Wrzask rebeliantów. Historia geniusza wojny secesyjnej

Tłumaczenie: Jan Dzierzgowski
Seria: Seria Amerykańska
Wydawnictwo: Czarne
Rebel Yell: The Violence, Passion, and Redemption of Stonewall Jackson
wojna secesyjna, USA
literatura faktu
elfijka

Generał Stonewall Jackson jest postacią owianą legendą, romantycznym bohaterem, szlachetnym przegranym. Jest też bez wątpienia jednym z najwybitniejszych amerykańskich taktyków wojskowych. Kiedy wiosną 1862 roku wydawało się, że klęska konfederatów jest nieuchronna, Jackson przeprowadził być może najlepszą kampanię w historii Stanów Zjednoczonych, zdumiewając i zachwycając nowatorską strategią. Jego tragiczną śmierć opłakiwały tak Południe, jak i Północ.

S.C. Gwynne opisuje dwadzieścia cztery miesiące błyskotliwej kariery wojskowej Jacksona, jego życie prywatne, burzliwe relacje z najważniejszymi postaciami jego czasów, wciąga mnogością batalistycznych i militarnych szczegółów. Wrzask rebeliantów to nie tylko żywy portret wyjątkowego bohatera, lecz również świetna kronika wojny secesyjnej.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/wrzask-rebeliantow

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/wrzask-rebeliantow

Oficjalna recenzja
Zicocu książek: 1623

Genialny taktyk czy mrukliwy dziwak?

Jako dziecko, proszę Państwa, uwielbiałem historię. Fascynacja jednak, niestety, szybko się skończyła – wtedy mniej więcej, gdy zorientowałem się, że dzieje ludzkie nie są opowieścią o honorowych starciach między kilkoma czy, maksymalnie, kilkudziesięcioma herosami, lecz sprawą znacznie bardziej skomplikowaną. Później oczywiście zrozumiałem, iż to właśnie decyduje o jej pięknie, ale „Wrzask rebeliantów” S.C. Gwynne’a przypomniał mi o tej dziecięcej wierze w prostotę i bohaterstwo.

Regularnie zdarza mi się czytać biografie, lecz najczęściej są to biografie artystów, przede wszystkim pisarzy. Powody są oczywiste: ludzi sztuki – a już na pewno tych, których życiorysy warto badać – unosi się kusząca aura geniuszu, codzienność natomiast bardzo często przesiąknięta jest całym wachlarzem dziwactw i ekstrawagancji. Warto jednak zadać proste pytanie: czy te najbardziej intrygujące elementy ich egzystencji są bezpośrednio związane z powołaniem? Odpowiedź wcale nie będzie jednoznaczna, bo niektórych z pewnością nie da się przenieść na życie konfederackiego generała żyjącego w XIX wieku (trudno oczekiwać na przykład, by był skłonnym do głębokiej refleksji wolnomyślicielem), ale część jest bardzo uniwersalna: choćby dziwactwa. Tak, dziwactw Thomas J. Jackson miał cały zestaw.

Niezbyt przystojny mruk, genialny taktyk, mało zgrabny, ba, pokraczny niekiedy introwertyk, gorliwy chrześcijanin, kochający mąż zawsze chętny do zabaw z dziećmi, mistrz wojskowych manewrów, człowiek, który nigdy nie pokłonił się żadnej kuli ani nie wystraszył się wybuchającego kilka metrów dalej pocisku, gotów był za to posłać przed pluton egzekucyjny każdego, kto nie sprostał jego niezwykle wysokim wymaganiom – nie tylko związanym ze służbą, ale i moralnym. Stonewall Jackson prezentował dziesiątki najróżniejszych obliczy, przez co mało który z jego towarzyszy mógł go zrozumieć, każdy za to uwielbiał za wszystkie zwycięstwa przyniesione Konfederacji.

Gwynne bardzo dobrze wykorzystuje wszystkie kryjące się w postaci Starego Jacka niejednorodności i kontrasty. Najpierw lekko usypia uwagę czytelnika przez opowieści o jego mrukliwości oraz skłonności do oddawania swego losu w ręce Opatrzności, aby w kolejnym akapicie zaprezentować go w pełnym ogniu walki, kiedy kule śmigają nad głową, a sam generał, zupełnie się tym nie przejmując, decyduje się na kolejny śmiały manewr. Potem natomiast, kiedy odbiorca, wzorem szeregowych rebeliantów, pokocha Jacksona, opisuje budzące wątpliwości decyzje w kwestiach personalnych, aby nieco tę hagiografię uczłowieczyć.

Warto zaznaczyć jednak, że „Historia geniusza wojny secesyjnej” nie jest biografią per se; sam autor w posłowiu pisze, iż jego dzieło „ma charakter biograficzny”. A szkoda, bo generał z pewnością stanowi najciekawszy punkt książki – Gwynne wplata w tok opowieści szczegóły dotyczące jego życia sprzed wojny domowej (od najwcześniejszej młodości do konfliktu Ameryki z Meksykiem w latach 40. XIX wieku), ale zdecydowanie większy ciężar kładzie na opis jego manewrów.

Zresztą sceny batalistyczne tak naprawdę stanowią trzon „Wrzasku rebeliantów”. Część z nich opatrzono nawet mapkami, które ilustrują ruchy wojsk. Amerykański pisarz radzi sobie z tymi fragmentami całkiem nieźle – jego metodę stanowi pomieszanie literackiego opisu samego pola walki ze skrupulatnym wyliczaniem kolejnych zmian pozycji każdej jednostki. Zdarza się, że to drugie dominuje, przez co lektura wymaga sporo uwagi, bo łatwo się w tych manewrach pogubić. Gwynne jednak za punkt honoru postawił sobie zachowanie maksymalnej rzetelności – i to mu się udaje.

„Wrzask rebeliantów. Historia geniusza wojny secesyjnej” to rzecz stworzona dla tych, którzy po lekturze „Serca wszystkiego, co istnieje” czekali na kolejne świetne połączenie książki historycznej i biografii. Tom Clavin i Bob Drury pokazali czytelnikom konflikt dwóch amerykańskich cywilizacji, S.C. Gwynne natomiast skupił się na wojnie domowej – efekty jego pracy są jednak równie dobre.

Bartosz Szczyżański

Petroniusz | 2018-01-25
Na półkach: Przeczytane, historia, 2017
Przeczytana: grudzień 2017

„Rebel yell” czyli złowrogi wrzask który powodował że broń sama wysuwała się z dłoni a jankesi uciekali jak najdalej. Sam Jackson zaś to legenda konfederackiej armii. Do tej pory odbierałem ją nieco jako postać pomnikową, dzięki tej książce zobaczyłem bardziej złożony obraz tej postaci. Wielkiego wojownika ale wbrew pozorom pełnego słabości i wewnętrznych sprzeczności. Niemniej – jego „chłopcy” byli gotowi pójść z anim w ogień, a jego korpus nazywany był „pieszą kawalerią” – z uwagi na niesamowite tempo marszu, Bez butów, płaszczy, zimą – a na końcu przemarszu stawali do boju z przeważającymi siłami jankesów i atakowali jak furie – często wygrywając samym impetem.

Niezależnie od tych zachwytów – Jackson popełniał szereg błędów także jako dowódca i świetne że Autor je pokazuje. Niektóre jego kampanie nie były tylko pasmem zwycięstw. Tak swoją drogą książka ta przy okazji znakomity przewodnik po wszelkich kampaniach w jakich Jackson brał udział.

Książka jest jednak opowieścią o...

Legeriusz | 2018-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Pasjonująca opowieść o Stonewallu

Jest tu kilka powtórzeń dotyczących zachowania i usposobienia Jacksona, trochę achronologii, jednak uzasadnionej, bo autor umiejętnie trafia w sedno wydarzeń i z łatwością prowadzi czytelnika przez meandry konfliktu miedzy Północą a Południem. Przede wszystkim skupia się na wydarzeniach militarnych, nie szczędzi opisów bitew, mało tu polityki, wręcz skąpa ilość. Brak jałowych dywagacji, a prawie same konkrety. Autor eksponuje oczywiście rolę generała w wojnie. Wszak o nim jest ta książka. O walce bohatera Konfederacji.
Nie ustrzeżono się kilku błędów, bo czasem zamiast wschodu mamy zachód lub zamiast lewej prawą, jednak kto śledzi przebieg działań wojennych na mapie, łatwo to wychwyci. Wielkim plusem są właśnie mapy. Minusem kompletny brak zdjęć w polskim wydaniu.
Ale tekst świetny. Ja czytałem z zapartym tchem.

Pełna recenzja: https://blogbooksandbeauty.wordpress.com/2017/11/20/wrzask-rebeliantow-historia-geniusza-wojny-secesyjnej/

Na początek trzeba przyznać, że nie jest to pozycja dla każdego. Jest dosyć trudna, zawiera wiele szczegółów zarówno z życia głównego bohatera, jak i z jego udziału w wielu potyczkach. Znajdziemy tutaj także liczne opisy bitew stoczonych między wojskami Północy i Południa, często zawierających mnóstwo detali dotyczących taktyki, czy broni używanych przez obie armie. Autor wykonał ogrom pracy związanej z badaniem materiałów źródłowych (przypisy i źródła zajmują około 100 stron) i to widać na każdej stronie. Będzie to więc głównie biografia dla czytelników, którzy uwielbiają historię (nie tylko USA) łącznie z jej wszystkimi zawiłościami i szczegółami albo chcą poznać bliżej wybitnego stratega i wojskowego. Mimo tej początkowej uwagi, muszę zaznaczyć, że jest to jednak bardzo dobra pozycja. Owszem, zawiera naprawdę wiele detali i opisów, ale dzięki temu czytając...

eriucunninghan | 2018-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

S.C. Gwynne napisał trzymającą w napięciu opowieść wojenną,bogato okraszoną źródłami, co wzmacnia poczucie autentyzmu. Powstał dzięki temu, poświęcony generałowi Thomasowi "Stonewall" Jacksonowi, opis pierwszych lat wojny secesyjnej, toczonej na wschodnim teatrze rzeczonej wojny. Wartka akcja, dokładne opisy, cytaty ze źródeł i iście reporterki język powoduje, że czytelnik od pierwszej, do ostatniej strony jest wchłonięty przez powieść. Istną gratką dla wielbicieli XIX wiecznej historii Ameryki, jest wykaz źródeł na końcu książki. Podsumowując, wiele dowiedziałam się o historii, strategii i taktyce wojskowej okresu, ale także na temat warunków życia ludzi w tamtym okresie.

Jarek1983 | 2018-06-19
Przeczytana: 16 maja 2018

Historia drobnym drukiem spisana.

Obszerna to książka, ale nie mogło być inaczej, gdyż przedstawia kawał historii Ameryki. Tej krwawej, dodam. Cenię tak drobiazgowo opisane historie jak ta zawarta we „Wrzasku rebeliantów”. Mimo, iż miłośnikiem militarnych opowieści nie jestem, książkę autorstwa S.C. Gwynne`a czytało się dobrze. Duża w tym rola generała Stonewall`a Jacksona. Tym ciekawsza to pozycja, gdyż czytamy historię przegranego.

Nie będę ukrywał, że nie każda strona była dla mnie łatwym kąskiem. Otóż opisy bitew, analiza strategii czy kwestie związane z wojskową logistyką do mnie nie przemawiały, ale umiem sobie wyobrazić pasjonatów takich opisów. Niemniej i tacy ignoranci jak ja, mogą znaleźć tu wiele dobrego. Naturalnie głównym magnesem jest postać tytułowego bohatera.

Milczący, niemrawy, ale skrywający w sobie niezwykłe pokłady myśli taktycznej. Mało eksponujący swoją osobę czy też rzucający się w oczy. Oddany służbie wojskowej i głębokiej wierze. Pomimo...

PedroP | 2017-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2017

Książka nie jest wcale tak długa, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Poza tym napisana jest przystępnym językiem, choć w opisie bitew położony jest spory nacisk na manewry wojskowe, co jednak uważam za dodatkowy plus tej pozycji. Mapki z poszczególnych bitew, w których uczestniczył Thomas "Stonewall" Jackson dają lepszą perspektywę umiejscowienia poszczególnych oddziałów Konfederacji i Unii. Jedynym zarzutem wobec polskiego wydania jest brak jakichkolwiek zdjęć Jacksona, jego rodziny i najważniejszych postaci wojny secesyjnej. Umieszczenie choćby kilku zdjęć, na pewno dodałoby książce jeszcze większego uroku i wartości. Książka jest cenna nie tylko ze względu na opis maestrii taktycznej Jacksona, zdarzeń w trakcie poszczególnych potyczek, jak choćby słynne słowa wypowiedziane przez generała Barnarda Bee podczas pierwszej bitwy pod Mannassas (lub w terminologii jankeskiej Bull Run), dzięki którym Jackson zyskał swój przydomek, ale również dzięki wielu ciekawym faktom z życia...

Darek | 2018-03-04
Przeczytana: 03 marca 2018

Książka napisana z ogromną pasją, czyta się ją bardzo dobrze. Nawet nie znając się na historii, technice i taktyce wojskowej - akurat w tych elementach można uzupełnić niedostatki wiedzy.
Wielki podziw dla autora, który z ogromu źródeł wykroił syntezę - mamy tutaj normalny szyk wydarzeń przeplatany retrospekcjami. Bardzo mi się podobało to, że było sporo o realiach życia w połowie XIX wieku i realiach wojny.
Polecam! Czyta się jednym tchem, mimo że to ponad 500 stron (+200 przypisów!)

ilcattivo13 | 2017-12-25
Przeczytana: 09 grudnia 2017

(Recenzja ukazała się pierwotnie na szortal.com)

Być jak „Stonewall” Jackson

Hubert Przybylski

Żeby nie uchybić tradycji, zacznę od oczywistej oczywistości. A mianowicie – każda wojna ma swojego dowódczego geniusza*. Co jednak sprawia, że się taki geniusz objawia? Moim zdaniem najczęściej to potrzeba pokonania liczniejszego, lepiej zaopatrzonego przeciwnika. Gdy trzeba skłonić głodnych, poobdzieranych, gorzej wyekwipowanych żołnierzy do wysiłku i walki. Tak właśnie musiał walczyć z Rzymianami Hannibal Barkas. Jednak nawet on miał bez porównania lepsze warunki niż dziadek Blitzkriegu – konfederacki generał Thomas J. „Stonewall” Jackson. I dlatego nie ma się co dziwić, że to właśnie on, spośród wszystkich dowódców biorących udział w wojnie secesyjnej, został bohaterem największej liczby opracowań naukowych, monografii i biografii. Omówię Wam dziś jedną z tych ostatnich, biografię zatytułowaną „Wrzask rebeliantów”, a napisaną przez S.C. Gwynne’a.

Biografia jak to biografia – o...

Kasiek m | 2018-01-27
Przeczytana: 26 stycznia 2018