Arsène Wenger. Generał i jego Kanonierzy

Sine Qua Non
2016-09-14
2016-09-14
Bartosz Sałbut
piłka nożna kanonierzy sport arsenal londyn

Okładka książki Futbonomia Simon Kuper, Stefan Szymański
Futbonomia Simon Kuper, Stefan...
Okładka książki Radosław Kałużny. Powrót Taty Radosław Kałużny, Mateusz Karoń
Radosław Kałuż... Radosław Kałużny,&n...
Okładka książki Fucking Polak. Nowe życie Izabela Koprowiak, Arkadiusz Onyszko
Fucking Polak.... Izabela Koprowiak, ...

Książka zapowiadała się fajnie, ale niestety po pewnym czasie w kółko jest o tym samym. Jak to oni nie mieli ciężko przez budowę stadionu, powtarzający się problem że nie są jak City czy Chelsea czy kilka rozdziałów o tym kogo udało, a kogo nie udało się ściągnąć w okienku 2014. Od połowy książki naprawdę męczyłem się czytając to.

Zaskakująco dobra pozycja. Zwykle tego typu biografie prezentują cukierkowy wizerunek bohatera, ale Jonh Cross ze swojej znajomości z Wengerem uczynił zaletę. Nie stronił od opisywania wad szkoleniowca czy przytaczania niekorzystnych dla niego sytuacji. Przy tym nie zabrakło wnikliwej analizy kolejnych lat posuchy Arsenalu wraz z wytłumaczeniem, dlaczego akurat wtedy doszło do danego rozczarowującego sezonu. Pozytywne zaskoczenie.

Standardowy strach przy biografiach, że autor będzie zbyt mało krytyczny wobec opisywanej postaci był tutaj zupełnie niepotrzebny. Cross opowiada o tytułowym "generale" jako postaci wielowymiarowej - od cudownego menadżera z 2004 roku, kiedy to Arsenal zdobył mistrzostwo Anglii nie przegrywając ani jednego meczu po kapryśnego tradycjonalistę, którego pokonuje szybki rozwój futbolu. Lekturę czyta się stosunkowo długo, lecz jest bardzo obfita w treści i konkretna. Fanom Kanonierów nie trzeba polecać, natomiast dla "zwykłego" czytelnika książka jest warta przeczytania, choćby z powodu pokazania wielu twarzy trenera, jego sposobów działania oraz poznania choć troszeczkę od kuchni świata futbolowego.

Arsene jest legendą. Nie tylko Arsenalu, ale piłki nożnej w ogóle. Można mieć do niego pretensje, że nie poszedł z duchem czasu i zatrzymał się w kwestii prowadzenia zespołu na przełomie wieków, ale nie można mu odmówić, że właśnie wtedy zrewolucjonizował tę grę. To, co osiągnął z Arsenalem, sportowo i organizacyjnie, jest nie do przecenienia. Nawet jeśli miejsce, w którym Klub aktualnie się znajduje jest po części jego winą. Teraz kolej na następną ksiażkę o Wengerze.

Ta książka to jakiś bełkot, w kółko przepisywane to samo. Brak chronologii, przez cała książkę wracanie do sezonu „niezwyciężonych”, nie wiem ile razy jest napisane o budowie nowego stadionu. Czuje jakby przez całą książkę czytała kilka faktów napisanych innymi słowami.

Po publikację powinni sięgnąć, jeśli jeszcze tego nie zrobili, przede wszystkim fani Wengera i Arsenalu. Bez wątpienia znajdą tutaj szereg ciekawych informacji o ich ukochanym klubie i wieloletnim menedżerze. Czytelnicy, których Arsenal interesuje w małym stopniu, mogą poczuć się nieco przytłoczeni dużą liczbą szczegółów. Oni jednak też mogą zajrzeć do tej książki. Pamiętajmy, bowiem, że Arsene Wenger jest naprawdę ważną postacią w najnowszej historii piłki nożnej. Warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

CAŁOŚĆ RECENZJI -> https://rfbl.pl/arsene-wenger-general-i-jego-kanonierzy-recenzja/

Arsene Wenger był menadżerem Arsenalu w latach 1996-2018, książka powstała w 2015 roku, polskie wydanie pojawiło się na rynku rok później, jest więc to pozycja, która opowiada o obecnym wówczas szkoleniowcu Kanonierów. John Cross to brytyjski dziennikarz pracujący w "Daily Mirror", szef działu piłkarskiego i ekspert zajmujący się Arsenalem. Przez lata swojej pracy mógł podglądać Francuza, zadawać mu pytania, słuchać jego wypowiedzi na konferencjach prasowych. Jest to książka, która pokazuje jak Wenger wygląda w oczach innych osób, Cross przywołuje wypowiedzi piłkarzy czy trenerów, przedstawia różne sytuacje z nim w rolach głównych, od przepychanek czy skandali jak pizzagate do incydentów podczas kontaktów z mediami. Mimo widocznej sympatii autora w stosunku do bohatera książki, dziennikarz potrafi też pokazać mniej przyjazne oblicze Wengera. Francuzowi obrywa się za kiepskie ruchy transferowe, brak strategii, wybuchy złości w stosunku do dziennikarzy czy kiepskie stosunki z niektórymi trenerami czy piłkarzami. Sporo miejsca poświęcono także ukazaniu osoby Francuza jako trenera. Cross pokazuje jak wygląda warsztat Arsene'a, jak wyglądają treningi, jakie ma kontakty z innymi pracownikami i piłkarzami, jaką filozofię zaszczepił w Kanonierach itp. Oczywiście, ze względu na fakt, że treść odnosi się tylko do okresu pracy z Arsenalem, sporo interesujących kwestii dotyczących pracy w innych zespołach czy życia prywatnego zostało tylko zasygnalizowanych. Za kilka tygodni ukaże się na naszym rynku autobiografia Wengera, do której książka Crossa jeszcze bardziej mnie zachęciła, bo mamy do czynienia z niebanalną postacią, a pozycję brytyjskiego dziennikarza możemy traktować jako zachętę do dalszego zgłębiania osoby francuskiego trenera.

Niewiele jest na tym świecie osób, które potrafią utrzymać się na szczycie. Dzieje się tak we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Nieważne czy jesteś muzykiem, politykiem, aktorem czy sportowcem. W końcu nikt nie jest nieomylny. Zdarzają się jednak wyjątki od reguły. I choć w świecie piłki nożnej nie są one stałe, to i tak są warte naszej uwagi. Do tej kategorii z pewnością zalicza się Arsene Wenger.

Francuski szkoleniowiec od ponad 20 lat pracuje w Arsenalu Londyn. Na Wyspach Brytyjskich wygrał wszystko, a jedynym trofeum jakiego brakuje mu w jego kolekcji jest trofeum za zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Jako, że w zeszłym roku miała miejsce monumentalna rocznica pracy Wengera, w Polsce ukazała się książka Johna Crossa, która traktuje o jego karierze w klubie z Emirates, oczami byłych piłkarzy, działaczy, trenerów, a nawet samego Wengera.

Nie lada sztuką jest zamieścić wszystkie najważniejsze momenty z profesjonalnego życia jednej osoby na niemal 400 stronach, na szczęście w omawianym przypadku ta sztuka się udała. John Cross, dziennikarz i ekspert brytyjskiej gazety „Daily Mirror”, który zajmuje się właśnie Arsenalem, był najwłaściwszą osobą do podołania temu zadaniu.

Na wspomnianych 400 stronach znajdziecie 19 rozdziałów rozciągających się od momentu przybycia Arsena Wengera do klubu, aż do końca sezonu 2015/2016. W każdym z nich opisane zostały konkretne wydarzenia, które miały bezpośredni wpływ na pozycję Arsenalu Londyn w Wielkiej Brytanii i Europie.

Autor już od samego początku stara się znaleźć odpowiedź na pytanie: czy Arsene Wenger to właściwa osoba na właściwym miejscu. Widzimy szkoleniowca w jego najlepszych chwilach, a także tych najczarniejszych. Czytelnicy mają okazję zapoznać się z kulisami transferów, spektakularnych zwycięstw oraz najgorszych porażek, np. kupno Mesuta Özila z Realu Madryt, zacięta rywalizacja z sir. Alexem Fergusonem czy sezon „Niepokonanych”.

Książka ta, to nie tylko zapis historii ostatnich dwóch dekad, ale przede wszystkim świetny materiał poglądowy dla każdej osoby, która chciałaby w przyszłości zasiadać na ławce szkoleniowej klubu sportowego. Wielu fanów „Kanonierów” głośno wypowiada swoje niezadowolenie z braku sukcesów klubu i ich źródła dopatruje się we francuskim trenerze. Poznając z bliska sekrety pracy Wengera, czytelnik zdaje sobie sprawę z jak wieloma aspektami pozasportowymi musiał on sobie radzić przez ten czas. John Cross nie stara się jednak usprawiedliwiać żadnych podjętych decyzji, a obiektywnie nakreślić wszystkie „za” i „przeciw”.

Jak już wcześniej wspomniałem, w książce znajdziecie wypowiedzi legend związanych z klubem. Swoje zdanie o menedżerze wyrazili choćby Thierry Henry, Robert Pires, Ray Parlour czy nawet Sven-Goran Eriksson. Jak zwykle, dla wzrokowców znalazły się również zdjęcia szkoleniowca z bardziej pamiętnych okresów jego kariery.

„Arsene Wenger. Generał i jego kanonierzy”, to obraz zmagań, wzlotów i upadków człowieka wiernego swojej własnej filozofii, człowieka oczytanego oraz inteligentnego, a przede wszystkim ze wszech miar interesującego. Francuz przykuwa swoją charyzmą i całkowitym zaangażowaniem w swoją pracę. Lektura tej książki sprawi, że szkoleniowiec, czy przez was lubiany czy znienawidzony, już na dobre zagnieździ się w waszej pamięci.

Książka nie jest zbiorem statystyk, dat i wyników meczów, informacji o kwotach transferowych. Oczywiście pojawiają się te informacje, aby umiejscowić historię w czasie i przekazać istotne fakty. Sukcesy i porażki, tajemnice transferów, relacje z mediami, to wszystko służy, aby przedstawić to jakim trenerem był i jaką osobą jest Arsene Wenger.

• Sport
  • Sportowe