"Zachodźże czerwone słoneczko". Wybory '89 w województwie katowickim

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej (Oddział w Katowicach)
9788394203030
Inne
Dawid J

Rok 1989 okazał się przełomowym. Wybory parlamentarne w czerwcu 1989 r., choć tylko w części demokratyczne, uruchomiły lawinę, której nie dało się już zatrzymać. Erozja komunistycznego systemu władzy nabrała rozpędu. Rozpoczęły się zmiany o charakterze ustrojowym, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, a w wymiarze europejskim - do upadku sowieckiej dominacji i zniesienia żelaznej kurtyny. W 2014 r. w całym kraju obchodzono 25-lecie tamtych wydarzeń. Z tej okazji Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Katowicach przygotowało wystawę poświęconą wyborom do parlamentu w czerwcu 1989 r. Zaprezentowano na niej plakaty, liczne materiały ulotne, a przede wszystkim fotografie, przywołujące atmosferę owego „roku cudów”, czasu, w którym Polacy zainicjowali demontaż systemu komunistycznego w Europie na wschód od Łaby.
Niniejsza publikacja jest katalogiem tej wystawy, uzupełnionym o fotografie i grafiki, dla których nie starczyło miejsca na planszach wystawienniczych. Na osiemdziesięciu stronach zgromadzono prawie dziewięćdziesiąt ilustracji, pochodzących z zasobów archiwalnych, muzeów i stowarzyszeń, jak i zbiorów prywatnych. Opatrzone zostały autorskim komentarzem. Czytelnik może prześledzić drogę, która prowadziła do wyborów, od zapaści gospodarczej i beznadziei drugiej połowy dekady lat 80., poprzez strajki wiosną i latem 1988 r. W książce przedstawiono najważniejszych antagonistów, walczących o miejsca w sejmie i senacie, jak również przeciwników udziału w wyborach. Przybliżono metody walki o głosy wyborców, przebieg głosowania i zasygnalizowano procesy, które uruchomiły wydarzenia czerwca 1989 r.

źródło opisu: www.ipn.gov.pl

źródło okładki: www.ipn.gov.pl