Tysiąc spokojnych miast

Okładka książki Tysiąc spokojnych miast
Jerzy Pilch Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
196 str. 3 godz. 16 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2016-09-08
Data 1. wyd. pol.:
1997-01-01
Liczba stron:
196
Czas czytania
3 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308061985
Tagi:
powieść polska XX w.
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
412 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4665
3433

Na półkach: , , , , ,

Już pierwsze zdanie powieści przykuwa uwagę czytelnika:
"Gdy ojciec i pan Trąba postanowili zabić I sekretarza Władysława Gomułkę, panowały niepodzielne upały, ziemia trzeszczała w szwach, rozpoczynała się udręka mojej młodości".

Dalej jest jeszcze bardziej "pilchowsko" - narrator przypominający autora snuje opowieść w sposób barwny, momentami liryczny, momentami prześmiewczy, rubaszny i groteskowy.
Bogatym i niezwykle barwnym językiem posługują się również postacie, wśród których narracyjny rej wodzą przede wszystkim pan Trąba i pan Naczelnik (czyli ojciec narratora). Udaje im się mówić o rzeczach błahych podniosłym i kwiecistym stylem, który rozbraja czytelnika, raz bawiąc do łez, raz każąc zadumać się nad opisywanymi problemami.

Siermiężna gomułkowska rzeczywistość pokazana jest w powieści przez pryzmat bogatej wyobraźni bohaterów. W przezwyciężeniu ustrojowych niedogodności pomaga im również podejście do życia - oparte na stoicyzmie Naczelnika i hedonizmie pana Trąby. To połączenie daje wybuchową mieszankę, od lektury której trudno się oderwać.

"Tysiąc spokojnych miast" to także satyra na peerelowski świat, od którego człowiek może uciec jedynie wtedy, gdy stworzy sobie własną enklawę, żyjąc według własnej filozofii i robiąc swoje bez względu na to, co dzieje się na szczytach władzy.
Bohaterowie potrafią cieszyć się drobiazgami; ich życie jest barwne nawet wówczas, gdy pozornie może wydawać się monotonne. Wiele satysfakcji dają im rozmowy i opowiadanie sobie o różnych sprawach - raz arcyważnych, raz zupełnie nieistotnych, ale urastających w trakcie narracji do rangi wielkich i pasjonujących historii.

I to właśnie snucie opowieści jest najmocniejszą stroną "Tysiąca spokojnych miast". Wielką zaletą są też, oczywiście,jedyne w swoim rodzaju portrety bohaterów, które na długo zapadają w pamięć czytelnika. Aż trudno się z nimi rozstać po tym, jak towarzyszy się im w absurdalnych planach zamordowania Gomułki, śledzi się ich codzienność, czyta o marzeniach i wspomnieniach...
Na łopatki rozkłada także humor i absurd, zaś finał wypuszczenia morderczej strzały z kuszy, która ma trafić I sekretarza, jest jednym z najciekawszych rozwiązań fabularnych w polskiej literaturze współczesnej.

Polecam wszystkim, którzy lubią niebanalne historie opowiedziane w nietuzinkowy sposób.

Już pierwsze zdanie powieści przykuwa uwagę czytelnika:
"Gdy ojciec i pan Trąba postanowili zabić I sekretarza Władysława Gomułkę, panowały niepodzielne upały, ziemia trzeszczała w szwach, rozpoczynała się udręka mojej młodości".

Dalej jest jeszcze bardziej "pilchowsko" - narrator przypominający autora snuje opowieść w sposób barwny, momentami liryczny, momentami...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    597
  • Chcę przeczytać
    248
  • Posiadam
    106
  • Ulubione
    16
  • Literatura polska
    12
  • 2014
    7
  • Z biblioteki
    6
  • Jerzy Pilch
    5
  • Teraz czytam
    5
  • Chcę w prezencie
    5

Cytaty

Więcej
Jerzy Pilch Tysiąc spokojnych miast Zobacz więcej
Jerzy Pilch Tysiąc spokojnych miast Zobacz więcej
Jerzy Pilch Tysiąc spokojnych miast Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także