Miasto Szklanych Słoni

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-1299-2
literatura polska

Opowieść o tym, jak wyobraźnia tworzy rzeczywistość. W Mieście Szklanych Słoni panują osobliwe zwyczaje: w szpitalu leczy się dotykiem wyobraźni, w hucie szkła produkuje się masowo szczęście, piątek jest dniem seansów spirytystycznych, a sobota orgii miłosnych. Żyją tu ludzie o dwóch imionach, z których jedno znane jest lekarzowi, a drugie – pacjentowi z pobliskiego szpitala. Obaj prowadzą...

Opowieść o tym, jak wyobraźnia tworzy rzeczywistość.

W Mieście Szklanych Słoni panują osobliwe zwyczaje: w szpitalu leczy się dotykiem wyobraźni, w hucie szkła produkuje się masowo szczęście, piątek jest dniem seansów spirytystycznych, a sobota orgii miłosnych. Żyją tu ludzie o dwóch imionach, z których jedno znane jest lekarzowi, a drugie – pacjentowi z pobliskiego szpitala. Obaj prowadzą dziennik, w którym zapisują swoje historie. Przynajmniej jedna z nich powinna być prawdziwa, ale w tym mieście historie plączą się i nigdy nie wiadomo, co jest prawdą, a co jej odbiciem.

Prawdziwy świat jest działaniem wyobraźni. Prawdziwy świat utkany jest z wielu opowieści. Czasami trzeba się zbuntować i stworzyć własną.

[Znak, 2010]

Wojciech Gołębiewski | 2014-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2014

Uśmiałem się z ostatniego fragmentu notki na okładce:
„Rekomendowany przez Olgę Tokarczuk w ramach projektu „Famous authors present” promising young writers” .”
Bo może i Tokarczuk jest sławna, ino, że ode mnie dostała dwie pały, za „Podróż ludzi Księgi” oraz za „Dom dzienny, dom nocny”, natomiast Sieniewicz dwie „ósemki” za „Czwarte niebo” oraz „Żydówek nie obsługujemy”. Ponadto Sieniewicz ma już 42 lata /w momencie wydania tej książki - 38/, więc młodzieńcem nie jest, a co do rekomendacji to dla mnie wystarczającą jest ta prof. Marii Janion zamieszczona w dziele „Niesamowita Słowiańszczyzna. Fantazmaty literatury” /2007/, gdzie obok niego wyróżniona jest również Masłowska i Kuczok.
Dariusz NOWACKI /wyborcza.pl/ zaczyna swoją recenzję pt „Miasto Szklanych Słoni, Sieniewicz, Mariusz” słowami:
„To najbardziej wymagająca książka w dotychczasowym dorobku olsztyńskiego ...

Łukasz | 2015-07-22
Na półkach: 2015, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 22 lipca 2015

Wspaniałe dzieło. Wymaga od czytelnika nieco rozgarnięcia, bo z pewnością nie należy do lekkich czytadełek, ale działa to tylko na jego korzyść.
Historia jest o Janku, kloszardzie, który trafia do ośrodka pełnego jemu podobnych. Janek jest zmuszony prowadzić dziennik, jednak nie jest to spełnienie jego marzeń i zamiast tego pisze historię alternatywnego świata, w którym jest szanownym, szanowanym okulistą.
Sieniewicz bawi się koncepcją oniryczną, dodaje troszkę realizmu magicznego i co tam sobie tylko wyśnicie. W „Mieście Szklanych Słoni” jest wszystko. Wszystko na wysokim poziomie.

Joanna | 2015-05-07
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 maja 2015

Jak mówi słynne powiedzenie "Cudze chwalicie, swojego nie znacie." Bardzo dobrze napisana książka, która przez 250 stron wymaga od czytelnika skupienia i myślenia. Autor nie raz wywiedzie nas na manowce swoją pomysłowością i bogactwem wyobraźni, zachwyci kunsztem literackim i rozbawi poczuciem humoru. Historia od samego początku bawi się z czytelnikiem w chowanego i pobudza jego wyobraźnię do stworzenia własnej opowieści, by na końcu i tak zaskoczyć nieoczekiwanym zakończeniem.

aklime | 2011-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2011

Mariusz Sieniewicz stworzył zadziwiającą przypowieść o mieście, które istnieje, a jednocześnie istnieć nie powinno. Jego mieszkańcy żyją w całkowitym oderwaniu od reszty świata, a ich świadomość wciąż tkwi w latach PRL-u i marzy o pojawieniu się towarzysza Gomułki. Trudno jednoznacznie powiedzieć kto jest głównym bohaterem powieści. Występuje ich niejako dwóch, ale w jednej postaci - Jana Kwiecistego. Autor odróżnia ich narrację innym krojem czcionki oraz sposobem narracji. Fabuła książki, po odkryciu "kto jest kim" znajduje się jako bardzo interesująca. Mamy tu miłość, zdradę, chorobę i śmierć, a wszystko w odpowiednich dawkach i połączone ze sobą subtelnym humorem.

"Miasto Szklanych Słoni" nie należy do najłatwiejszych lektur, ale po odnalezieniu odpowiedniego klucza można spędzić nad nią naprawdę miłe chwile.

Wiola | 2011-07-19
Przeczytana: 02 sierpnia 2011

Swoją kompozycją książka mnie zaciekawiła. Początek bardzo wciągający. Człowiek się próbuje doszukać o co chodzi, co, jak i dlaczego. Dobór słów i te wszystkie bardzo wyszukane zdania. Szczyty kreatywności naprawdę. A ta "biedronka - czerwony bobek" mnie urzekła. Potem, im dalej w las, tym mam wrażenie mniej interesująco. Choć najważniejsze- nie da się ukryć, że fantastyczny warsztat. No i co ten autor ma w głowie! Naprawdę warto przeczytać. Wyższa półka.

Trinkulo | 2011-12-11

Z początku czułem się nieswojo, czytając ją. Nie za bardzo mogłem się odnaleźć. Jednak to zmieniło się po kilku stronach, gdzie powieść po prostu pochłonęła mnie. Jest w niej tyle niesamowitości, że trudno to ubrać w słowa... Żeby to zrozumieć, po prostu trzeba ją przeczytać.

Danus_85 | 2011-04-28

Zabrałam się za czytanie jej i dobrnęłam do końca(nie wiem jakim cudem) jednak spodziewałam sie czegoś lepszego.

kosterz | 2013-09-12

Porwało mnie. Zdecydowanie jedna z najcudowniejszych książek, jakie czytałem. Chapeau bas Sieniewicz!

anielica | 2011-04-17
Przeczytana: kwiecień 2011

Coraz bardziej lubię prozę Sieniewicza....