Arsène Wenger. Generał i jego Kanonierzy

Tłumaczenie: Bartosz Sałbut
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Arsène Wenger: The Inside Story of Arsenal Under Wenger
Alicja

„Wążer? Łonga”? Kiedy przybywał na Wyspy Brytyjskie, dziennikarze nie wiedzieli nawet, jak poprawnie wymówić jego nazwisko. Ale wystarczyły dwa sezony, by zaczęto odmieniać je w mediach przez wszystkie przypadki. Arsène Wenger zbudował w Londynie jedną z najlepszych drużyn świata. Trzy mistrzostwa Anglii, a zwłaszcza sezon 2003/04, w którym jego Kanonierzy nie ponieśli w Premier League żadnej...

Arsène Wenger zbudował w Londynie jedną z najlepszych drużyn świata. Trzy mistrzostwa Anglii, a zwłaszcza sezon 2003/04, w którym jego Kanonierzy nie ponieśli w Premier League żadnej porażki, zapewniły mu stałe miejsce w historii futbolu.

W swojej książce John Cross zabiera czytelnika prosto do szatni Arsenalu. Ustami Vieiry, Parloura, Henry’ego, Pirèsa, Campbella i wielu innych piłkarzy opowiada o metodach treningowych, sztuczkach motywacyjnych i pomysłach taktycznych francuskiego szkoleniowca.

Arsène Wenger. Generał i jego Kanonierzy to nie tylko najeżona anegdotami opowieść o 20 latach Francuza spędzonych na Highbury i Emirates Stadium. To świetny przewodnik dla każdego, kto marzy o karierze menedżera. Wielkiej karierze.

źródło opisu: http://www.wsqn.pl/

źródło okładki: http://www.wsqn.pl/

GroszeQ | 2016-10-18
Na półkach: Przeczytane, SPORT

Będę trochę subiektywny bo to moja ulubiona drużyna piłkarska ale spróbuję to wyważyć ;)
Książka jest bardzo aktualna ponieważ kończy się wraz z końcem zeszłego sezonu.Szczerze zupełnie inaczej patrzę po tej lekturze na Bossa(Arsene Wenger)Wnikliwie opisana historia jednego z najwybitniejszych trenerów piłki kopanej, pokazana przez pryzmat 20letniej pracy dla jednego z największych klubów na świecie(co właśnie jest zasługą tego trenera)Biografia która nie wybiela, nie stawia na piedestale,pokazuje trenera Wengera i jego postawę przez pryzmat wypowiedzi piłkarzy, pracowników klubu, dziennikarzy oraz trenerów drużyn przeciwnych.
Książka zarówno dla fanów piłki nożnej jak i fanów ciekawych osobowości,gorąco polecam!

Baron | 2016-09-15
Przeczytana: 06 sierpnia 2016

Wielu z młodych kibiców piłki nożnej nie potrafi docenić, jak wielki wpływ Arsene Wenger wywarł na rozwój futbolu na Wyspach Brytyjskich. Francuski menedżer jest często obiektem drwin z powodu swojej nieporadności, a także z powodu niemocny Arsenalu. Jednak są też i tacy, którzy znają historię Premier League ostatnich 20 lat i wiedzą, czego Wenger dokonał i dlatego darzą go szacunkiem. Sylwetkę "Le Professeur" i jego prawdziwe oblicze w doskonały sposób przedstawia książka Johna Crossa "Arsene Wenger. Generał i jego Kanonierzy".

Jak łatwo się domyślić, w książce tej opisane są losy Wengera od momentu podjęcia pracy w Arsenalu. Przychodząc na Highbury (od 2006 roku stadion Arsenalu nasi nazwę Emirates Stadium) Wenger był jednym z nielicznych zagranicznych menedżerów w Premier League. Pod jego adresem kierowano wiele sceptycznych uwag, gdyż nikt nie wiedział, jak człowiek wychowany we francuskiej kulturze poradzi sobie w specyficznym angielskim środowisku. Jednak Wenger szybko...

Krystian | 2016-10-03
Przeczytana: 03 października 2016

Arsenal już zawsze będzie kojarzony z człowiekiem o pomarszczonej twarzy, podobnie jak Arsene Wenger, który niedawno obchodził dwudziestolecie pracy w klubie już zawsze będzie kojarzony z Arsenalem. Jest on najbardziej obok Alexa Fergusona legendarnym trenerem w Premiership.
Wielu uważa, że jego czas na Emirates już parę lat temu powinien dobiec końca, lecz kto tak naprawdę wyobraża sobie ten klub bez Wengera na ławce trenerskiej?
Wyśmienity taktyk, którego Arsenal gra na wskroś ofensywnie i bardzo ładnie dla oka, co niestety nie zawsze przekłada się na osiąganie przez niego sukcesów.
Mistrz w wyszukiwaniu i wprowadzaniu młodych talentów do pierwszej drużyny. Nie wystarczyłoby czasu by przytoczyć tutaj wszystkie nazwiska, które dojrzały pod jego okiem.
Znany z niezwykłej dbałości o szczegóły. Gdy przychodził do ligi angielskiej całkowicie zrewolucjonizował sposób odżywiania a także wszystkie ćwiczenia mające na celu poprawienie sprawności piłkarzy, którym dowodził.
Prawdziwy...

kroolu | 2017-06-13
Przeczytana: luty 2017

Ta książka jest swoistą kroniką najnowszej historii Arsenalu Londyn. Celem jej autora nie było jednak chronologiczne przedstawienie najważniejszych wydarzeń w klubie z północnego Londynu z ostatnich 20 lat. Obszerna pozycja stanowi raczej próbę zbadania fenomenu najdłużej pracującego obecnie trenera w Premier League. Bo choć na finał Ligi Mistrzów londyńczycy czekają już ponad dekadę, a na mistrzostwo Anglii jeszcze dłużej, wiele osób w dalszym ciągu nie potrafi sobie wyobrazić Arsenalu bez francuskiego szkoleniowca na ławce. Przyznam, że po przeczytaniu "Generała i jego kanonierów" sam też zmieniłem nieco swój stosunek do Wengera - postaci romantycznej i tragicznej zarazem, biorąc pod uwagę zmiany, jakie zaszły przez ostatnie dwie dekady w europejskim sporcie.
Książka jest też jednocześnie bezcennym przewodnikiem dotyczącym sztuki adaptowania się do nowego miejsca i przełamywania stereotypów (aż trudno uwierzyć, ale gdy Wenger zaczynał pracę na Wyspach Brytyjskich był jednym z...

FCBTVpl | 2016-09-30

Wenger - człowiek rewolucjonista

Postaci Arsène Wengera chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Człowiek, który chyba był przeznaczony Arsenalowi poprzez swoje imię. Postać, która zrewolucjonizowała nie tylko cały klub od wewnątrz, ale także ligę angielską. Trener przez wielu niedoceniany z powodu braku wielkich triumfów chociażby w Europie. Jednak ponad 20 lat na stanowisku szkoleniowca i ponad 1000 spotkań na ławce trenerskiej musi obfitować wielkim szacunkiem.

Dziennikarz i ekspert zajmujący się Arsenalem Londyn zadał sobie trud napisania książki pt.: "Arsene Wenger. Generał i jego Kanonierzy". Książka została wydana w Polsce dzięki wydawnictwu Sine Qua Non. Komu jak komu, ale laurka w postaci książki na pewno należy się tak wybitnemu szkoleniowcowi.

W swojej książce autor próbuje dotrzeć do sedna osiągnięć Wengera oraz oceny stosowanych przez niego metod. Wszystko to na podstawie wielu relacji i krótkich wypowiedzi piłkarzy, prezesów, właścicieli klubu, innych trenerów,...

rafajlo5 | 2017-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2017

Arsene Wenger przez lata pracy w Arsenalu wypracował sobie uznanie większości futbolowego świata. Jednak ostatnie sezony zdawały się kwestionować jego kompetencje i potwierdzać, że Francuz nie nadąża za zmianami zachodzącymi w piłce. Książka John'a Cross'a pokazuje całościowo nie tylko karierę Wengera, ale również jego filozofię futbolu. Tłumaczy, dlaczego nie decyduje się on na sprowadzanie gwiazd za miliony euro oraz czemu jego drużyny zawsze wychodzą nastawione na grę ofensywną. Autor w ciekawy sposób przytacza kulisy sezonu "Niezwyciężonych", przeprowadzki na Emirates, problemów finansowych klubu oraz powolnego wyprowadzania drużyny na prostą. W książce pojawia się wiele wypowiedzi osób związanych z Arsenalem - od byłych i obecnych piłkarzy poprzez działaczy, do szeregowych pracowników. Pokazuje również francuskiego menadżera od strony, której zwykły kibic na co dzień nie dostrzega - zwykłego człowieka, który nie jest pozbawiony emocji, jak to może się wydawać w trakcie meczów....

Goonerette | 2017-05-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Sportowe
Przeczytana: maj 2017

Tak się akurat złożyło, że czytałam tę książkę w okresie, kiedy jeszcze głośniej niż zwykle dało się słyszeć okrzyki zniecierpliwionych kibiców: "Wenger OUT!". Szczególnie widoczne to było w mediach społecznościowych, choć nie tylko, bo przecież niewielkie grupy kibiców organizowały także protesty na ulicach.

Książka Johna Crossa to ciekawy zbiór relacji, wypowiedzi i opisów od początków kariery menedżerskiej Wengera w Arsenalu, aż po najbardziej aktualne wydarzenia (sezon 2015/16). Dla mnie osobiście, najbardziej interesujące były anegdoty z tych najwcześniejszych lat pracy w Klubie, bo wtedy jeszcze nie śledziłam meczów Arsenalu tak, jak to robię obecnie.

Czy książka spodoba się także kibicom innych drużyn niż Arsenal?
Sądzę, że tak, chociaż wiem, że nie każdy jest aż tak pochłonięty Premier League, żeby czytać o sukcesach drużyny przeciwnej ;)

Po lekturze jedno wiem na pewno: Arsene Wenger jest postacią nieprzeciętną, której należy się największy szacunek za to, co osiągnął,...

Wojtek Kowalski | 2018-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2018

Spodziewałem się nudnej książki z faktografią, a otrzymałem interesującą analizę okresu pracy Arsene'a Wengera w Arsenalu. Bardzo dużo ciekawych tez, które utkwiły w głowie po lekturze.

szarolek | 2016-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2016

Bardzo ciekawa książka. Nie tylko dla fana Arsenalu, ale również dla każdego kibica Premier League.
Pozwala nam bliżej poznać człowieka, który na stałe zmienił angielską piłkę.

Maciej Szukut | 2017-05-02

Tak naprawdę to zbiór wywiadów i opini dziennikarzy. Raczej dla fanów Wengera lub Arsenalu.