Wrzask rebeliantów. Historia geniusza wojny secesyjnej

Okładka książki Wrzask rebeliantów. Historia geniusza wojny secesyjnej S. C. Gwynne
Okładka książki Wrzask rebeliantów. Historia geniusza wojny secesyjnej
2014-09-30
Jan Dzierzgowski
wojna secesyjna USA
Inne

Genialny taktyk czy mrukliwy dziwak?

1956 14 299

Dla osoby zafascynowanej tematem, niesamowita pozycja na polskim rynku. Dynamiczny portret interesującej postaci.

Osobliwa to postać. Z jednej strony gorliwy chrześcijanin, żyjący żywą wiarą, ufny Bogu i gorąco wierzący, a z drugiej dowódca, który nie ma dylematów by zabijać swoich przeciwników. Z pozoru dziwny to dylemat, ale autor pozwala wniknąć w osobowość wielkiego generała, na tyle by zrozumieć motywy jego postępowania. Gorąco wierzył w sprawę, którą walczył. Wierzył w wolność swoich krajan (południowców) i gotów był sprzeciwiać się tyranii większości. Książka jest historią tego sprzeciwu, którą wyrażał na polach bitewnych wojny secesyjnej. Opisuje raptem kilkanaście miesięcy zmagań – ale czyni to na tyle szczegółowo, że można dotknąć jego geniuszu. Wielkie zwycięstwa okupione wielką daniną krwi nie zmniejszyły wiary żołnierzy konfederackich w sprawę której życie poświęcili ani w swojego generała, który im przewodził. Po tym poznaje się wielkiego człowieka – że inni gotowi są cierpieć dla sprawy, w którą wierzy. Ale trudne to cierpienie – bo wojna nigdy nie jest piękna, a śmierć tam ani łaskawa ani życzliwa.

Bardzo dobra historia jednego z największych bohaterów wojny secesyjnej. Szczególnie ciekawe, dlatego, że to było dla mnie pierwsze spotkanie z historią tej wojny, bo w zasadzie poza końcowym wynikiem prawie nic o niej nie wiedziałem.
Niestety mam mały problem z autorem, bo ponownie wg mnie używa zbyt wyniosłych słów do opisu bitew (tak jak w historii Komanczów). Od początku jest mnóstwo ofiar, armie są cały czas dziesiątkowane i to z czasem się po prostu przejada, do tego często kończy rozdziały jak pisarze kryminałów zamiast skupiać się na faktach. Także był mały problem z kierownictwem armii, bo było pełno generałów i ciężko było się połapać w hierarchi dowodzenia, ale to chyba nie wina autora.
Na pewno historia życia Stonewalla Jacksona jest bardzo ciekawa i nawet w miarę chronologicznie napisana (choć pojawiały się skoki czasowe) i myślę, że dzięki niej jeszcze sięgnę po książki o wojnie secesyjnej.

Ufff... dobrnąłem do końca. Nie wiem dlaczego tak mnie znużyła ta książka. Chyba opisy bitew były zbyt dokładne, a jednoczenie opisane w sposób trochę zawiły. Autor naprawdę mocno się postarał, jest cała masa informacji na temat Jacksona, na temat prowadzenia działań wojennych, na temat broni... i być może dlatego tak mnie ta pozycja znużyła. Po prostu nie jestem aż tak wielki fanem tematu Wojny Secesyjnej. Książki wydawnictwa Czarne dotyczące kontaktu białych z rdzennymi mieszkańcami Ameryki Północnej zdecydowanie bardziej przypadły mi do gustu, ponieważ ten temat po prostu bardziej mi leży.
Mnie Wrzask Rebeliantów nie zachwycił, ale osoby mocniej zainteresowane tą tematyką powinny być zachwycone.

Książka o Thomasie Jacksonie, będącym wybitnym dowódcą amerykańskim, który najpierw uczestniczył w wojnie z Meksykiem, w potem w wojnie secesyjnej, gdzie walczył po stronie południa i stał się jego legendą.

Autor przedstawia jego wojskową karierę, a przy okazji część historii wojny secesyjnej.

Jackson jest bohaterem, który gdyby był postacią fikcyjną, to byśmy pewnie stwierdzili, że jest przerysowany i nierealistyczny. Jest najpierw nieudolnym wykładowcą, który ma ogromne problemy z relacjami z ludźmi, a gdy dostaje szanse dowodzenia w walce szybko staje się drugim najważniejszym człowiekiem w wojnie secesyjnej po stronie południa. Był bardzo religijny, ściśle przestrzegał wojskowych reguł i był bezlitosny wobec tych, którzy tę reguły łamali. Myślał nieszablonowo i był bardzo niezależny, dzięki czemu wiele sukcesów konfederadów wynikało z jego działań. Był też szalenie odważny i wszystkie zasługi przypisywał wsparciu Boga. Zyskał ogromną sławę nawet wśród przeciwników, do której kompletnie nie pasował.

Świetna książka, chociaż momentami mnie męczyła, gdy autor w taki mało emocjonujący i powtarzający się sposób przedstawiał kolejne starcia. Trochę też miałem wrażenie, że nie jest obiektywny i podkreśla sukcesy południa i nieudolność północy.

Jackson jest bohaterem, który gdyby był postacią fikcyjną, to byśmy pewnie...

Po rewelacyjnym „Imperium księżyca w pełni. Wzlot i upadek Komanczów, najpotężniejszego indiańskiego ludu” postanowiłem sięgnąć po kolejną książkę autorstwa S. C. Gwynne’a. Mój wybór padł na „Wrzask rebeliantów. Historia geniusza wojny secesyjnej”.

C. Gwynne urodził się w 1953 roku w Worcester w stanie Massachusetts. Ukończył historię na Uniwersytecie Princeton. Jest utytułowanym dziennikarzem. Przez wiele lat pracował w „The Time” jako redaktor i korespondent krajowy, a następnie w „Texas Monthly” jako redaktor naczelny. Publikował w „The New York Times”, „Harper’s” i „California Magazine”. Za Imperium księżyca w pełni otrzymał National Book Critics Circle Award; książka znalazła się też w finale Nagrody Pulitzera. Mieszka w Austin w Teksasie z żoną, artystką Katie Maratta.

Książka przedstawia biografię generała Thomasa J. „Stonewalla” Jacksona, wybitnego dowódcy wojsk Południa w czasie wojny secesyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich dwóch lat jego życia. Autor doskonale pokazał dwa oblicza przywódcy konfederatów. Z jednej strony introwertyk, gorliwy katolik (wszystko przypisywał woli boskiej) i kochający nade wszystko rodzinę ojciec i mąż (Gwynne przytacza niezwykle ciekawe fragmenty prywatnych listów Jacksona do ukochanej żony). Z drugiej zaś genialny strateg, który bez mrugnięcia okiem skazuje na śmierć nieposłusznych sobie podległych. „Stonewall” nie raz udowodnił, że nawet nie mając przewagi liczebnej ani nowoczesnej broni, można odnieść spektakularne zwycięstwo, dzięki zastosowaniu odpowiedniej taktyki.

Więcej na moim blogu: http://oczytany.eu/wrzask-rebeliantow-historia-geniusza-wojny-secesyjnej-s-c-gwynne/

Pozytywnie zaskoczyła mnie ta książka - spodziewałam się trudnej lektury, a mimo dużej ilości faktów, opisów manewrów wojskowych wciągnęłam się w historię wojny secesyjnej! Nie jest to może lekka opowieść, ale książka została napisana w taki sposób, że momentami nie można się oderwać - czasem zazdrość, krnąbrność czy nonszalancją przechylały szalę zwycięstwa, a nie nowoczesna broń czy przewaga liczebna.

Nie będzie chyba przesadą określenie tej książki jako biografii wojskowej w najlepszym stylu, bo i Stonewalla Jacksona można porównywać do Napoleona czy Fryderyka Wielkiego. Nie jest to może porywający życiorys - sierota, nauczyciel, żołnierz, wykładowca akademicki, musiał długo czekać na swoją szansę, ale dzięki swojemu uporowi piął się w hierarchii wojskowej. Początkowo bohater nie budzi sympatii, milczący, pobożny, trochę wyśmiewany, jednocześnie konfliktowy, bez poczucia humoru, ale im więcej czytamy o Stonewallu tym bardziej te cechy charakteru budzą podziw i szacunek, a cała postać staje się coraz bardziej magnetyzująca, a nawet na swój sposób mistyczna. Ze strony S.C. Gwynne'a otrzymujemy kawał dobrzej historycznej lektury, sporo miejsca autor poświęca starciom, w których Jackson brał udział, ale poświęcono także parę słów, aby przybliżyć życie rodzinne bohatera. Opisy bitew są niezwykle żywe i plastyczne, przez co także bardzo interesujące. Może pewnym minusem jest fakt, że autor trochę skacze po chronologii, przeplatając okresy wojny secesyjnej migawkami z wcześniejszych cywilnych okresów życia, ale być może niektórym czytelnikom jest dzięki temu łatwiej, bo nie muszą czytać ciągle o wojnie i przemocy. Książka z kilku względów to naprawę pozytywne zaskoczenie; wybitny taktyk, postać też może z historycznego drugiego szeregu, z pewnością mniej znana niż europejscy wodzowie, ciekawy życiorys, teatr wojenny również interesujący, no i autor również znakomicie sobie poradził z tematem.

Książka jest jak główny bohater, niby nic wielkiego, ale robi piorunujące wrażenie. Ciężko się rozstać z głównym bohaterem.

• Biografie
  • Do kupienia