Buszujący w zbożu

Okładka książki Buszujący w zbożu
J.D. Salinger Wydawnictwo: Albatros literatura piękna
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Catcher in the Rye
Wydawnictwo:
Albatros
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373595552
Tłumacz:
Magdalena Słysz
Tagi:
dojrzewanie seksualność nieletnich
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
189
16

Na półkach: ,

Ciekawa książka... A jeszcze ciekawsze jest to, że w rankingu BBC 100 książek, które trzeba przeczytać znajduje się na bardzo wysokim, bo 18. miejscu. Książka opowiada o sfrustrowanym chłopaku - Holdenie Caulfieldzie, który, ujmując rzecz bardzo kolokwialnie, olewa wszystko. Nie lubi szkoły, nie lubi ludzi, chce przeżyć swój pierwszy raz, ale nie może - bo nie potrafi znaleźć kandydatki, a jeśli już jakaś ewentualna dziewczyna się zdarzy, to nie potrafi rozpiąć odpowiednio szybko jej "biusthaltera". I tak to na kartach książki przeżywamy razem z nim jego nienawiść do świata, ludzi bogatych, fałszywej inteligencji. Bo Holden zdaje się nie lubić nikogo oprócz swej młodszej siostry - Phoebe i nieżyjącego brata - Alika.

Oj, ciężko z tym Holdenem, bardzo ciężko. Założyłam sobie, że przeczytam wszystkie książki znajdujące się na tej liście. Wiele z nich znałam zanim się na nią natknęłam, ale zdecydowana większość przede mną. Po przeczytaniu kilku pozycji - takich jak "Anna Karenina", "Nędznicy" - zastanawiam się: "kto u diabła zawarł takie badziewie na liście? jak można było ją postawić na długo przed Nędznikami, Władcą Pierścieni?". Pomocą w odpowiedzi na te pytania, jak zwykle, miał udzielić internet. W niezawodnej Wikipedii czytam: "Książka jest apoteozą dzieciństwa, co w sposób szczególny podkreślone jest przez metaforę buszującego w zbożu, czyli osoby, która łapie dzieci na moment przed ich upadkiem z klifu", albo "[Książka porusza problem] wyizolowania jednostki ze społeczeństwa". Czytając te wszystkie interpretacje, kontrowersje dotyczące tej książki (nauczyciele byli nawet zwalniani za jej omawianie!) zastanawiam się, czy ktoś tu aby nie przesadza? Wiem, że należy wziąć pod uwagę lata publikacji, fakt, że wtedy społeczeństwo było dużo bardziej wyczulone na sprawy moralności i etyczne postępowanie jeszcze miało duże znaczenie. Ale czy książka ta rzeczywiście była takim przełomem? Czy naprawdę zasługuje na tak wysoką pozycję na wspomnianej wyżej liście? Przecież opisuje tylko problemy - moim zdaniem bardzo rozpieszczonego - nastolatka. Nie ma w niej pięknych opisów, wielkich metafor, wyszukanego języka. A przecież czytając książkę, zagłębiając się w niej powinna nas urzekać magia. Coś, czego nie da się opisać słowami. Tutaj, według mnie, tego zabrakło. Pierwsze i jedyne skojarzenie dla mnie to "Pamiętnik Bridget Jones", główny bohater jest tylko nieco młodszy, jest mężczyzną na progu życia, którego w gruncie rzeczy nie ma najmniejszej ochoty prowadzić.

Ocena książki? 3/10. Moje zdanie. Można się z nim nie zgodzić, oczywiście. Nikomu nie bronię uznawać tego "dzieła" za klasykę literatury. Tylko czy coś takiego ma jakiekolwiek prawo stać przy innych dziełach, takich jak "Rok 1984" chociażby? Moim zdaniem nie...

Ciekawa książka... A jeszcze ciekawsze jest to, że w rankingu BBC 100 książek, które trzeba przeczytać znajduje się na bardzo wysokim, bo 18. miejscu. Książka opowiada o sfrustrowanym chłopaku - Holdenie Caulfieldzie, który, ujmując rzecz bardzo kolokwialnie, olewa wszystko. Nie lubi szkoły, nie lubi ludzi, chce przeżyć swój pierwszy raz, ale nie może - bo nie potrafi...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    39 400
  • Chcę przeczytać
    13 892
  • Posiadam
    5 227
  • Ulubione
    1 951
  • Teraz czytam
    498
  • Chcę w prezencie
    358
  • Lektury
    295
  • Klasyka
    235
  • Literatura amerykańska
    193
  • 2014
    177

Cytaty

Więcej
J.D. Salinger Buszujący w zbożu Zobacz więcej
J.D. Salinger Buszujący w zbożu Zobacz więcej
J.D. Salinger Buszujący w zbożu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także