Historia Cage'a

Wydawnictwo: Muza
6 (20 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
9788373197466

Saga rodziny Rutledge ów, w której ciekawie i z dużą dozą wnikliwości opowiedziana jest też historia Ameryki i Amerykanów od lat siedemdziesiątych do czasów najnowszych. Głowa rodu pastor Franklin Rutledge cierpliwie przechodzi przez kolejne stopnie hierarchii kościelnej, by w końcu jako biskup odejść na emeryturę. Jego żona, Margaret pochodzi ze starego amerykańskiego rodu Cage ów właścicieli niegdyś wielkich posiadłości w Alabamie. Ich najstarszy syn Nick zginął w wypadku samochodowym. Pozostali dwaj to Cage i Harper i to oni są tu głównymi bohaterami. Pierwszy wybitnie uzdolniony w rozmaitych dziedzinach usiłuje pokonać depresję maniakalną, o której dowiedział się dopiero tuż przed trzydziestką. Drugi to wiecznie zbuntowany chłopiec który dorastał w cieniu dwóch, mitologizowanych przez matkę starszych braci. Został typowym yuppie: zarabia wielkie pieniądze, wydaje je na modne gadżety i jest seksoholikiem. Wszystko się zmienia, kiedy w życiu obu tych młodych mężczyzn pojawią się odpowiednie kobiety. Ciepła i optymistyczna książka w której perypetie życia rodzinnego łączą się z odwiecznym wątkiem starszego pokolenia próbującego zrozumieć swoje dzieci, nowe czasy i nowe obyczaje.

Algoforos | 2011-08-19
Przeczytana: 17 sierpnia 2011

W życiu codziennym choroby psychiczne należą do ścisłej czołówki tematów tabu.
Niewielu jest również autorów, którzy uczynili osobę chorą psychicznie głównym bohaterem swojej książki. Coleman się ośmielił i za to należy mu się duży plus.

Powieść podzielona jest w taki sposób, że oddzielnie przedstawia punkt widzenia każdego z bohaterów, i o ile opisy przeżyć cierpiącego na psychozę maniakalno-depresyjną Cage'a wypadają raczej średnio (ale to nie powinno dziwić; chyba nie da się wiernie oddać żadnej dolegliwości psychicznej, samemu się z nią nie borykając), o tyle znakomicie przedstawione są reakcje najbliższych na jego chorobę: mieszanina poczucia winy, zawodu, obowiązku, gniewu i miłości.
Autorowi tak wiernie udało się je oddać, że czytając zastanawiałem się wielokrotnie, czy sam nie ma w rodzinie kogoś borykającego się z tą dolegliwością.

"Historia Cage'a" porusza też wątki rodzicielstwa, więzi braterskiej (i szerzej: więzi rodzinnych), wpływu dzieciństwa i wychowania na...

koryntianin | 2015-09-11
Przeczytana: 11 września 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wciągająca powieść o chorobie psychicznej i rodzinie, której fabuła po znakomitym pierwszym akcie niestety szybko traci rozpęd. Po zaprezentowaniu pierwszego cyklu nękającej głównego bohatera choroby, autor serwuje nam coraz słabsze powtórki tego cyklu, które nic nowego nie wnoszą. Dwie pozostałe postacie wiodące również z biegiem opowieści stają się coraz mniej interesujące - matka rodziny jest posągową ikoną bez skazy i zmazy, zaś najmłodszy potomek rodziny Harper z zagubionego ale mającego szczytne intencje młodzieńca przeradza się w typowego, banalnego yuppie. Perypetie rodziny zamyka cukierkowy happy end. Zatem z ambitnej powieści o rodzie z południa Stanów Zjednoczonych dotkniętym problemem choroby psychicznej wyłania się na koniec dość sympatyczne, podnoszące na duchu czytadło w sam raz na plażę, czy do pociągu.

Kasia | 2012-04-17
Przeczytana: 13 kwietnia 2012

Historia Cage’a zdumiewa i zachwyca. Porywa złożonością swej treści i prostotą swojego przesłania. Przepełniona duchem chrześcijańskiego miłosierdzia, choć zmierza nas z tragicznymi losami swoich bohaterów, pozwala wierzyć w najpospolitszą, ale i najbardziej fundamentalną prawdę. Tytułowy bohater nie umie pogodzić się z odejściem Nicka. Dręczony wyrzutami sumienia, zamyka się w swoim świecie. Załamuje się. Lekarze diagnozują u niego psychozę maniakalno-depresyjną. Choroba Cage’a jest manią, a ta wszechogarnia wszystko i wszystkich. Destabilizuje życie rodziny i wystawia ją na najwyższą próbę. Zmaganie się z chorobą Cage’a zaczyna wyznaczać rytm życia Rutledge’ów. Margaret, utraciwszy już jednego syna, nie może pozwolić sobie na utracenie jeszcze jednego, równie jej drogiego. Jednak w tle historii Cage’a rozgrywa się dramat Harpera. Żyjąc w cieniu dwóch mitologizowanych przez matkę braci, nie umie znaleźć sobie miejsca w świecie. Częste porównania do Nicka budzą w nim gniew. Jego...

Paulina | 2015-10-05
joanabvb | 2015-03-14