Jest styczeń 1945 roku. z redy w Gdyni odpływa pasażerski statek Wilhelm Gustloff duma cywilnej floty niemieckiej lat 30. Na jego pokładzie znajdują się tysiące Niemców uciekających przed nacierającą Armią Czerwoną. Wszyscy główni bohaterowie powieści i 10 tyś. pozostałych pasażerów mają nadzieję, że Gustloff pozwoli im zawinąć do bezpiecznego portu. Kapitan statku Helmut Kehding musi stawić czoła nie tylko niesprzyjającej pogodzie, ale także dowódcy z ramienia wojska. Po kilku godzinach rejsu, radiotelegrafista Koch w akcie sabotażu podaje kapitanowi fałszywy komunikat, który zmusza go do włączenia pełnej iluminacji statku, tym samym wystawiając go na ostrzał przez radziecki torpedowiec.

Zaczytana | 2013-12-28

Nie jest to z pewnością wybitne dzieło literackie, ale też nie można zaprzeczyć, że jest to całkiem przyzwoicie napisana zbeletryzowana historia zatopienia "Gustloffa".

fianiebieska | 2016-09-02
Gerard | 2013-03-16