rozwiń zwiń

Poczwarka

Okładka książki Poczwarka
Dorota Terakowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
322 str. 5 godz. 22 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
322
Czas czytania
5 godz. 22 min.
Język:
polski
ISBN:
8308030947
Tagi:
zespół downa upośledzenie rodzicielstwo

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
431
192

Na półkach: ,

Moja ostatnia lektura w trzeciej klasie gimnazjum. Pani od polskiego powiedziała, że to książka wyjątkowa, być może najważniejsza z całego kanonu lektur, choć nieobowiązkowa. Teraz, po jej przeczytaniu mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że te słowa są prawdą. Żadna epopeja narodowa nie uświadamia tyle i nie wzrusza tak jak właśnie obyczajowa "Poczwarka".

Myślę, że lektura ta jest mi o tyle bliska, bo znam osobiście osobę z zespołem Downa, chorobą, na którą cierpiała bohaterka powieści, Myszka. Dziewczynka odrzucona, niechciana, niezaplanowana, która zburzyła cały dotychczasowy świat swoich idealnych i uporządkowanych rodziców. Nie chcieli takiego potomka - ich córka miała być wymarzonym ideałem, obrazkiem wspaniałego dziecka, który stworzyli sobie w głowach jeszcze przed jej narodzinami. Wraz z pojawieniem się na świecie małej Myszki wszystko wywróciło się do góry nogami. Życie Adama i Ewy, dwójki rodziców, w niczym już nie przypominało dawnej sielanki. Przeciwnie, sielanka zmieniła się w udrękę. Adam nie był gotowy na wychowywanie TAKIEGO dziecka, Ewa ostatkiem sił podjęła się tego zadania.

Ta książka w wspaniały sposób pokazuje ludzką naturę, to jak uciekamy od problemów, które nas dotykają. Mówimy, że jesteśmy tolerancyjni, akceptujemy odmienność, lecz gdy zaczyna dotyczyć nas samych, okazuje się nagle, że jest zupełnie inaczej. Sprawy tak odległe w jednej chwili stają się bliskie i nie zawsze możemy się z tym pogodzić. Wtedy najłatwiej jest uciec tą najbardziej oczywistą, najprostszą ścieżką, wymagającą od nas minimum zaangażowania. Taką drogę wybrał Adam, zostawiając Ewę samą z chorą i uciążliwą córeczką. Czyż to nie typowo męskie zachowanie? Gra pozorów.

Myszka z biegiem lat odkrywała nowe, nieznane rzeczy. Odkryła swój drugi świat, który zaczynał się i kończył na domowym strychu. Tam dotykała surrealizmu, ulotności, chwili, tam właśnie słyszała głos Boga i była świadkiem tworzenia. Co więcej, pomagała tworzyć. Jej zewnętrzna skorupa, ohydna i odrażająca dla ludzi z zewnątrz znikała, gdy dziewczynka przenosiła się do Ogrodu, by skosztować jabłka i spełnić swoje największe marzenie o tańcu. Stawała się lekka i zwiewna, pełna gracji. Wreszcie mogła zapanować nad swoimi myślami, przestawały być tylko strzępkiem urywanych słów, tak szybko ulatujących z pamięci, jak dym wymykający się przez rozchylone palce. To właśnie na strychu Myszka w pełni objawiała swą mądrość, zauważała więcej, czuła więcej. Była piękna.

Niepełne dziewięć lat jej życia było darem. Wielkim darem, który nie każdy może otrzymać, o czym dziewczynka później się przekonała. Jej obecność odmieniła życie nie tylko Ewy, która bezgranicznie oddała się córeczce, choć było ciężko.

"Poczwarka" to książka faktycznie wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju. Wrócę do jej lektury, gdy tylko ostatnie emocje opadną i bez strużki łez będę w stanie przeczytać ostatnie rozdziały.

Moja ostatnia lektura w trzeciej klasie gimnazjum. Pani od polskiego powiedziała, że to książka wyjątkowa, być może najważniejsza z całego kanonu lektur, choć nieobowiązkowa. Teraz, po jej przeczytaniu mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że te słowa są prawdą. Żadna epopeja narodowa nie uświadamia tyle i nie wzrusza tak jak właśnie obyczajowa "Poczwarka".

Myślę, że...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    12 303
  • Chcę przeczytać
    2 699
  • Posiadam
    1 096
  • Ulubione
    726
  • Chcę w prezencie
    91
  • Teraz czytam
    88
  • Literatura polska
    86
  • Lektury
    84
  • Z biblioteki
    69
  • 2014
    52

Cytaty

Więcej
Dorota Terakowska Poczwarka Zobacz więcej
Dorota Terakowska Poczwarka Zobacz więcej
Dorota Terakowska Poczwarka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także