W literaturze powstałej po 1989 roku Homo Polonicus jest pozycją absolutnie wyjątkową to zdaniem Janusza Andermana jedna z najciekawszych od lat propozycji prozatorskich. Jej główny bohater książę Stanisławczyk koncentruje w sobie to, co najgorsze w naturze ludzkiej: chciwość, bezwzględność i okrucieństwo.

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

gorzka | 2011-09-06
Przeczytana: wrzesień 2011

Książka wywołała we mnie uczucie podobne do wymiotnego ataku, a sama lektura skojarzyła się z wylewem ze studzienki ściekowej. Główny bohater Piwowarskiego to kwintesencja głupoty, chytrości, irracjonalnych emocji i ... jeszcze raz głupoty. Fabuła jest splotem smutnych i obfitych w okropieństwa zdarzeń, których siłą sprawczą są głęboko zakorzenione w Xsięciu strach i nienawiść do osobników ludzkich wszelkiej maści. Jednakże, kiedy zaczęłam czytać "Homo Polonicusa" nie mogłam przestać, dopóki go nie skończyłam. Lektura jest bardzo wymowna i nie zawiera niczego, o czym byśmy nie wiedzieli. Myślę jednak, że warto do niej zajrzeć, odświeżenie pamięci może działać ożywczo i motywująco do zmian na lepsze.

Zaneta Król | 2010-10-31

strasznie dzikie, książka, o ile można to książką nazwać w stylu nie wnoszących niczego nowego, a mimo wszystko wartych przeczytania. polecam, jednak 'podejdzie' nielicznym.

ania | 2014-01-21
Moni | 2013-12-30