Niedostępny świat. Podróż w głąb umysłu

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
literatura piękna

Paul Broks korzystając ze swej długiej praktyki neuropsychologa, tka wyjątkową w swoim rodzaju mozaikę składającą się z historii przypadków, przypowieści metafizycznych i wątków autobiograficznych. Broks pisze o swym doświadczeniu lekarskim i o własnych pacjentach – pochylając się nad nimi z wrażliwością i uczciwością. Przedstawia nam Jenny, która myśli o sobie, że jest martwa; Judy, której...

Przedstawia nam Jenny, która myśli o sobie, że jest martwa; Judy, której wskutek wylewu wypadło ze świadomości ostatnie 20 lat życia; chłopaka z wgniecioną czaszką, którego osobowość legła w gruzach w następstwie upadku do szybu windy; Michaela, którego osobowość wskutek choroby zmieniła się na lepsze; i Naomi, młodą kobietę, decydującą się na zabieg chirurgiczny, który ma usunąć napady, niszczące jej życie.

Te często niepokojące opowieści stają się punktem wyjścia do rozważań na temat osobowości, świadomości, duszy człowieka. Umiejętnie łącząc rzeczywiste historie z literacką fikcją, mówi o roli przypadku, o współczuciu i odporności człowieka na przeciwności losu.

Wspaniała, wzbogacająca lektura dla każdego, kto zastanawia się nad tajemnicą ludzkiej egzystencji!

"Broks jest tyleż poetą, co naukowcem; w tej nie dającej się zapomnieć książce wiedzie nas niestrudzenie ku niezgłębionej tajemnicy - jak ta blada substancja, którą nazywamy mózgiem, jest w stanie stworzyć coś tak eterycznego i indywidualnego, jak umysł człowieka."
Atul Gawande
(autor "Complications. A Surgeon's Notes on an Imperfect Science")

"Nowy Oliver Sacks... ostry jak skalpel, bezkompromisowy, błyskotliwy i niepokojący" The Times

źródło opisu: https://www.gwp.pl/niedostepny-swiat-podroz-w-glab-umyslu.html

Joanna | 2010-12-12

Bardzo ciekawie i niekonwencjonalnie opisane różne aspekty świadomości, jaźni, problemu "ja". Język literacki w problematyce naukowej - to smakowita mieszanka.

KlaudiaK | 2014-11-29

ciekawa, bardzo polecam! Spojrzenie na świat z całkiem innej perspektywy.

marlen862 | 2013-12-20

Tą książkę przeczytałam jednym tchem ... należy do bionych

Aleksandra | 2018-08-04
Na półkach: 2018, Przeczytane, Psychologia
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

Idealne połączenie literacko-naukowe, odkrywanie nieodkrytego takiej małej części człowieka, która jest potężna-mózgu. Świat wokół nas, my i nasza jaźń, nasze centrum dowodzenia. Sami naukowcy nie wiedzą co takiego stoi za naszymi myślami, medycyna jest faktem, natomias niematerialna dusza jest czymś nienamacalnym. Podejmuje temat braku wiary i problemów rdzenia człowieka chorego, który jest pozbawiony "siebie", przez choroby. Łączy psychologię z neurologią jak żadna inna książka. Godna polecenia.

Reieve | 2017-09-08
sławek1529 | 2017-01-15