Trzymając śmierć za rękę

Wydawnictwo: WAM
978-83-7505-085-1
choroba, życie, śmierć
Wiola-M

Tysiące ludzi wygrało życie, ale tysiące chorych na raka przegrało, i o nich się mówi bardzo mało albo nie mówi się wcale. A ja do dziś pamiętam kolegów i koleżanki mojego syna z oddziału onkologicznego... To byli młodzi ludzie, walczyli o życie, o każdy dzień. Często przez długie miesiące, czasami przez lata znosili uboczne skutki terapii. Każdy ich dzień był jedną wielką walką, która jednak nie przyniosła im zwycięstwa, lecz śmierć. A może jednak było to zwycięstwo
Trzymając śmierć za rękę to książka o umieraniu. Pamiętnik, który ukazuje, jak tracąc nadzieję na wyleczenie, zyskuje się nadzieję nieśmiertelną; jak walkę o życie zastępuje walka o godną, spokojną śmierć. Jest to niezwykłe świadectwo pełne łez wylanych w ukryciu i bólu, ale nade wszystko świadectwo większej niż wszystko miłości.

Życie nie zawsze jest takie łatwe, jakby się mogło na pozór wydawać.
Trudno mi nawet powiedzieć coś o tej książce, wzruszająca opowieść matki, która patrzyła na powolne odchodzenie swego syna ze świata, na jego ostatnie dni. A przecież był taki młody, 20 - 22 lat (dokładnie nie pamiętam). Czasami trudno jest pogodzić się ze śmiercią, zwłaszcza najbliższej osoby.
Piękna, poruszająca, polecam wszystkim. Może po przeczytaniu niektórzy bardziej zaczną doceniać swe życie i ludzi wokół.

"Dzięki tobie zrozumiałam, jak piękne może być życie, że proste rzeczy tak naprawdę są najważniejsze."

Anunu | 2015-10-08
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 08 października 2015

I znowu, podobnie jak to było ze Skafandrem i motylem, nie czuję się upoważniona do oceny tej książki w taki sam sposób, jak to robię z innymi. Bo to prawdziwa historia zwykłej kobiety, która przeżyła tragedię, ale znalazła w sobie siłę i postanowiła podzielić się ze światem tym, co ją spotkało. Te proste słowa pełne smutku i miłości, które w jakimkolwiek innym utworze irytowałyby mnie przez styl, w jakim je napisano, sprawiły, że kilka razy miałam ochotę wybuchnąć płaczem w środku pociągu wypełniomego ludźmi-glonojadami. To niewyobrażalne, ile na świecie znaleźć można niezasłużonego cierpienia.

Justyna | 2016-11-25
Zyrafa | 2016-07-28