaczka nie żyje. Dziewczyna nie chce w to uwierzyć, chociaż nie wynika to z żalu czy wyparcia, cała sprawa po prostu za bardzo wygląda na manipulację Zeldy. Jej kolejny chory plan. Po ogromnej zdradzie, jakiej dopuściła się Zelda, Ava wyjechała z domu rodzinnego i przyrzekła, że nigdy więcej nie odezwie się do siostry. Dwa lata po tym...

Po ogromnej zdradzie, jakiej dopuściła się Zelda, Ava wyjechała z domu rodzinnego i przyrzekła, że nigdy więcej nie odezwie się do siostry. Dwa lata po tym wydarzeniu dziewczyna musi wrócić i odtworzyć rzekomo ostatnie kroki swojej siostry. Wkrótce znajduje jej notes, w którym siostra zaprosi ją do szaleńczej zabawy w kotka i myszkę.

List po liście, Ava odkrywa wskazówki tłumaczące zniknięcie jej siostry i dowiaduje się przerażającej prawdy na swój temat.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/218

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/218

ZaczytanywKsiążkach | 2017-08-27

Caite Dolan-Leach jest pisarką i tłumaczką. Urodziła się w rejonie Finger Lakes w stanie Nowy Jork i ukończyła Trinity College w Dublinie i Uniwersytet Amerykański w Paryżu. „Martwe listy” są jej pierwszą powieścią.*

Zaintrygował mnie opis, bo wynikało z niego, iż jest to książka z ciekawą zagadką, która, jak wynika z rekomendacji, powinna być świetną powieścią. Czy rzeczywiście tak było? Czy warto zakupić Martwe listy i poznać historię Avy oraz Zeldy?

Ava dowiaduje się od matki, iż jej siostra nie żyje. Nie do końca w to wierzy, bo wie do czego zdolna jest Zelda, ale postanawia wrócić do Stanów, aby wesprzeć rodzinę, pomóc z pogrzebem i odtworzyć jej ostatnie kroki. Zaczyna dostawać dziwne maile. Im dłużej je otrzymuje, tym bardziej jest przekonana, że bierze udział w dziwnej, wręcz szaleńczej grze. Jaki będzie finał?

Jestem pod ogromnym wrażeniem!!! Na początku dzieło to wydawało mi się trochę nudnawe, ale po kilkudziesięciu stronach wiedziałem już, że będzie to dobra...

Nowalijki | 2017-08-30
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

Tomasz Radochoński www.nowalijki.blogspot.com
***************************************************

Kiedy przeczytało się w życiu kilka książek, to od każdego nowego tytułu oczekuje się, że czymś zaskoczy, uwiedzie i nie pozostawi czytelnika obojętnym. W przypadku debiutu oczekiwania bywają nawet większe, oto być może pojawia ktoś, kto do szeroko pojętej literatury wprowadzi nową wartość. I nie ma znaczenia, czy czytelnik sięga się po gatunek popularny, czy ambitny. Fabuła albo ma to niedefiniowalne coś, albo jest tego czegoś pozbawiona. Debiutancka powieść Caite Dolan - Leach Martwe listy okazała się jedną z tych książek, które wymykają się jednoznacznej ocenie. Niejednorodna gatunkowo, wciąga czytelnika w sam środek misternie skonstruowanej intrygi, ale brakuje jej tego elementu, która sprawiłby, że historia bliźniaczek na długo zapadnie w pamięci.

Ava mieszka w Paryżu, gdzie próbuje sobie ułożyć życie po małej katastrofie, którą zgotowała jej siostra bliźniaczka Zelda. Kiedy do...

tree | 2017-09-12
Przeczytana: 11 września 2017

Jak dla mnie to literatura młodzieżowa. Taka 16+.
Prostym językiem napisane. Krótkimi zdaniami bez tego czegoś co wciąga i trzyma przy książce. Czytając wieczorami - zasypiałam, choć temat robi wrażenie. Zdiagnozowana nieuleczalna choroba.
Alkohol w książce jest wszechobecny. Wciąż się w pije. Na śniadanie, obiad, kolację i po nich. Młodzieżówka :)

Mania | 2017-10-18
Przeczytana: 13 września 2017

Jestem ta książką.. urzeczona.
Naprawdę. Niewiele jest książek o których mogę powiedzieć, że zostały we mnie na długo.
A „Martwe listy” takie są.
Mój stosunek do historii Avy i Zeldy może być osobisty ponieważ sama przeszłam podobne doświadczenia i może dlatego ta książka jest mi tak bliska.
Nie nazwałabym jej kryminałem choć watek „śmierci” Zeldy tworzy ramy powieści ale dla mnie jest to.. swoista „saga” rodzinna.
To opowieść o miłości, o wyborach, o dziedzictwie rodzinnym, o plastyce emocji które każde z nas nosi w sobie.
O tym jak rodzina, nasze domy, otoczenie nas kształtuje. I o tym, że od pewnych rzeczy odciąć się nie da.
Że każda decyzja i wybór nas kształtuje.
Klimatem ta książka przypominała mi „Miasteczko kłamców”.
Amerykańskie peryferia, mała społeczność..
Naprawdę polecam.
Skończyłam czytać kilka dni temu a nadal we mnie siedzi.

Barbara J-C | 2017-08-30
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

Blog: http://bjcdobryfilmijeszczelepszaksiazka.blogspot.com

*********************************************************************

Adresat: Wydawnictwo Filia Mroczna Strona

Na wstępie mego listu chciałabym serdecznie podziękować za możliwość przeczytania książki przedpremierowo. Sprawiła mi ona dużo radości pomimo zawiłej historii jaką przedstawia. Spokojne wprowadzenie do całej sprawy odrobinę utrudniało przyswajanie utworu, jednak każda kolejna tajemnica pogłębiała moc mrocznego tytułu. Mój list nie będzie martwy, lecz nie będzie też żywy i radosny. Będzie owiany zagadkową treścią, gdyż zagadka w tym momencie jest najważniejsza.

Autorka bardzo dobrze zaplanowała i rozpisała sobie całą sprawę. Czytelnik dostaje mieszankę dreszczowca z bardzo dobrą warstwą obyczajówki. Mimo przydługiego wstępu, czytając książkę nie mogłam pozbyć się wrażenia, że łamigłówka, którą Caite Dolan-Leach stworzyła staje się coraz ciekawsza, a jej rozwiązanie będzie wielkim zwieńczeniem sprawy....

Kasia | 2017-08-29

Siedzisz sobie w swoim przytulnym mieszkanku w Paryżu. Żadnych trosk, żadnych zmartwień, aż tu nagle dostajesz e-mail, z którego dowiadujesz się, że Twoja siostra nie żyje. Spłonęła. Żywcem.

Martwe listy to bardzo subtelny i kobiecy thriller, w którym tempo akcji nie jest zatrważające i trup nie ściele się gęsto na każdym kroku, lecz w którym najważniejszą rolę grają delikatne niuanse fabuły, często niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Autorka pokusiła się o wykreowanie złożonych postaci z wieloma problemami, zarówno natury fizjologicznej, jak i psychicznej. Rodzina Antipovów od zawsze parała się wytwarzaniem wina (nie najlepszej jakości nawiasem mówiąc), lecz liczne kłopoty każdego z jej członków doprowadziły do rozpadu familii. Mimo wszystko bliźniaczki wciąż były dla siebie całym światem. Do czasu, gdy Zelda okrutnie zdradziła Avę, a ta zrozpaczona i wściekła wyjechała do Paryża. Po dwudziestu miesiącach dziewczyna dostaje e-mail od matki, z którego dowiaduje się, że jej siostra...

Zaczytana | 2017-09-06
Przeczytana: wrzesień 2017

Bardzo czekałam na tę pozycję i niestety sie zawiodłam.

Temat ciekawy, intrygujący ale wykonanie słabe.

Czytam bardzo dużo thrillerów, kryminałów - dla mnie to na pewno nie był thriller. Co najwyżej obyczajówka z lekkim dreszczykiem ( bardzo słabiutkim )
Nic wartego uwagi, za miesiąc myślę że nie będę pamiętała o czym była ta książka.

ejotek | 2017-10-05
Przeczytana: wrzesień 2017

Początkowe strony tej książki nie mają mocy przyciągania - piszę o tym, byście mieli świadomość, że trzeba cierpliwości, bo debiut Catie Dolan-Leach zrobił z Was alfabetycznych niewolników. Później akcja nabiera tempa, jak z czarodziejskiego rękawa sypią się kolejne wydarzenia, wskazówki i wątpliwości... Czy Zelda żyje, choć dowody policji temu przeczą? Dlaczego Ava została wplątana a wręcz wmanipulowana w idealnie dopracowaną gierkę? Zadawałam sobie te pytania wielokrotnie i za każdym razem udzielałam innych odpowiedzi. Tu nic nie jest jednoznaczne, jasne czy oczywiste.

Jedyne pytanie, na które sama udzieliłam sobie poprawnej odpowiedzi brzmiało - dlaczego Ava nie podzieliła się z bliskimi swoimi podejrzeniami i otrzymywanymi mailami oraz listami... Ponieważ ta książka obfituje w alkohol. Na własne nieszczęście rodzina Antipovów ma winnicę i swój zapas przeróżnych win - niezależnie od tego czy jest okazja czy jej nie ma - wyciągają butelkę! W alkoholach topią smutki, alkoholem...

ZosiaZiaja | 2017-12-08
Przeczytana: 09 grudnia 2017